Fekete Szent István

Szent István király kápolna BadacsonytomajSzent István király kápolna Badacsonytomaj a térképen

Érdekes 2022. júniusban, a párjával járt ittÉrtékelt: 2022. június 20.
Abszolút ittjartam-következmény, innen szedtem az ötletet. Badacsonytomaj felett egyre meredekebbek az utak, és egyre erdősebb a környék is. Arra mentünk felfelé bazaltkápolnázni. Akárcsak a nagy templom, lent a centrumban, ez a kápolna is fekete bazaltból épült. Hogy miért? Mert volt egy Udvardi Erzsébet nevű festőművész, akinek kedves álma volt, hogy legyen valahol a világvégén az erdőben egy kápolna, mert Szent István kápolna biztos nem volt még, és így aztán lett is. És ha már elkészült, Erdő Péter idebíborolt és be is szentelte. Ez így működik. Egyébként valóban figyelemre méltó technika, hogy az oltárkép felett, amin Szent István odaadja a koronáját egy külhoni nőnek, van egy ravasz kis ablak, ami úgy működik, hogy ha süt a nap, akkor az onnan áradó fénytől az oltárkép figuráinak feje körül a glória úgy ragyog, mintha világítana. Egyébként nagyon érdekes az alakja magának a kápolnának is, pontosabban formabontó és szokatlan. De mindenképpen megtekintésre feltétlenül ajánlott hely, már csak ezért is! A környéken itt-ott kálvária-stációk állnak, szintén kőből, és a szokásos jeleneteket stilizálják. A kápolnával szemben golgotás három kereszt, de Krisztus latortalanítva van, a társak hiányoznak a kompozícióból. Nekem valahogy nem került a helyére a Szent István-féle koronás dolog Krisztus kivégzésével. De, mint tudjuk, a művészet útjai kifürkészhetetlenek.
Szent István király kápolna Badacsonytomaj - Külső képSzent István király kápolna Badacsonytomaj - Külső képSzent István király kápolna Badacsonytomaj - Külső képSzent István király kápolna Badacsonytomaj - BelsőSzent István király kápolna Badacsonytomaj - EgyébSzent István király kápolna Badacsonytomaj - Külső képSzent István király kápolna Badacsonytomaj - Külső képSzent István király kápolna Badacsonytomaj - Külső kép
Hotel Bonvino Badacsony - Kedvezményes 3 éjszakás ajánlat
Kedvezményes 3 éjszakás ajánlat