A kijelzett darabszámba és átlagba beszámítjuk partneroldalunkon, a Szállásvadász.hu oldalon leadott értékeléseket is. Ott lehetőség van szöveg nélkül is értékelni. Az ilyen (kizárólag pontozásos) értékelések nem kerülnek megjelenítésre.
Boldog Sándor István szalézi vértanú Szolnok bemutatkozása
A szolnoki Belvárosi templom előtt található. A szobor 2,5 méter magas, bronzból készült. Pogány Gábor Benő alkotása, 2014. szeptember 1-jén állították fel.
A kijelzett darabszámba és átlagba beszámítjuk partneroldalunkon, a Szállásvadász.hu oldalon leadott értékeléseket is. Ott lehetőség van szöveg nélkül is értékelni. Az ilyen (kizárólag pontozásos) értékelések nem kerülnek megjelenítésre.
A Belvárosi Szentháromság templom előtt hangulatos kis terecske van, ahol ilyenkor májusban, a kellemes estében jól esik a nézelődés. Így fedeztük fel Boldog Sándor István szobrát egy szépen zöldellő fa alatt. Nagyjából annyit tud róla az itt élő emberek többsége, hogy ő is egy ideológia mártírja lett, miként a ma róla elnevezett utca korábbi névadója egy másiké.
A Boldog Sándor István körút ugyanis korábban Ságvári Endre körút volt, nekem, az én korosztályomnak így ragadt meg a tudatában. Hősök, mártírok, utcanevek jönnek-mennek, váltakoznak. Maradjunk hát inkább a szobornál. Nagyra értékelem, ha egy településen nemcsak a nagy nemzeti hősöknek állítanak szobrot, hanem a helytörténetben jelentős személyiségeknek is. De Sándor István tevékenysége nem kötődött Szolnokhoz, mert bár itt született 1914-ben, itt járt iskolába, 1936-ban elköltözött Budapestre. A fővárosban kapcsolódott a nem igazán ismert szalézi rendhez, és szerzetesként ott folytatta a rend 1950-ben történt feloszlatása után is a gyermekek és fiatalok hitoktatását, keresztény szellemű nevelését. Ez lett a pártállami rendszer szemében olyan súlyú bűn, amiért halálra ítélték, és 1953-ban kivégezték. Tragikus sors, amely Szolnokról indult, de ennek itt még nem volt előjele. Pogány Gábor Benő, a városban élő szobrászművész mégis fontosnak tartotta a vértanú szolnoki származását, a kötődést ábrázolni azzal, hogy az aszkétikus alakot a lábaiból kiinduló gyökerek, ágak fonják körül. A város pedig azzal tisztelte meg Sándor Istvánt, hogy boldoggá avatása után egy évvel, születésének 100. évfordulóján Szolnok védőszentjévé választották. Most már tehát két védőszentje, patrónusa van a városnak, mivel Xavéri Szent Ferencet is meghagyták státuszában.
Sándor István rossz korban volt szalézi szerzetes. Olyankor, amikor ezt a tevékenységet a társadalom aktuális vezérideológiája tiltotta. Ő csak annyit tett, hogy ellentétben a központi akarattal, tovább folytatta hitoktatói, szerzetesi tevékenységét, mert meggyőződése volt, hitt valamiben.
Tudomásunk szerint ezért elítélték és megölték az 50-es évek elején. Szomorú és nagyon sajnálatos. A szobor előtt ácsorogva meg az is eszembe jutott, hogy ha más fiatal másik korban más tevékenységéért, meggyőződéséért hal meg, mondjuk fasiszta, muszlim, vagy kommunista stb. elveiért, akkor ő nem lesz szent, hanem inkább mocskos gazember. Persze, a dolgok megítélése az időjárás függvényében változhat. . . egyébként Sándor István szolnoki ember volt, szobrán a gyökér és a ránövő növényzet ezt szimbolizálja.
Az értékeléseket az Ittjártam.hu felhasználói írták, és nem feltétlenül tükrözik az Ittjártam.hu véleményét.
Ön a tulajdonos, üzemeltető?
Használja a manager regisztrációt, ha szeretne válaszolni az értékelésekre, képeket feltölteni, adatokat módosítani! Szívesen értesítjük arról is, ha új vélemény érkezik.