A szerbek utcája és az ő templomuk

Szent György nagyvértanú szerb ortodox templom BudapestSzent György nagyvértanú szerb ortodox templom Budapest a térképen

Kihagyhatatlan 2023. októberben járt ittÉrtékelt: 2023. október 16.
Általában egyszerűen a helyi lakosok, a pestiek csak "Szerb templomként" nevezik, névadója Sárkányölő Szent Györgyként is ismert, aki a 14 segítőszent egyikeként van számon tartva, s több egyház is szentként tiszteli. A csodálatosan szép belső térrel és ikonosztázzal rendelkező szerb ortodox templomot Budapest belvárosában, történetesen a Szerb utcában találjuk, azonban ritkán van nyitva, leginkább az egyházi istentiszteletek idején. Meg néha, ha éppen szerencséje van az embernek, mint nekem egy reggeli napon. A XVIII. században barokk stílusban épült templomot a törökök elől menekülő, itt menedéket lelő szerbek emelték, amelyen olasz reneszánsz - ikonosztáz, amely későbbi, 1850-ből - és copf - kovácsoltvas kapu - stílusjegyek is megfigyelhetőek. A magas kerítés sarkán lévő fülkében Sárkányölő Szent György kerámiából készült képe látható.
A kertben régi szerb sírköveket helyeztek el a kerítés mentén.
Érdekesség, hogy a kert szintje az eredeti, építéskori pesti utcaszintet mutatja, amely a jelenleginél alacsonyabban volt.
Véletlenül jártam erre, legnagyobb meglepetésemre nyitva találtam a kaput. A kertbe belépve egyházi ének hallatszott ki a templomból, majd belépve két ortodox papot pillantottam meg, akik közösen énekeltek, imádkoztak, zsolozsmáztak. Két hívő is volt bent. Különlegesen szép élmény volt.
Szent György nagyvértanú szerb ortodox templom Budapest - EgyébSzent György nagyvértanú szerb ortodox templom Budapest - EgyébSzent György nagyvértanú szerb ortodox templom Budapest - EgyébSzent György nagyvértanú szerb ortodox templom Budapest - EgyébSzent György nagyvértanú szerb ortodox templom Budapest - EgyébSzent György nagyvértanú szerb ortodox templom Budapest - EgyébSzent György nagyvértanú szerb ortodox templom Budapest - EgyébSzent György nagyvértanú szerb ortodox templom Budapest - EgyébSzent György nagyvértanú szerb ortodox templom Budapest - EgyébSzent György nagyvértanú szerb ortodox templom Budapest - EgyébSzent György nagyvértanú szerb ortodox templom Budapest - EgyébSzent György nagyvértanú szerb ortodox templom Budapest - EgyébSzent György nagyvértanú szerb ortodox templom Budapest - EgyébSzent György nagyvértanú szerb ortodox templom Budapest - EgyébSzent György nagyvértanú szerb ortodox templom Budapest - EgyébSzent György nagyvértanú szerb ortodox templom Budapest - EgyébSzent György nagyvértanú szerb ortodox templom Budapest - EgyébSzent György nagyvértanú szerb ortodox templom Budapest - EgyébSzent György nagyvértanú szerb ortodox templom Budapest - EgyébSzent György nagyvértanú szerb ortodox templom Budapest - EgyébSzent György nagyvértanú szerb ortodox templom Budapest - EgyébSzent György nagyvértanú szerb ortodox templom Budapest - EgyébSzent György nagyvértanú szerb ortodox templom Budapest - EgyébSzent György nagyvértanú szerb ortodox templom Budapest - EgyébSzent György nagyvértanú szerb ortodox templom Budapest - EgyébSzent György nagyvértanú szerb ortodox templom Budapest - EgyébSzent György nagyvértanú szerb ortodox templom Budapest - EgyébSzent György nagyvértanú szerb ortodox templom Budapest - Külső képSzent György nagyvértanú szerb ortodox templom Budapest - EgyébSzent György nagyvértanú szerb ortodox templom Budapest - Egyéb

Szent György nagyvértanú szerb ortodox templom további értékelései

2024.03.18a párjával
Már többször eszembe jutott ez a szerb templom. Odajártam a környékre tanulgatni kamaszkoromban, aztán mindig olyan volt, mint egy idegen sziget, egy másik ország. Nagy, sárga fal, titokzatos kert. És sohasem voltam bent, de most elszégyelltem magam. Micsoda dolog, hogy mindenféle városokban lévő...
Hunguest Hotel Bál Resort Balatonalmádi - Legjobb ár félpanzióval
Legjobb ár félpanzióval