Kutatás egy Afrika-kutató után

Kittenberger-ház NagymarosKittenberger-ház Nagymaros a térképen

Érdekes 2022. szeptemberben járt ittÉrtékelt: 2022. szeptember 22.
A neves Afrika-utazó háza a Kittenberger Kálmán utca 20. szám alatt található, a település északi részében, egy hegyre felfutó lankás utcában. Több évtizeden át 1920-1958 között élt itt a nagy utazó és vadász. Az expedíciók során gyűjtött anyag többsége a Nemzeti Múzeumba került, azonban jelentős kár érte az 1956-os tűzvészben.
A háznál kiírást, emléktáblát nem láttam, viszont a fal mellett álldogál egy afrikai életnagyságú emberfigura faragás, valamint a homlokzaton az ablak felett kafferbivaly szarvak, a kert felőli bejárat mellett falra terített állatbőr látható. Maga a villa épülete is nagyon csinos, 1890-ben épült, abban eredeti bútorok és emléktárgyak is találhatóak.
A kutató 6 utazása során összesen 16 évet töltött el Afrikában, és 300 új állatfajt azonosított.
Azt olvastam, tervben volt, hogy múzeumot vagy emlékházat alakítsanak itt ki, jelenleg azonban magánház, nem látogatható, csak az utcáról sikerült benézni. Közben rákerestem a 2020. márciusi (covid előtt íródott) cikkre, az állam - Ipoly Erdő Zrt. - megvásárolta az épületet a családtól, és látogatóközpontot terveznek itt kialakítani. Ennek egyelőre nem látszott semmi nyoma kívülről.
A nagymarosi főtéren látható Kittenberger Kálmán mellszobra.
Kittenberger-ház Nagymaros - EgyébKittenberger-ház Nagymaros - EgyébKittenberger-ház Nagymaros - EgyébKittenberger-ház Nagymaros - EgyébKittenberger-ház Nagymaros - EgyébKittenberger-ház Nagymaros - EgyébKittenberger-ház Nagymaros - Egyéb
Royal Club Hotel Visegrád - Két éjszakás ajánlat félpanzióval
Két éjszakás ajánlat félpanzióval