Újabb szoborkaland

Buttler János BudapestButtler János Budapest a térképen

Érdekes 2022. novemberben, egyedül járt ittÉrtékelt: 2022. november 23.
Szerintem Buttler János nevét kevesen ismerik. Vagy, ha tévedtem, akkor hát örülök a tájékozottságnak. Sokszor ejtettem már szót szobrok kalandos útjairól, a történelmünk vidámparkja vagy szomorújátékai alaposan meghurcolják a művészeti alkotásokat is, Buttler szobrára ez különösen igaz. Buttler János gróf, skót eredetű magyar nemes család sarja, Mikszáth Különös házasság című regényének központi alakja. Ajánlom is a művet a jobb megértéshez. Szobrát, mely Senyei Károly alkotása, először 1903-ban helyezték ki az Orczy kertbe, mint a Ludovika felépítésének különösen bőkezű támogatójáét. Egy másik példányban is megtalálható ő maga, onnan 1-2 száz méterre, amint a HabsburgLotaringiai-házból való magyar királynénak hódol, akitől a Ludovika név is származik. Mondhatnánk, ők ketten dobták össze a pénzt a kor katonai akadémiájára. 1945-ben ellenséges szoborrá vált, osztályidegen, vagy mi, így bezárták a hadtörténeti múzeum alagsorába. Később felfedezte ott a múzeum egyik dolgozója, így aztán szabadlábra került, ki a napfényre, az udvarra. 2005-ben állították fel, 2017-ben avatták újra, mikor a letűnt századok újra visszatértek kísérteni a politikába. Most a tóparton áll, nézi a vizet meg a látogatókat. Ki szokott elgondolkodni a szobrok sorsán, meg a történelmünkön, amikor a városokat járja?
Buttler János Budapest - EgyébButtler János Budapest - EgyébButtler János Budapest - EgyébButtler János Budapest - EgyébButtler János Budapest - Egyéb
Aura Hotel Balatonfüred - Last minute ajánlat
Last minute ajánlat