Bár sötétedés után évközben is láthatunk hullócsillagokat a városaink fényeitől távol, mégis ez a nyár végi csillaghullás a leglátványosabb. Sokan a máglyahalált halt Szent Lőrinc mennyből visszahulló könnyeiként ismerik ezt a meteorrajt, míg ókori görög-római mondák szerint a Földet teszik termékennyé ezek az isteni eredetű hullócsillagok. Ezek a meteorok az égbolt majdnem bármelyik részén felbukkanhatnak, ám látszólag mind a Perseus csillagkép irányából érkeznek. Ezért őket Perseidáknak, Perseus fiainak nevezik.
Augusztusi csillaghullás - Perseidák meteorraj / Fotó: Schmall Rafael, Zselici Csillagpark
Szállásajánlatok Zselickisfalud környékén>>
Természetesen nem csillagok. Július végén és augusztusban a Föld a Naprendszernek azon a részén halad át, amit a Swift-Tuttle üstökös magjának jeges felszínéről elszabadult porszemcsék, borsóméretű kavicsok népesítenek be. A törmelékfelhő elemeit, meteoroidokat látjuk felvillanni, megsemmisülni a Föld légkörében kb. 30-50 kilométeres felszín feletti magasságban hullócsillagként. A nagy sebességgel érkező apró testeket a földi légkör molekulái lelassítják, felforrósítják. Az Esthajnalcsillagnál, vagyis a Vénusznál fényesebb meteorokat tűzgömbnek nevezzük.
Augusztusi csillaghullás - Perseidák meteorraj / Fotó: Schmall Rafael, Zselici Csillagpark
Már július végén észlelhettük az első Perseidákat, de augusztus végéig (nagyjából augusztus 24-ig) bármelyik tiszta éjszakán megpillanthatjuk őket.
A legtöbb meteort, a fényjelenségeket, éjfél után figyelhetjük meg. Ez a csúcshoz közeli éjszakákon (11-13.) az óránkénti ötvennél is több lehet, de ezeken az estéken éjfél előtt is több tucat meteort láthatunk. Elméletileg.
Sajnos 2022-ben a Perseidák maximuma telihold idejére esik, amikor a Hold fénye erősen zavarja a megfigyeléseket, a halványabb hullócsillagokat (és a halványabb csillagokat, a Tejutat!) is eltűnteti az égboltról még a Zselicben is.
A legfényesebb meteorokat akár városokból is láthatjuk, csak olyan helyet kell keressünk, ahova nem világítanak lámpák. A legtöbb Perseida megfigyelésére leginkább mesterséges fényektől mentes, védett területek, például a somogyi erdők alkalmasak. A Zselici Csillagpark csillagvizsgálójának környéke is megfelelő, bár a korábbi tapasztalatok szerint ott nagyon nagy lesz a zsúfoltság ezeken az estéken.
A Csillagpark közelében, az út mentén számos, megfigyelésre alkalmas pontot is találtok, ilyen például a Ropolyi pihenőhelynél és a ropolyi tanpályák mellett - itt ráadásul padokon, kényelmesen ülve és csodálhatjátok a meterorrajt.
A megfigyelés fő feltétele a tiszta ég. Ha felhős az ég, akár ha csak vékony felhőzet lesz felettünk, már semmit, de legalábbis sokkal kevesebbet látunk a csillaghullásból. Csak a fényesebb meteorokat észlelhetjük, amelyeket a Zselicen kívülről is láthatunk.
A csillaghullás-les, a meteorok észlelése hosszú program. Ezért célszerű kényelmes, hátradönthető támlájú székeket, plédeket, polifoamot az autóba bekészíteni. Esetleg némi enni- és innivalóról is érdemes gondoskodni!
A Perseida meteorraj maximumának környékén (augusztus 10-13.) a Zselici Csillagvizsgáló előtti téren regisztráció nélkül, ingyenesen látogatható programot tartanak, ahol csillagász kolléga bemutatja a nyári égboltot, csillagképeit, és persze a Perseida meteorrajt is.
Na hagyjátok ki!