Élmények első kézbőlGasztronómia, utazás, programok... Engedd, hogy inspiráljunk!

8 vadregényes várrom az országban, melyek a történelemről mesélnek

A hazai várromok lenyűgöző emlékeket és lélegzetelállító panorámákat kínálnak, amelyek egyaránt elvarázsolják a történelem szerelmeseit és a természetkedvelőket. A cikkben bemutatott nyolc helyszín között akadnak eldugott, vadregényes romok és népszerű kirándulóhelyek is, melyek mind-mind izgalmas felfedezéseket ígérnek. Ismerjük meg együtt ezeket a múltba révedő kincseket, ahol minden kő egy-egy történetet rejt!

 

Hegyesdi várrom (Hegyesd)

Tapolca és Veszprém között félúton, egy 281 méter magas vulkáni csúcson találjuk a tatárjárás után épült vár romjait. A hegyesdi műemlék nem tartozik legnépszerűbb látnivalóink közé, hiszen folyamatosan omladozó darabjait messziről észre sem vesszük, de ha a környéken járunk mégis érdemes az idevezető lépcsőket leküzdenünk, az innen nyíló panoráma ugyanis lélegzetelállító. Tetejéről gyönyörködhetünk a környező tanúhegyekben, míg szép időben Csobánc és Szigliget is a szemünk elé tárul.

Legszebb várromok Magyarországon - Hegyesdi várromLegszebb várromok Magyarországon - Hegyesdi várrom

 

 

Rezi vár (Rezi)

Szuper kirándulási lehetőség vár bennünket a Zalaszántói-medence déli peremén; a Meleg-hegy 425 méter magas szirtjén áll a dolomitokkal határolt Rezi vár. Falairól elképesztő látványt nyújt a Balaton csillogó víztükre, a buddhista sztúpa fehér kupolája vagy a Tapolcai-medence tanúhegyeinek vonulatai, de a korábbi elővár területén, a rom déli részén is javasolt időt tölteni, ugyanis hangulatos erdei pihenőhellyel, szalonnasütővel, padokkal és asztalokkal várják a megfáradt turistákat.

Kirándulj el az ország legszebb várromjaihoz - Rezi várKirándulj el az ország legszebb várromjaihoz - Rezi vár

 

 

Tátika-vár (Zalaszántó)

Ha Rezi várát felfedeztük, onnan csak pár kilométert kell megtennünk, hogy a zalaszántói Tátika-várat is szemügyre vegyük. A tatárjárás idejében keletkezett erődítmény sorsa sajnos nem alakult szerencsésen: a török háborúk során, egy fosztogatás alkalmával felgyújtották, és tulajdonosai nem is építették újra ezt követően. Rezi várával együtt sorsára hagyták, az időjárás pedig elvégezte a dolgát, ma csak hatalmas kövei emlékeztetnek arra az időszakra, amikor még a hazai végvárrendszer fontos része volt.

Varázslatos gyalogtúra vezet a Tátika-vár romjaihozVarázslatos gyalogtúra vezet a Tátika-vár romjaihoz

 

 

Csobánc vára (Gyulakeszi)

Csobánc várának eredettörténetéről nagyon keveset tudunk, 1270 után találhatunk róla írásos emléket. A Rákóczi-szabadságharc után a teljes építmény megsemmisült, helyreállítása jelenleg nem szerepel a tervek között. Megközelítése egy erőteljes emelkedő után, nagyjából 30 perces sétát követően teljesíthető, de mindenképpen tanácsos időt fordítani erre, hiszen a csúcsáról a látvány nem mindennapi, szép időben pedig még a siklóernyősök bemutatóit is élvezhetjük.

Túrázz el Csobánc várához és csodáld meg a mesés balatoni panorámátTúrázz el Csobánc várához és csodáld meg a mesés balatoni panorámát

 

 

Vitányvár (Vértessomló)

Tatabánya központjából nagyjából 3 kilométeres meredek túra vezet a Vértes egyik nyúlványán épült Vitányvárhoz, mely már a 13. század óta magasodik a sziklaszirteken. A 18. századtól kezdődően története szomorúan alakult; miután az erődítmény kikerült az Esterházy család fennhatósága alól, köveit egyszerűen széthordták, így ma már csak romjai láthatóak. Ennek ellenére érdemes felsétálnunk maradványaihoz, ugyanis csodás látkép tárul elénk a megmaradt várfalról.

Keresd fel a vértessomlói vár romjait - VitányvárKeresd fel a vértessomlói vár romjait - Vitányvár

 

 

Büdy-várrom (Vámosatya)

A Büdy-vár a Zalai-dombság területén, Vámosatya közelében található, a középkori magyar várépítészet egyik izgalmas emléke. A források szerint a birtokot Büdy Mihály munkácsi várnagy és beregi főispán építette, de azt biztosan tudjuk, hogy nem bírt olyan jelentőséggel, mint a Tiszahát várai, nagyobb sereg visszaverésére egyáltalán nem volt alkalmas. A 17. században a család férfiágon kihalt, ami végleg megpecsételte az építmény jövőjét. A mozgalmas század során a híres erdélyi fejedelmek, mint Bethlen, Bocskai vagy Rákóczi ellenállás nélkül foglalták el, 1660-tól kezdve pedig már az írásos források is csak romként hivatkoznak rá. 

Legszebb várromok Magyarországon - Büdy-várromLegszebb várromok Magyarországon - Büdy-várrom

 

 

Fehérkő vára (Kereki)

A Somogy vármegyei Kerekin, a Levelesi erdőben sétálva bukkanhatunk rá a 700 éves múltidéző romokra, Fehérkő várára. Az 1300-as években épült falak ma már csak egy emeletnyi magasságban állnak, melyet pár éve faszerkezetű gyalogoshíd ölel körbe. 2021-ben a ’Somogy bejárható varázsa’ projekt keretében felújítási munkálatok kezdődtek az erődítménynél, melynek eredményeként a műemlék északi oldalán kilátót és pihenőteraszt alakítottak ki a látogatók számára, így az ódon falak mellet a Kőröshegyi völgyhídban és a Balatonban is gyönyörködhetünk már.

Irány Kereki és a Fehérkő vár romjaiIrány Kereki és a Fehérkő vár romjai

 

 

Bátorkő várának romjai (Várpalota)

A szóbeszéd szerint Bátorkő Mátyás király kedvenc vadászkastélya volt, de a vár már sokkal korábban, a honfoglalás után is fejedelmi, majd uradalmi birtok volt. Feladata feltehetően a Bakony vidékén történő áthaladás ellenőrzése volt, de annyira nem volt fontos, hogy a történelem zivataros időszakait követően is óvják, így a hódoltság alatt teljesen elpusztult. A ma megtekinthető része egy háromemeletes toronyból és egy bástyából áll, és már csak azért is érdemes a kaptatót leküzdeni, mert még Petőfit is megihlette buja környezete: a "Szeget szeggel" című híres versét köszönhetjük a bátorkői romnak.

Mesés kirándulóhelyek és várromok: Bátorkő várának romjaiMesés kirándulóhelyek és várromok: Bátorkő várának romjai

 

 

 

 

Érdekes volt ez a cikk? Ha igen, iratkozz fel, hogy ne maradj le a többiről se!
További cikkek
Hazánk történelme olyan messzire nyúlik vissza, hogy sokszor nem is a történelemkönyvekben, hanem a régészeti ásatások során feltárt leletek között találunk nyomokat az előttünk itt élt nemzedékekről. Ebben a cikkünkben olyan kisebb-nagyobb településeket gyűjtöttünk össze, ahol őseink már ezer éve is aktívan élték mindennapjaikat, akár a Római Birodalom irányítása alatt, akár az Árpád-házi királyok korában.
Vajon Te rátalálsz a Zsivány-sziklák mélyén elrejtett, több száz éves királyi kincsekre? Most bebizonyíthatod! Legendás kirándulóhelyeken kívül azonban olyan úti célokat is listába szedtünk neked, ahol a meseszép panoráma, a történelem titokzatos darabkái vagy épp a természet magával ragadó világa bűvölhet el. Készülj velünk 2025 legjobb bakancsos túráira!
Előző
Következő
Kapcsolódó
Ajánlott cikkek
Bakancslistás helyek Magyarországon: 10+1 kihagyhatatlan úti cél
Magyarország legszebb kirándulóhelyein változatos tájak várják a túrázókat - ebben a válogatásban 10+1 olyan úti célt gyűjtöttünk össze, melyekben tavak, várromok és csodás panorámák várják a természet szerelmeseit. A festői hegycsúcsoktól az eldugott templomromokig minden kalandvágyó megtalálja a számára tökéletes helyszínt, úgyhogy induljunk útnak, és fedezzük fel, milyen varázslatos a helyek várnak!
Ismered a tatai Halál-szikla legendáját? – Kihagyhatatlan látnivalók a vizek városából
Hallottál már a tatai Halál-szikláról? Miért nem szabad még szilveszterkor sem tűzijátékozni a vizek városában? Mi köze a petárda szónak a településhez? Ezekről a kevésbé ismert információkról rántjuk le a leplet legújabb cikkünkben. Olvasd el, és tudd meg: hová érdemes menned, ha tatai városnézést, kirándulást tervezel!
Rejtett kincsek Magyarországon: kastélyok, várak és titkos kertek nyomában
Nem kell messzire utazni ahhoz, hogy valódi időutazásban legyen részünk: Magyarország tele van eldugott, mégis különleges helyekkel, amelyek mind egy-egy darabkáját őrzik múltunknak.
13 látnivaló Sopron környékén, amitől kerek lesz a kikapcsolódás
Fedezd fel a legszebb látnivalókat Sopron környékén! Csalogasson téged is a 8 nevezetességet és 5 kilátó túrát bemutató cikkünk a leghűségesebb város szomszédságába! Kulturális kincsek, történelmi emlékhelyek, építészeti remekek, természeti csodák, ámulatba ejtő panorámák – itt bizony egy percet sem lehet unatkozni, élmények sora vár!
Rejtett csodák Magyarországon: 5 tengerszem, melyet érdemes felkeresni
Ha valami igazán különlegesre vágytok a megszokott túraútvonalakon túl, akkor ideje felfedeznetek Magyarország kevesek által ismert ékköveit, a tengerszemeket. Ezek az apró, kristálytiszta tavak gyakran eldugott, vadregényes helyeken bújnak meg, ahol szinte lelassul az idő. Ebben a cikkben öt olyan tengerszemet mutatunk be, melyeket nemcsak a látványuk miatt érdemes felkeresni, hanem a környező túraútvonalak, kilátók és természeti kincsek miatt is.