Csodás szabadulás

Kolodko: Harry Houdini miniszobor BudapestKolodko: Harry Houdini miniszobor Budapest a térképen

Kihagyhatatlan 2022. januárban, egyedül járt ittÉrtékelt: 2022. március 31.
2020 júniusában tudtam meg, hogy nemcsak kültéri, azaz szabadon látogatható Kolodko miniszobrok vannak a városban, hanem van egy "rejtett" alkotás is. A mindig nyüzsgő Gozsdu-negyed szomszédságában, a Király utcában a K11 Művészeti és Kulturális Központban található a bejáratnál a világhírű illuzionista, szabadulóművész, bűvész és mágus Harry Houdini szobra. Hétköznapokon nyitvatartási időben 10-18 óra között be lehet menni megnézni a szobrot (nem kell belépőt fizetni).

A szuggesztív szobrocska Houdinit az egyik mutatványa közben ábrázolja, a keze és a lába összelakatolva, megbilincselve, láncokkal összekötve, szemmel láthatóan egy újabb hihetetlen szabadulásra készülve.

Talán nem túlzás azt kijelenteni, hogy ő a mai napig minden idők legnagyobb szabadulóművésze világviszonylatban. A helyszín választása ez esetben sem volt véletlen, ugyanis Houdini - akkor még Weisz Erikként - ebben a kerületben, a VII. kerületben a Csengery utcában született. Sok emléke ugyan nem lehet Magyarországról, hiszen már kisgyermekként kivándoroltak a családjával az Amerikai Egyesült Államokba.

Egyébiránt itt is megvan a kárpátaljai kapcsolódás, ugyanis Houdini családi gyökerei Kárpátaljára vezetnek vissza. A szobrot a művész és az ungvári Pannónia Civil Szervezet ajánlotta felé ajándékként Erzsébetváros javára.

Egy idézetet is beillesztek, ami szerintem nagyon jól kifejezi, hogy a személyisége, a trükkjei hogyan hatottak az emberekre:
"Houdini nem halt meg, még mindig ÉL, szelleme, nagysága erősebben Jelen van, mint valaha!
Mi bűvészek, A Mester foglyai, elvarázsolt rabjai vagyunk,
mely fogság számunkra több, mint kellemes, és megtisztelő!
Nem akarunk, de nem is tudnánk ebből a fogságból kiszabadulni soha" Alex, H.S.

Egyébként engem is megfogott Houdini előadóművészete, nagyon tetszett a róla szóló film is.
Kolodko: Harry Houdini miniszobor Budapest - EgyébKolodko: Harry Houdini miniszobor Budapest - Egyéb

Kolodko: Harry Houdini miniszobor további értékelései

2022.03.28egyedül
Ez a szobor nem úgy van ám szabadon, hogy éjjel és nappal! De legalább nem rongálják meg, nem lopják el. Viszont be kell érte menni a Király utcába, a K11 Művészeti és Kulturális Központba, és ott... bátran be is nyitottam, egy bájos lány és egy fiú egy asztalnál valami bablevest eszegettek...
Átrium Hotel Harkány - Tavaszi-nyári pihenés
Tavaszi-nyári pihenés