2023. január 22-én szoros együttállásba kerül a Vénusz és a Szaturnusz, a legfényesebb és leghalványabb szabadszemes bolygó! A különleges és pompás planetáris együttállást szabad szemmel és binokulárral is megkereshetjük.
Január 23. és 30. között pedig gyönyörű bolygósorakozó aranyozza be estéinket. A sorakozó nagyon hasonlít a 2022 júniusában látott ritka bolygóvonathoz, mindössze a Merkúr fog hiányozni a Naprendszer összes planétája közül. Cserébe viszont a Fiastyúk szabad szemmel is gyönyörű csillaghalmaza is beáll a bolygók vonalába. Hatalmas előnye pedig a mostani bolygósorakozónak, hogy kényelmes időpontban, este, naplemente után csodálhatjuk meg.
A Svábhegyi Csillagvizsgáló január 25-én és 26-án kiemelt programot szervez a bolygósorakozót távcsővel megfigyelni vágyók számára, melynek részleteiről a csillagvizsgáló weboldalán tudtok tájékozódni.
Az együttállás zavartalan megfigyeléséhez kitakarásmentes délnyugati égbolt szükséges, az ideális, 17:30-as időpontban ugyanis a páros már mindössze 7,5 fok magasan tartózkodik majd a horizont felett. A Vénusz 16:50-kor már szabad szemmel is látványosan izzik, bő 12 fokkal a látóhatár fölött. Érdemes nagyobb binokulárral vagy távcsővel már ilyenkor megkeresni a még igen halvány Szaturnuszt, a Vénusz felett, kicsit jobbra. Ahogy sötétedik, a Szaturnusz is egyre fényesebbé válik a Vénusz mellett. 17:12 perckor a Szaturnusz akár már szabad szemmel is megpillantható, kis kézitávcsőben pedig határozottan látványos. A szoros együttállás szépsége nagy látómezejű kisebb távcsőben bontakozik ki igazán! Távcsőben a két bolygó korongjának felületi fényességét is megkapóan összehasonlíthatjuk: A Vénusz korongja 200-szor fényesebb, mint a Szaturnusz sápadt ovális korongja.
A Vénusz és a Szaturnusz együttállása 2019-ben/ Fotó: Rozner Péter, Piliscsaba
Bizonyára sokan emlékeznek a júniusi csodálatos bolygómaratonra, amikor álmos tekintettel fürkészhettük Naprendszerünk bolygóinak hajnali sorakozóját. Most szinte megismétlődik a nyári bolygósorakozó, azonban most hajnal helyett koraeste csodálhatjuk meg a planétákat. Kik lesznek a bolygófüzér főszereplői? Szinte az összes naprendszerbeli bolygót egyszerre viszontláthatjuk! A Merkúrról sajnos most lemaradunk, cserébe azonban a Fiastyúk szabadszemes csillaghalmaza kápráztat el bennünket. Naplemente után a sötétedő esti égen a bolygók egy 110 fok hosszú ív mentén, szabályosan, egy vonalban sorakoznak. A bolygóvadászok tehát újabb trófeát gyűjthetnek, hiszen a Földet és a Merkúrt leszámítva mind a 6 bolygót és a Holdat is végigcsodálhatjuk az esti szürkületben, másfél-két óra leforgása alatt!
Az együttállás január 23. és január 30. között figyelhető meg, ezalatt a dagadó holdsarló szépen végigvonul a bolygók mentén. A leglátványosabb talán 26-án lesz az együttállás. Napnyugta után sorrendben így következnek a bolygók:
Szaturnusz: a Naphoz való közelsége miatt kihívást jelent a megpillantása, 17:15 körül érdemes keresni a halvány bolygót, az addigra már fényesen vakító Vénusztól jobbra lefelé.
Vénusz: A ragyogó Esthajnalcsillag már 17:00-kor jól látható az esti ég alján, 14 fokon, a legfényesebb az összes bolygó közül.
Neptunusz: Sorakozónk leghalványabb bolygóját csak távcsővel vagy nagyobb kézilátcsővel fogjuk tudni megpillantani. 18:00 körül már elég sötét lesz ahhoz, hogy megtaláljuk a Halak csillagkép feje alatt járó kékes planétát.
Vesta: Ha igazán ínyencek vagyunk, az aszteroidaöv legnagyobb kisbolygóját, a Vestát is megkereshetjük, 5 fokkal délkeletre a Neptunusztól.
Jupiter: A fényes bolygókirály 17:15-kor már feltűnő jelenség, a holdsarlótól kicsit jobbra kell keressük. A fehér színű Jupiter fényességét csak a Vénusz szárnya túl.
Hold: Január 26-án a dagadó holdsarló a Jupitertől 6 fokra mosolyog. 18:00 órakor már szépen megfigyelhető a hamuszürke fény, a sarló megvilágítatlan oldalának halvány derengése.
Uránusz: Kihívás lesz az apró, zöldes bolygó megtalálása, a Kos csillagkép alatt és a Cet feje fölött kell keresnünk 18:00 óra után, csak távcsővel látható.
Fiastyúk: Bolygóvonatunkban igazi kakukktojás ez a nyílt csillaghalmaz, viszont mivel szabad szemmel is feltűnő jelenség, szépen emeli a bolygóvonal látványát.
Mars: A pompás bolygósorakozó záró ékköve a még mindig látványosan fényes, narancsvörös Mars lesz.
A bolygóvonat 2023. január 26-án/ Fotó: Stellarium online