A kijelzett darabszámba és átlagba beszámítjuk partneroldalunkon, a Szállásvadász.hu oldalon leadott értékeléseket is. Ott lehetőség van szöveg nélkül is értékelni. Az ilyen (kizárólag pontozásos) értékelések nem kerülnek megjelenítésre.
Petőfi Sándor Emlékméhes Kölesd - Borjád bemutatkozása
A borjádi Petőfi Sándor Emlékméhes egy 19. század első felében épült, nádtetős, téglalap alaprajzú népi műemlék épület, amely az egykori Sass-kúriához tartozott. A méhes egyik hosszanti oldala háromnegyed részben nyitott, ahol több sorban helyezkedtek el a méhkasok, bejárata a nyugati oldalon található, a másik végében pedig egy kis ablakos szoba van.
Tovább olvasom >>
Petőfi Sándor 1845 szeptember 26. és október 7. között itt írta több ismert versét, például „A négy ökrös szekér”, „A Magyar nemes” és „Gyermekkori Barátnémhoz” című műveit.
A méhes 2009-ben felújításra került, és ma Petőfi-kiállítás működik benne, amely a költő borjádi tartózkodásait idézi fel.
A helyszín Borjádon, a Petőfi utca 36. szám alatt található, és a méhes a költő barátja, Sass István családjának birtokán állt
A kijelzett darabszámba és átlagba beszámítjuk partneroldalunkon, a Szállásvadász.hu oldalon leadott értékeléseket is. Ott lehetőség van szöveg nélkül is értékelni. Az ilyen (kizárólag pontozásos) értékelések nem kerülnek megjelenítésre.
Az ittjártam.hu alapján választottam ezt a helyet.
Azt hiszem, az ittjartam oldalnak az a rendeltetésszerű, igazi haszna, hogy ha valaki felfedez valamit, felhívja rá mások figyelmét, mások meg megköszönik és elmennek oda. Milyen ritkán fordul ez elő. . . Akkor először is megköszönném Csujó kollégának az ajánlást, igen, elmentem Borjádra, ami nem Kölesd, hanem Borjád, és meg is találtam a Sass kúria mögött a kertben a méhes emlékét.
Már nem igazi méhes, de a hely szelleme ittragadt. Nagy vándor volt ez a Petőfi Sándor viszonylag rövid életében, de nagyon sokszor nagyon inspiráló helyekre jutott el, amik nélkül nyilván a költészetének kincsestára sem lenne ennyire gazdag. Én itt csak megpihentem, élő emberrel az egész faluban nem találkoztam, és élő méhecskével sem. Csak lemész a kertbe, amit madárdal leng körül, gazdag színek varázsolnak a fák között, már csak ezért is. . . aztán ott lehet ülni, elmélkedni. . . Nagy kujonnak képzelem Petőfit, ami egy nagyon egészséges tulajdonság, azoknak mindig lelkük is van, akik az élet összes szépségét együtt látják és élvezik, hmm, lehetett valami köze ennek a Sass-lányokhoz? Remélem, igen. Hát, azok a versek, amik talán idekötödnek, fel is idéződnek itt, ahogy elüldögélsz a helyen. . . Ajánlanám én is a helyet tovább, de csak azoknak, akiknek csápjai is vannak erre. Ide csak magányosan, csendben szabad jönni, mint egy templomba.
Kihagyhatatlan 2024. március 24.csoporttal járt itt
55
A Borjádi Emlékméhes egy kis hátsó építmény volt a Sass kúria mögött. Életrajzi kötődése is van, mégpedig az hogy Petőfi ott aludt, amikor meglátogatta Sass Istvánt. A nyitott részben a méhészet eszközeinek bemutatója volt látható, amely a 2023-as felújítás során minimálisra csökkent.
Jelenleg a Sass családról és Petőfiről láthatunk képeket, kaphatunk információkat. Az irodalomtörténet úgy tartja számon, hogy a költő a Sass-fivérek - István és Károly - illetve húguk, Erzsike társaságában tette meg az utat Uzd és Borjád között a Pesthy család négyökrös fogatán. 1845 szeptember 26. október 7. között itt írta Petőfi Sándor A négy ökrös szekér, A Magyar nemes, Gyermekkori Barátnémhoz, A költő s a szőlővessző, Hegyen ülök, Szerelem átka című verseit. A méhes előtti szobron A költő s a szőlővessző" című versből olvashatunk egy részletet.
Itt fényképeztem:
Milyennek találod ezt az értékelést?
Az értékeléseket az Ittjártam.hu felhasználói írták, és nem feltétlenül tükrözik az Ittjártam.hu véleményét.
Ön a tulajdonos, üzemeltető?
Használja a manager regisztrációt, ha szeretne válaszolni az értékelésekre, képeket feltölteni, adatokat módosítani! Szívesen értesítjük arról is, ha új vélemény érkezik.