Templom a hídlábnál

2020. márciusban, egyedül járt itt
Értékelt: 2020. március 22. - 1 látogató hasznosnak vélte az értékelést
A Belvárosi Plébániatemplom az Erzsébet híd pesti hídfőjénél egykori római erődítmény falaira épült, a 11. században itt temették el a mártír Szent Gellért püspököt. Többször átépítették román, majd gótikus stílusban, majd ismét átalakították, a török hódoltság korában mecsetként használták, majd a 18. században barokk stílusban építették újjá. 2011-ben újították fel az előtte lévő parkot, egyúttal a templom homlokzatát is. Jelenleg is zajlanak további felújítási munkálatok, ezért a főbejárat nem használható, az északi oldalon lévő oldalajtón lehet bemenni.
A templom tetején hatalmas kiírás olvasható, miszerint 0-24 órás a nyitva tartásuk, de a mostani vírushelyzetben ezt csökkentették, csakúgy mint a misék tartását. Belépőt nem kellett fizetni, egyébként s felnőtt belépő ára 1000 Ft.
Sajnos az altemplom le volt zárva, de a templom padlója egy szakaszon üvegezett, így azért le lehetett oda is nézni. A templom szent értékei tartoznak az ereklyék, amelyekből többet is láthatunk: Szent László, Árpád-házi Szent Erzsébet, Szent Gellért 1-1 csontdarabját díszes tartóban. A templom tornyai 52 méter magasak, a közeljövőben tervezik, hogy megnyitják a tornyot turisztikai kilátópontként.
Nem tartom a legkülönlegesebb templomaink egyikének, de aki erre jár, érdemes benézni, pár percre elcsendesedni.

Templom a hídlábnál  - Budapest-Belvárosi Nagyboldogasszony Főplébánia-templom Budapest

Szeretnéd követni ZigZag felhasználót?    Igen

1056 Budapest
Március 15. tér

A hely legutóbbi értékelései

2019. december 2.
Az úgy alakult, hogy volt egy programom, véget is ért, és a Duna partján villamosoztam éppen és lett volt egy következő dolgom is egy-másfél óra múlva, és tanakodtam, hogy akkor most hazamenjek vagy sem, a kettő között. És akkor beugrott a képbe, hogy a belvárosi főplébánia homlokzatára óriási...