Szeptember 13-án esti csillaglest tart a kitelepülő Bükki Csillagda az Ipolytarnóci Ősmaradványoknál. A Bükki Nemzeti Park Igazgatóság által szervezett formabontó programra érdemes lesz előre bejelentkezni. A Novohrad-Nógrád UNESCO Globális Geopark beléptető kapujára a Tejútról is letekintenek.
A 18 órakor kezdődő zártkörű programon az előre regisztráltak vehetnek részt. Az évmilliókkal ezelőtt útnak indult csillagfények fürkészése mellett a miocén ősvilág éjszakai égboltjára is fény derül, de a dinoszauroszok végzetét okozó meteorit-becsapódásról is megemlékeznek a Varga-Verebélyi Erika csillagász vezette szakértők.
Fotó: Bükki Nemzeti Park Igazgatóság
Galaktikus útikalauz, valamint játékos csillagászati feladatokhoz kötődő kézműves foglalkozások és rövid filmvetítések hangolják rá a résztvevőket a 19 óra 30 perckor kezdődő távcsöves programra.
De azok, akik nem csupán szellemi táplálékra lesznek éhesek, a Lombkorona kávézónál csillagfényes vacsorára fizethetnek be, megnyugtatásul jelezzük, hogy nem csillagászati árú lesz a különleges vacsora. Íme az 5.990 Ft/fős különleges menü: galaktikus álomkoktél, fahéjas szilvakrémleves, aszalt szilvával és juhtúróval töltött csirkemell, hercegnő burgonyával, áfonyával, valamint csillag desszert. Aki előrendelni szeretné, az a lombkoronait@gmail.com email címre küldött üzenettel megteheti.
Derült idő esetén a Hadak Útjára nézve a csillagképek felismerése, a Hold, Szaturnusz, kettőscsillagok, Androméda-köd, Gyűrűs-köd és a Herkules gömbhalmaz beazonosítása mellett egyéb meglepetésekkel is szolgál a program. Esős időben az Ősfenyő Belépő Fogadóépületben bemutató előadásokra kerül sor.
Bükki Csillagda / Fotó: Bükki Nemzeti Park Igazgatóság
Az este 22 óra 30 perckor záródó program részvételi díja 3.000 Ft/fő, a résztvevők létszáma 40 főben limitált, az időben regisztráltak és online elővételesek előnyt élveznek. Ha az online jegyek elfogynának, kérjük, hogy az ipolytarnoc@osmaradvanyok.hu email címre, csillagnezo tárgymegjelöléssel, név és mobilszám megadásával, legkésőbb 2024. szeptember 13-án 12 óráig jelentkezzenek be.
Időpont: 2024. szeptember 21-22.
A Kulturális Örökség Napjai (European Heritage Days magyarországi eseménysorozata) 2024. szeptember 21-22. között, az utak-kapcsolatok-hálózatok témaköréhez csoportosulva kerülnek megrendezésre. A velünk élő örökségünk előtt tisztelegve a Bükki Nemzeti Park Igazgatóság Miocén Parkja is csatlakozik a megemlékezéshez.
Fotó: Bükki Nemzeti Park Igazgatóság
Az a terület, ahol az épített örökség a régmúlt emlékeit óvja és az ősvilágot a jelenkorhoz kapcsolódó tanösvény-hálózata segítségével interpretálja. Az előzetesen regisztráltaknak nyílt napokat tartanak a 17 millió éves megkövült famatuzsálem maradványait 1866. év óta óvó védőpince térségében.
A terület páratlan földtani örökségének helyszíni védelmére az idők során számos védőépületet emeltek, a legelsőt egy nagy kövesedett fatörzs maradványai fölé 1866-ban. Ez az első olyan ismert védőépület, amelyet egy ősmaradvány helyszíni védelmére emeltek elődeink. A földtani alapszelvény bemutatására 1985-ben geológiai tanösvényt alakítottak ki, amely a jelenkorból a régmúltba vezető kőzetparki ösvény mentén kapcsolódik a fogadóépülethez. Az előre bejelentkezetteknek ezen jeles napokon, 9-16 óra között a területen tartózkodás, az Ősfenyő Belépő fogadóépület interaktív kiállításainak, a Bükkábrányi fák védőépületének és a Miocén Erdő arborétumának megtekintése ingyenes.
Mindkét napon a 10 óra 40 perckor induló, térítésmentes tárlatvezetésekkel kívül és belül, bevezetik a műhelytitkokba az érdeklődőket. (A védőpince a geológiai tanösvényen van, annak megtekintése csak jegyvétellel, geológiai vezetett túrán lehetséges.)
Fotó: Bükki Nemzeti Park Igazgatóság
A látogatóközpontban 2024. szeptember 21-én 10 óra 40 perckor induló tárlatvezetés kitér az alsó miocén földtörténeti kor eseményeire utaló építészeti megoldások szimbolikájára és a fogadóépületi kiállítások és a szlovák-magyar, palóc kötődésű Novohrad-Nógrád UNESCO Globális Geopark látogatóhelyeinek és tanösvényeinek ismertetésére.
Egyúttal kedvcsinálót ad az országhatáron átnyúló geopark kulturális örökségéhez tartozó hollókői Ófalu és Vár, a szentkúti kegyhely remetelakásai, a szécsényi Kubinyi Ferenc Múzeum, a salgótarjáni Földalatti Bányamúzeum és a füleki Várhegy megtekintéséhez.
A 2024. szeptember 22-én 10 óra 40 perckor induló tárlatvezetés a bükkábrányi fák mellől indul, kitér a miocén ősvilág maradványaira és a hozzájuk fűződő mítoszokra, majd a miocén erdő arborétumában kalandozik.
A regisztrációhoz kérjük, hogy az ipolytarnoc@osmaradvanyok.hu email címre, KON regisztracio tárgymegjelöléssel, név és mobilszám megadásával jelentkezzenek be. A tárlatvezetések maximális létszáma 30 - 30 fő.