Érdekes
2023. szeptember 7.a párjával járt itt 45 Kaposvár főterének, a Kossuth térnek a Városháza mellett másik meghatározó épülete a Nagyboldogasszony Székesegyház. A város egyik jelképe, amely 1886-ban plébániatemplomként épült neoromán stílusban, majd 1993-tól a kaposvári püspökség székesegyháza lett.
Világos, kevéssé díszített belső terű templom, amelyet mise időn kívül egy biztonsági üvegfalon keresztül lehet megtekinteni. A leírások szerint a Nagyboldogasszony-székesegyház az ország egyik legnagyobb temploma, bár ezekkel a minősítésekkel jobb egy kicsit óvatosnak lenni, mert a legnagyobbat hol így, hol úgy számítják. . . Mindenesetre amikor ott jártunk, és próbáltuk meghatározni, hogy milyen is ez a templom, milyennek látjuk leginkább, akkor mi is ezt mondtuk: JÓ NAGY! A székesegyház oldalán a tér felé néző Szent István-szobor-díszkút található, amelyen a trónon ülve láthatjuk I. István bronzból készült domborművét. Mindenképpen figyelemreméltóbb alkotásnak értékeltük, mint a templomon belüli márványból készült szent-szobrokat.
Milyennek találod ezt az értékelést?
Érdekes
2023. szeptember 7.a párjával járt itt 45 Általában az ilyen nagy, helyi-megyei múzeumok szoktak lenni a kötelező unalmas látnivalók. Igyekeztünk hát előre behatárolva eltervezni, hogy mit fogunk megnézni: elsősorban is a Bárdudvarnok/Bárdibükkön időszakosan, de évtizedek óta működő üvegművészeti alkotótábor idekerült alkotásait és Rippl-Rónai József testvérének, Rippl-Rónai Ödönnek, a jeles műgyűjtőnek itt őrzött gyűjteményi darabjait kerestük (Rippl-Rónai Ödön Gyűjteménye: képző- és iparművészeti kiállítás címmel).
A nyomasztóan nagy, kiemelkedő klasszicista műemléképületben a Rippl-Rónai Múzeum és a somogyi vármegyeháza (2022-ig megyeháza), vagyis a Somogy vármegyei önkormányzat társbérletben működik. A múzeumi rész sem más tehát építészetileg, mint az 1830 körül épült monstrum más részei. És ami hasonló múzeumoknál is előfordul: rend van, de azért a folyosón otthagyott létra árválkodik, a plafon beázott, ilyesmik. Az üvegművészeti alkotótábor művei már rögtön a bejáratnál egy vitrinben láthatóak, ám nem különösebben attraktívan elrendezve, és a művészek nevét sem találtuk műveiknél. A Rippl-Rónai Gyűjtemény termei a gazdag örökség tárgyaival zsúfoltak, és ami a rengeteg étékes festmény bemutatását illeti, mi hiányoltunk valami követhető, sőt segítő rendezési elvet, vagy ha van, akkor nekünk nem tűnt fel. Találgatni kell például, hogy mi az, ami időben Rippl-Rónai Ödön gyűjteményéből származhat és mit vásárolt a múzeum már későbben, teljesebbé téve a kollekciót. De ezeket a szellemi tevékenységeket, sőt magát a nézelődést is egy idő után lehetetlenné tette számunkra a múzeum termeiben uralkodó párás meleg, a levegőtlenség. Ezért a tervezettnél kevesebb időt töltöttünk itt, pedig. . .
Milyennek találod ezt az értékelést?
Érdekes
2023. szeptember 5.a párjával járt itt 45 Somogyba tartottunk, amikor Cecén áthaladva egyszer csak észrevettünk egy nagy telken egy feltűnően rendben lévő, polgári jellegű házat, előtte egy ismerős arc szobrával. A neten gyorsan ellenőrizve igazolódott az ismerősség: Csók István arcmását láttuk az ő emlékháza, emlékmúzeuma előtt.
A mi vidékünkhöz is kötődik, itt is sokat dolgozott nyaranként, ezért volt ismerős. De hogy Fejér megyéből származik és hogy az általunk csak a paprikájáról ismert Cecén élt a családja, ezt bizony nem tudtuk. Így megszerveztük, hogy pár nap múlva a visszaútban megnézhessük az Emlékmúzeumot. Pontosabban csak telefonálni kellett, hogy a nyitva tartást ellenőrizzük. Sajnos vezetést nem kaptunk, az ott strázsáló két kedves idősebb úr mondta, hogy a hölgy, aki azt tartja, most éppen nincs szolgálatban. De hát a kiírások informatívak, Csók Istvánról itthonról is volt már valamennyi tudásunk, így nem csak úgy bóklásztunk a szobákban. A kiállításon szereplő műtárgyak java része festmények, bútorok és egyéb személyes tárgyak 1962-ben a festő lányának, Csók Júliának (Züzü) a nagylelkű ajándékaként kerültek az emlékházba. olvastuk a leírásokban. Ezt a hagyatékot egészítették ki a Magyar Nemzeti Galéria néhány szép festményével. És amint egy család emlékmúzeumához illik, a képek zömén a családtagokkal találkozhatunk: a szülőkkel, a gyönyörű feleséggel, a bájos kislánnyal. Olyan hát ez a ház, amilyennek Csók festészetét is látjuk: békés, idilli.
Milyennek találod ezt az értékelést?
Kiváló
2023. szeptember 5.a párjával járt itt 55 Avagy apartman a titkos kertben. Annak köszönhetjük, hogy négy éjszakát ebben a szépséges titkos kertben és a Zöld Oliva Apartmanban tölthettünk, hogy valaki visszamondta a foglalását, és mi éppen jókor jelentkeztünk. Különben talán sosem tudjuk meg, hogy ilyen is létezik!
A szelíd somogyi dombvidéken egy jókora, ápolt kertben tányérnyi hibiszkuszvirágok nyílnak és érik a füge, a kényelmes apartman ablaka előtt estefelé elegáns lovon ballag haza a gazda, és mindeközben CSEND VAN, csodás csend a csodás zöldben. Még a tulajdonosék két szép kutyája is csendben követeli ki és adja a szeretetet. Határozott programtervvel érkeztünk Bárdudvarnokra, az ország meglehetősen távoli részéből, ezért ezeket a terveket és a még ott kapott túrajavaslatokat is szerettük volna teljesíteni, hiszen nem valószínű, hogy hamarosan, ha egyáltalán, még egyszer arra járunk. De minden reggel, amikor a mély nyugalomban töltött éjszaka után elindultunk, fájó szívvel hagytuk el az Olajhegyen lévő csodás Zöld Oliva-birodalmat. Aki tehát teheti, hagyjon magának ott pihenő időt is, élvezze ki a zöldet és a csendet.
5Személyzet
5Tisztaság
5Ár / érték arány
5Kényelem
5Szolgáltatások
5Elhelyezkedés
Milyennek találod ezt az értékelést?
Jó
2023. szeptember 5.a párjával járt itt 45 Kadarkút alatt egy picinyét van a Főnix Fogadó. Ebédelő helyet kerestünk a környéken, és többen ennek az éttermét ajánlották. Közvetlenül az út mellett van, eltéveszteni sem lehet. A hőségtől kitikkadva estünk be a kellemes kerthelyiségébe, amely igazán idilli természeti környezetben található, hatalmas fák alatt, szemben egy horgásztó látványával.
A hideg sör is viszonylag hamar megérkezett. A párommal mindketten lecsós marharostélyost rendeltünk, amellyel kapcsolatban a kiszolgáló hölgy korrektül tájékoztatott, hogy nem bélszínből, hanem hátszínből készül. Finom is volt, csak hát a hússzelet inkább fél, mint egész adagnyi nagyságúnak bizonyult. De lehet, hogy az általuk kialakított árba (3690 Ft) csak ennyi fér. Nos, belénk több is fért volna, akár többért is! Ücsörögtünk volna még egy kicsit a békés helyen, de egyre zavaróbb volt a konyhából a nyitott ajtón kiáramló puffogó basszus zene. Kérésemre ugyan lehalkították egy kicsit, de inkább eljöttünk. . .
4Ételek / Italok
4Kiszolgálás
5Hangulat
4Ár / érték arány
5Tisztaság
Milyennek találod ezt az értékelést?
Kiváló
2023. szeptember 2.a párjával járt itt 55 Nem vagyunk, korosztályilag sem, kifejezett pizza-rajongók, de amikor a hagyományos éttermek helyett már valami másra vágyunk, akkor jó betérni egy pizzériába. Különösen, ha az egy jó pizzéria jó pizzákkal. Nos, így jártunk somogyi pár napunk alatt már a harmadik napon, és minden helyismerettel bíró, akit erről kérdeztünk, a kaposmérői Pokol Pince Pizzeria és Pub nevű, az út szélén vendégváró intézményt ajánlotta.
A helynek elég változatos története van, ahogy utánaolvastunk, de ma már egyszerűnek látszik a képlet:
Amikor késő délután/kora este beestünk hozzájuk, csak a teraszra ülhettünk ki, de nem is akartunk bemenni az épületbe. A kánikulai nap fárasztó turistáskodása után a szomjhalál szélén voltunk, de pillanatokon belül érkezett a hideg sör, megmenekültünk! Majd imígyen magunkhoz térve komoly konzultációt folytattunk az ifjú felszolgálóval, hogy vajh elég lesz-e nekünk a kisebb pizza, vagy be tudunk termelni ketten egy 45 cm átmérőjűt. Nem hittük, de sikerült! A hatalmas, ha jól emlékszem, kovásszal kelesztett, pizza tésztája körben légiesen könnyű és ropogósra sült volt, ezért először körbetépkedve ezt ettük meg. Majd az asztalra kikészített pizzavágóval felszabdaltuk a még mindig nagy tésztát a finom rajtalévőkkel. A tészta itt könnyű és vékony volt. Tökéletes volt! Köszönjük!
5Ételek / Italok
5Kiszolgálás
5Hangulat
5Ár / érték arány
5Tisztaság
Milyennek találod ezt az értékelést?
Gyenge
2023. augusztus 31.a párjával járt itt 25 Az ilyen gyorskínaikban abszolút szokványos, (már bocsánat a kifejezésért) taknyos-szószos raguk és a többi ismert fogás. Ezt lehet náluk enni. Most is kérés nélkül mikrózzák a megrendelt ételeket, de minek, mert azok ettől sem lesznek melegek! És ma is egyszer használatos műanyag evőeszközöket, tányérokat és poharakat adnak, holott, úgy tudom, ezek használata egy idő óta már meg van tiltva.
. . Hogy miért választottuk mégis őket az ételsor számos etetőhelye közül? Mert náluk van sör! Kétszer is végignéztük már a sort, és másutt nem találtunk sört! Az utazgatástól, vásárolgatástól megfáradt vendég viszont vágyik egy igazi szomjoltó nedűre.
2Ételek / Italok
3Kiszolgálás
3Hangulat
3Ár / érték arány
3Tisztaság
Milyennek találod ezt az értékelést?
Átlagos
2023. augusztus 29.a párjával járt itt 35 Köszönöm Ugor bejegyzését erről szobor-párosról (ha van egyáltalán ilyen művészeti szakszó. . . ), vagy talán helyesebben kétalakos szoborról, mert így már le merem írni, hogy amikor két hete ott jártunk, elsőre bizony bennünket is meglepett, hogy mi lehet ez vajon.
Szoborcsoportot már láttunk többet, de ez két férfialak egymástól néhány méter távolságra egy kis központi helyzetű terecskére kihelyezve. Aztán persze mi is gyorsan kiderítettük, kik ők, és miért itt mérik a földet: Beszédes József vízépítő mérnök és a figuránsa, aki tartja neki a jelző mércét. Hogy pontosan mikortól dolgoznak itt bronzba öntve, arról egymástól némiképp eltérő évszámokat találtam, de ha azt írom, mintegy 30 éve, az elfogadható időmeghatározás. A többi tudnivalót pedig Ugor már szépen összefoglalta.
Milyennek találod ezt az értékelést?
Érdekes
2023. augusztus 28.a párjával járt itt 45 A Nagyboldogasszony Székesegyház körül több szobrot is találhatunk, egyik ezek közül Nepomuki Szent János műemléki védettséget élvező szobra. A város egyik legrégebbi barokk szobra, amely számunkra meglepő módon festés nyomait viseli. Erről azt olvashatjuk a műleírásokban, hogy az 1742-ben (nem éppen ezen a helyen!
) történt felállításakor a szobor még festetlen volt, majd a 19. század elején az éj leple alatt valaki befestette. A szokásos ábrázolásnak megfelelően a szent karjára fektetve, mintha egy kisdedet, közepes méretű keresztet tart, rajta a megfeszített Krisztus alakjával. Nepomuki Szent János arcvonásai azonban ritkán ilyen kifejezőek, jól kidolgozottak, így ezért is, de a jól megformált szobor nagysága, valamint szerencsés elhelyezkedése miatt is roppant hatásos a szobra.
Milyennek találod ezt az értékelést?
Érdekes
2023. augusztus 27.a párjával járt itt 45 Kaposvár főtere a Kossuth tér, melyet jobbára az előző századforduló környékén alakítottak ki, többségükben az akkoriban készült épületek övezik. Majd 2003-ban felújították, és a rekonstrukció után Magyarország egyik legszebb főtere lett.
2010-ben elnyerte a Magyarország legszebb főtere és főutcája díjat is, majd 2017-ben az Európai Virágos Városok és Falvak versenyén Európa legszebb főterévé választották. Ez az, amit minden városismertetőben olvashatunk Somogy fővárosának főteréről. És ha csak a fentről készült fotókat nézzük, mi is így látjuk. Lentről azonban vannak itt zavaró elemek is, össze nem illő stílusok és főként a rémes panel-szálló, a Kapos Hotel a tér emelkedőjének aljában. Mégis jól esik itt sétálgatni, kicsit nézelődni, élvezni a kétségtelenül elegáns polgári miliőt. A tér különlegesnek mondott szökőkútrendszerének működését viszont nem volt alkalmunk megcsodálni, valahogy mindig akkor lett vége a programjának, amikor mi arra jártunk. A Városházáról és a Nagyboldogasszony Székesegyházról mint a tér leginkább meghatározó épületeiről majd külön, a saját címszavuknál írok.
Milyennek találod ezt az értékelést?
323 értékelés / 33 oldalon
Az értékeléseket az Ittjártam.hu felhasználói írták, és nem feltétlenül tükrözik az Ittjártam.hu véleményét.