Végzetes ugrás

Kolodko: Szenes Hanna miniszobor BudapestKolodko: Szenes Hanna miniszobor Budapest a térképen

Kihagyhatatlan 2022. márciusban, egyedül járt ittÉrtékelt: 2022. március 24.
Örömteli meglepődöttséggel tapasztaltam, hogy az éttermek, szállodák és múzeumok mellett/után egyre nagyobb számban szobrok, emlékművek is felkerültek az adatbázisba. A miniszobrok iránt érdeklődők nagy kedvencei hazánkban Kolodko Mihály ungvári születésű ukrán-magyar szobrászművész alkotásai, aki a főváros több pontján, sőt az utóbbi években már pár vidéki helyszínen is elhelyezte aprócska bronzból készült szobrait. Követői külön csoportot hoztak létre a világhálón és most már blog beszámolók és térkép segítségével kutathatjuk fel mi is a kis figurákat. A baráti körömben többen is rajongói vagyunk a miniszobroknak és Kolodkónak, így amikor hírét vesszük, hogy ismét készült egy újabb alkotás, amint időnk engedi, megyünk is megnézni.

Szenes Hanna szobrocskája a róla elnevezett Szenes Hanna park kerítésénél található a VII. kerületben, a Jósika és a Rózsa utca találkozásánál. Ez a szobor 2 éve, 2020. márciusban került ide kiállításra, a covid időszakában meg is néztem már egyszer, de most a múlt héten újra erre jártam, így készült pár újabb fotó is.
Szenes Hanna (akit eredetileg Anikónak hívtak még itthon) a zsidótörvények miatt emigrált Palesztinába, először belépett a Haganába, majd csatlakozott a brit hadsereghez, akik ejtőernyősnek képezték ki. Küldetésük - a zsidók deportálásának megakadályozása - nem járt sikerrel, elfogták és még a háború vége előtt kivégezték, mindössze 23 évesen. Hősies helytállásáért Izraelben nemzeti hősként tisztelik. Humán értelmiségi családból származott,
Tegnap olvastam, hogy a híres fejszámoló zseni Pataki Ferenc tizenéves szerelme volt Hanna, de aztán elváltak útjaik.
A kis szobron azt ábrázolta a művész, amint Magyarország mészkőből faragott sziluettje felett ejtőernyős ruhában, sapkában éppen ugrásra készül. (egyébként nem ide, hanem az egykori Jugoszlávia területére ugrottak a sikertelen bevetés során).

Bár szomorú emléket idéz, de mégis kedves, szívet melengető ez a szobor, csakúgy, mint Kolodkó Mihály összes kis alkotása.
A parkban egy emlékkövet is állítottak Hanna tiszteletére.
Kolodko: Szenes Hanna miniszobor Budapest - EgyébKolodko: Szenes Hanna miniszobor Budapest - EgyébKolodko: Szenes Hanna miniszobor Budapest - EgyébKolodko: Szenes Hanna miniszobor Budapest - EgyébKolodko: Szenes Hanna miniszobor Budapest - EgyébKolodko: Szenes Hanna miniszobor Budapest - EgyébKolodko: Szenes Hanna miniszobor Budapest - EgyébKolodko: Szenes Hanna miniszobor Budapest - EgyébKolodko: Szenes Hanna miniszobor Budapest - Egyéb

Kolodko: Szenes Hanna miniszobor további értékelései

2022.03.23egyedül
A Rózsa utca sarkán, szinte kirepül a kőfelhőből Szenes Hanna, a világháború mártírja és hőse. Itthon nincs akkor ismertsége talán, mint Izraelben, ott nemzeti hős a magyar-zsidó költőnő. Kiképezték az angolok, hogy próbálja társaival valahogy megakadályozni a magyarországi zsidók elhurcolását....
Park Inn by Radisson Sárvár Resort & Spa - Napi ár all inclusive ellátással
Napi ár all inclusive ellátással
2024.12.31-ig
Park Inn by Radisson Sárvár Resort & Spa
65.065 Ft / 2 fő / éj-től all inclusive ellátással
Fried Kastély Hotel Simontornya - Legjobb ár
Fried Kastély Hotel Simontornya
Greenfield Hotel Bük, Bükfürd? - Kedvezményes ajánlat félpanzióval
Kedvezményes ajánlat félpanzióval
2026.05.04-ig
Greenfield Hotel Bük, Bükfürd?