Így is ismerheted:Margitszigeti Szent Mihály kápolna
5
1 értékelés
A kijelzett darabszámba és átlagba beszámítjuk partneroldalunkon, a Szállásvadász.hu oldalon leadott értékeléseket is. Ott lehetőség van szöveg nélkül is értékelni. Az ilyen (kizárólag pontozásos) értékelések nem kerülnek megjelenítésre.
A budapesti Margitszigeten, a sziget északi részén álló Szent Mihály-kápolna a város egyik legfontosabb középkori műemléke és Budapest legrégibb román kori emléke. Eredetileg a 12–13. század fordulóján épült premontrei rendi kolostor temploma volt, amely a Margit-sziget egykori vallási központját alkotta.
Tovább olvasom >>
A kolostor és a templom a török hódoltság idején elpusztult, romjai azonban a 20. század elején előkerültek egy véletlen felfedezés nyomán.
Az 1914-es szélvihar során egy kidőlt diófa gyökerei között találtak rá a templomromokra és egy harangra, ami elindította a régészeti feltárásokat. A kápolnát 1930 és 1932 között Lux Kálmán tervei alapján hitelesen újjáépítették, így ma már eredeti román kori formájában csodálható meg. Az épületet a magyar műemlékvédelem egyik kiemelkedő alkotásaként tartják számon.
A Szent Mihály-kápolna nemcsak művészettörténeti érték, hanem ma is működő templom, ahol rendszeresen tartanak miséket. A kápolna környezete és a Margitsziget történelme szorosan kötődik Árpád-házi Szent Margithoz, aki a szigeten élt és imádkozott a 13. században.
A kápolna hangulata és története révén egy kis középkori időutazást kínál Budapest szívében, ahol a látogatók megcsodálhatják a román kori építészetet, a hit és a történelem összefonódását a Duna-parti zöld oázisban.
A kijelzett darabszámba és átlagba beszámítjuk partneroldalunkon, a Szállásvadász.hu oldalon leadott értékeléseket is. Ott lehetőség van szöveg nélkül is értékelni. Az ilyen (kizárólag pontozásos) értékelések nem kerülnek megjelenítésre.
A Margitszigeten lévő kedves kis kápolna az Újlaki Sarlós Boldogasszony Plébániához tartozik. A premontrei prépostsági templom alapfalaira épült valószínűleg a 12. században, egyes részei - bővítései - a 15. században épültek.
A ma látható kápolna 1931-32-ben, Lux Kálmán műemlék-helyreállító építésznek a feltárások alapján készített rekonstrukciós tervei alapján épült fel, hiszen romjai évszázadokon át betemetve pihentek. A berendezése nagyon egyszerű, puritán. A toronyban található az egyik legrégebbi harang az országban, amelyre 1914-ben véletlenül találtak rá a közeli Szent Margit kolostor területén, egy vihar által kidöntött diófa gyökerei között. A 15. századi harang gótikus felirata: HILF UNS GOTT, MARIA, PERAT UNS DUMMA GOSS MEISTER HANS STROUS, azaz: SEGÍTS MINKET ISTEN, MÁRIA, VEZESS MINKET, EGYÜGYŰEKET ÖNTÖTTE HANS STROUS MESTER. Kitűnő esküvői helyszín, illetve fotótéma. Nem tudok nem 5 pontot adni rá. Ritkán van nyitva, de legutóbb, amikor erre jártam, szerencsém volt. Gyújtottam is egy mécsest. A világunk tele van ezernyi apró szépséggel.
Az értékeléseket az Ittjártam.hu felhasználói írták, és nem feltétlenül tükrözik az Ittjártam.hu véleményét.
Ön a tulajdonos, üzemeltető?
Használja a manager regisztrációt, ha szeretne válaszolni az értékelésekre, képeket feltölteni, adatokat módosítani! Szívesen értesítjük arról is, ha új vélemény érkezik.