Középkori emlék

Hegyes torony VácHegyes torony Vác a térképen

Érdekes 2024. januárban, egyedül járt ittÉrtékelt: 2024. január 30.
Vác város főteréről sétáltam le a Duna-parti sétány irányába, amikor a Halászkert Étterem mellett lettem figyelmes erre az érdekes építményre. Utána is néztem, vajon mi lehet ez, mi a története?

A történészek szerint a tatárjárás után újjáépített középkori Vác városának egyetlen fennmaradt emléke ez a Duna-parton látható, helyreállított torony és városfalrészlet. Az egykori középkori városfal legészakibb saroktornya volt. A torony a főtéri Bécsi kapuval egy vonalban húzódik. A középkorban a városfal alatt már nem voltak lakóházak, csak a Duna.
Az erődítmény szerű épületet egy ideig börtönként is használták, majd kiállítóhelynek tervezték, de ez nem valósult meg. Sokáig üresen állt.
Érdekesség, hogy jelenleg nem műemlékként használják, így nem is látogatható, hanem a szomszédos lakóépület részeként, azzal összeépülve lakófunkciót kapott. Most is laknak benne. Ezért csak kívülről tekinthető meg, hacsak nem ismered a lakó-tulajdonosokat.

Az eredetileg pártasorral koronázott tornyot, a későbbi kúpos tető miatt nevezték el a helyiek Hegyes toronynak.
Hegyes torony Vác - EgyébHegyes torony Vác - Egyéb
Harangvirág 36 Vendégházak Kismaros - Legjobb ár