évfordulójára került ide ez a szoborcsoport Balatonkenesére, és a másik lényeg, hogy a bányászból lett termékeny fafaragó Bálint József munkái, ő ajánlotta fel őket a városnak. Luther és Kálvin szerepét gyakran ismertettük már e lapon más szobraik, templomaik okán, Dévai Bíró Mátyás neve ritkábban hangzik el, talán kevésbé ismert, ő volt az új tan magyarországi főterjesztője, ezért aztán gyakran börtönbe is kellett mennie. Na, de ez a megreformált tanítás, amit ezek a nagy elődök nyomtak szerteszét, túlélte a börtönöket, megaláztatásokat, és ma is él, működik, az meg különösen bizarr, hogy a másik fajta hitvariáns is él és virul, mindenféle megreformálás ellenére. Aztán te meg minek alapján választasz ezek közül? Azóta csak bővült a paletta, megszámlálhatatlan amerikai szélhámos tanulmányozta, értelmezte újra más és más néven az igét és a tanokat, a még megreformáltabb újítások visszakúsztak az öreg földrészre és kaszálják a híveket rendületlenül. Bár nekem ez a klasszikus német-svájci vonal, egészségesebbnek, becsületesebbnek tűnik, nem a pompára, cicomára, kincshalmozásra hajtanak, hanem a közvetlenebb emberségre, a kézzelfoghatóbbra, érthetőbbre. De végül is nem sikerült legyőzniük a mindent beborító világbizniszt, de azért megpróbálták. Tisztelet nekik. A szobrok előtt kis pihenőpark van, a tér kerete a könyvtár meg a közeli református templom. A szépen faragott padokra nem ültem ki elmélkedni, sütkérezni, mert tegnap a pokolból kénkövet árasztó kánikula volt, nézzétek el nekem.