Abszolút kuriózum

Bódvalenke freskói BódvalenkeBódvalenke freskói Bódvalenke a térképen

Kihagyhatatlan 2023. novemberben, a párjával járt ittÉrtékelt: 2023. november 2.
Bódvalenke a világon egyedülálló látványosság, így nem csak én jártam már ott, hanem nyilván mások is, akik szeretnek kirándulni ebben az országban. Ja, hogy én vagyok itt az első? Szóval mindenki inkább csak a termálfürdőkben pacsál... :o) Na, de vissza a faluhoz, közismert a történet, van a cigányfalu (egy a sok közül), az egész település segélyen él, két embernek van állása, fizetése a polgármesternek és az irodistának. Ezért hát roma származású művészek segédkezet nyújtottak, kifestették a falut, minden ház kapott egy egészfalas festményt (hogy ezt fontoskodva és igen tudományosan freskónak vagy seccónak nevezzük, az a nézelődő szempontjából édesmindegy), szóval, festői falu a festői hegyek között, persze, hogy azonnal útnak indulsz megnézni. Valaha, a freskók hajnalán még kiterjedtebb volt a koncepció, az volt a programterv, hogy a turisták vendégváró meleg falatokat, hidegtálakat kapnak, de ez az idők során megkopott, elenyészett, ahogy a házak fala is sokhelyen. Most a falu elején odafut az öreg cigányasszony, megkérdezi a feleségem nevét, majd az enyémet is, és ettől kezdve X néninek és Y bácsinak szólít minket a nálunk talán idősebb hölgy, kérés nélkül előadja, hogy a férje megvágta magát, azaz a lábát kenőccsel, arra kéne pénz. Feleségem ad egy ezrest. Az nem elég, mondja kérelmező. Hát mi meg nem hagyjuk magunkat annyira szipolyozni. Rutinosan néhányszor elmondja, hogy milyen szép felesége van ám Y bácsinak, az X néni! És rögtön hozzám is fordul, hogy fejeljem már meg az összeget. Nem fejelem. Nem baj, küldjünk ruhákat, meg mindenfélét. Na, és mi a címe? Hát azt nem tudja, de van több menye is, azok tudják, hazaszalad. Mi meg nézzük tovább a falut. A házak mellett több helyen nagyon elgazosodott, elmocsarasodott a térség, nem mindenhová merészkedsz be fényképezni. Élő embert meg nem nagyon szeretnél, bár akad bőven. Dzsukel van még több, mint gyerek, számtalan kutya kóborol szabadon, de tegyük hozzá, a cigányfalvakban a kutyák nem agresszívek, akárhányan vannak. Gyerekek nagyobb bandákban mászkálnak, persze az úttest közepén, te meg nagyon vigyázol, hogy ha bepattansz a kocsiba akkor mi legyen. Az afrikai dokumentumfilmekből ismert effekt, a gyerekek rohannak a nagy fehér bwana vagy sahid autója mellett és kéregetnek. "Agggyy péééézzt!" ordítja a bennszülött gyerek. Arra gondoltam, hogy ha valaki megajándékozta volna őket valami kommunikációs panellel, hogy "kérek szépen" vagy "legyen szíves", mennyivel hatékonyabbak lennének. Persze, szóba állok velük, jól elbeszélgetünk, szóval, semmi gond. Amikor futnak melletted a gyerekek meg a kutyák, akkor gondolj mindig arra, hogy szeretnél-e Szögi Lajos lenni Olaszliszkán, vagy inkább körültekintően vezetsz? Na, hát ezek a kalandok bónuszként vele járnak a bódvalenkei látogatásnak, de egyáltalán nem olyan ijesztő ám, az erdélyi székelynek mondott romák sokkal agresszívebb koldusok Pesten az utcán, mint ezek. Ez itt inkább a performance része. vidám és a helyzettel jár. Mindenképpen ajánlanám a falu megnézését mindenkinek, aki esetleg valamilyen okból még nem járt volna erre. Kihagyhatatlan élmény és látnivaló. Lenyűgöző, ahogy a cigányok zavaros, jézusos hitvilága keveredik az indiai múlttal, az ismert és jellemző tevékenységeik kiemelése, ábrázolása. Siess, mert egyszer ez is eltűnik, ami még most látható!
Bódvalenke freskói Bódvalenke - Külső képBódvalenke freskói Bódvalenke - EgyébBódvalenke freskói Bódvalenke - EgyébBódvalenke freskói Bódvalenke - EgyébBódvalenke freskói Bódvalenke - EgyébBódvalenke freskói Bódvalenke - EgyébBódvalenke freskói Bódvalenke - EgyébBódvalenke freskói Bódvalenke - EgyébBódvalenke freskói Bódvalenke - EgyébBódvalenke freskói Bódvalenke - EgyébBódvalenke freskói Bódvalenke - EgyébBódvalenke freskói Bódvalenke - BelsőBódvalenke freskói Bódvalenke - EgyébBódvalenke freskói Bódvalenke - EgyébBódvalenke freskói Bódvalenke - EgyébBódvalenke freskói Bódvalenke - EgyébBódvalenke freskói Bódvalenke - EgyébBódvalenke freskói Bódvalenke - EgyébBódvalenke freskói Bódvalenke - EgyébBódvalenke freskói Bódvalenke - EgyébBódvalenke freskói Bódvalenke - Egyéb
Kollár Vendégház Varbóc - Napi árak
2024.11.16-ig