Érdekes
2023. október 12.barátokkal járt itt 45 A Szenttamási Állami Gazdaság 1963-ban alapította meg a Törökszentmiklóshoz tartozó Szenttamás-Imremajorban telivér ménesét. A Szenttamási Ménes fennállásának 60. évfordulója alkalmából pedig most Ló és festmény címmel kiállítást rendeztek a majorság ősparkjában lévő Almásy-kastély kápolnájában.
Ebből az alkalomból néhányszor de csak előzetes regisztrációval és csoportosan bebocsátást lehet nyerni az egyébként gyakorlatilag magántulajdonként kezelt kastélyegyüttesbe, amely máskor csak április elsejétől október 31-ig látogatható hetente egy napon, szervezett csoportokban. A Törökszentmiklósi Mezőgazdasági Zrt. lovászati ágazatának vezetője fogadja a látogatókat, aki szakszerű ismertetőt adott számunkra a versenylótenyésztés legfontosabb tudnivalóiról. A kiállításon megtekinthetők az elmúlt 60 évben nyert díjak, lovakkal kapcsolatos képzőművészeti alkotások. A kápolna a még teljességében nem felújított kastély legszebb terme, építészeti kialakításánál fogva és a falait díszítő seccóknak köszönhetően is: König Róbert grafikus Szent Imre legendája és Szent Gellért élete című falfestményeit 2000-ben adták át államiságunk ezeréves ünnepére. A díszes kupák, serlegek és más versenydíjak mellett természetesen ezeket a képeket is megcsodáltuk. Majd pedig a program zárásaként a felújított istállóban barátkoztunk a főszereplőkkel, a ménes lovaival.
Milyennek találod ezt az értékelést?
Érdekes
2023. október 3.a párjával járt itt 45 Szent Hedvig szelíd kis félmosollyal az arcán áll a város főterén, kezében tartva egy szimbolikus kis templomot, a domonkos rendi szerzetesek számára épült Fehérek temploma oldalfalánál egy zöld parkrészletben. Iskolai tanulmányaink alapján sokan talán inkább Jadwigaként ismerik I.
Lajos magyar király lányát, mivel az 1300-as évek végén ő volt Lengyelország királynője. 1399-ben halt meg, a római katolikus egyház azonban, az első lengyel pápa, II. János Pál által, csak 1997-ben avatta szentté, azóta Szent Hedvig néven is ismeretes. Szent Hedvig 2006 óta a Dunakanyar védőszentje, ezért is olvashatjuk a szobor talapzatán, hogy Szent Hedvig a Dunakanyar patrónája. Ennek alapjául szolgált, hogy történeti források szerint Visegrádon született.
Milyennek találod ezt az értékelést?
Érdekes
2023. október 3.a párjával járt itt 45 Mire szembe találtuk magunkat ezzel a szoborral, már olvastunk Migazzi püspökről, aki igen sokat tett a váci püspökségért, de nagy építtetőként a városért is. Negyedszázadnyi püspöksége alatt kiépítette Vác katolikus központját: a székesegyház, a Püspöki Palota, a papnevelde, az árvaház stb.
felépítése fűződik nevéhez, tevékenységéhez. Mindössze pár éve, 2017-ben felállított szoborról van szó, talán ennek köszönhető a püspök pátosz mentes, mégis tisztelettel megformált és tiszteletet ébresztő szoboralakja, kezében a székesegyház tervrajzaival, papi ruhája hullámosan lebeg utána a nagy sietségben, mellyel teendőit végzi. A szobor szembe néz főművével, a váci dóm robosztus épületével, miközben hátat fordít a Püspöki Palota oldalfalának. Ez utóbbira azt a rokonszenves magyarázatot kaptuk a palotalátogatás során, hogy eredetileg a főhomlokzat lett volna szemben a székesegyházzal, de Migazzi kérésére 90 fokkal elforgatták az épület elhelyezését, hogy jobb legyen a helyiségek benapozása. Talán mert Migazzi a napfényes Itáliában született! Ennek köszönhető, hogy a legtöbb helyiség most délre néz, világos, napos.
Milyennek találod ezt az értékelést?
Érdekes
2023. október 3.a párjával járt itt 45 I. László vagy Szent László király még szent státusza ellenére is kevéssé ismert általában a magyarok számára, hiába hogy a korai kezdetekben volt uralkodónkat úgy 100 évvel a halála után szentté avatták. Nagyszerű fizikai adottságai miatt Isten atlétájának is nevezték, de mert a legendák kegyes lovagkirályként mutatják be, mint a késő lovagkori lovagi eszmény megtestesítőjét, mi is inkább lovagkirályként ismerjük.
Ennek alapján, amikor megláttuk a Püspöki Palota előtti parkban ezt a jelzés, felirat nélküli szobrot, ha nem is teljes bizonyossággal, de sejtettük, hogy Szent László kőbe faragott erőteljes, harcos alakját látjuk, amit aztán a palotát bemutató vezetőnk is megerősített.
Milyennek találod ezt az értékelést?
Érdekes
2023. október 2.a párjával járt itt 45 Vác püspöki székhely, ehhez méltó katolikus központi térrel, szinte elkülönülő, önálló egyházi-intézményi városrésszel. Ennek is a centrumában a sivár Konstantin tér által nyújtott, hatalmas rálátást élvező monumentális Dóm, a Nagyboldogasszony-székesegyház áll.
Magyarország egyik legnagyobb katedrálisa, 1761 és 1777 között épült klasszicista és késő barokk stílusban. Egészében, tömbös formájában nekem főként a klasszicista jegyek tűnnek fel, és mint ilyet és az ehhez hasonló székesegyházakat: Esztergom, Eger - én nem igazán kedvelem. Bár nagyságukat, hatásosságukat elismerem. A székesegyház tervezéséről Eszterházy Károly döntött abban a rövid időben, míg ő volt a váci püspök 1759-től 1761-ig. De Eszterházyt Egerbe hívták püspöknek, az új váci püspök pedig Migazzi Kristóf lett, Vác nagy egyházi építtetője, akinek kevéssé tetszettek az addig elkészült tervek, ezért a már meglévő alapokra egy akkor modernebbnek számító templomot terveztetett, építtetett. Ezt magasodik most a tér és az emberek fölé. A templom belső tere csodás későbarokk stílussal gyönyörködtet, Maulbertsch-freskókkal ékesítve. olvasom róla, mert megnézni jó ideje és még jó ideig nem lehet a felújítás miatt. Mi idén március elején jártunk ott, akkor sikerült a nyitott ajtón bepillantanunk. Akkor ott azt hallottuk, hogy ez év, vagyis 2023. végére várható a felújítási munkák befejezése. Most a Püspöki Palotában tett látogatáson azt mondták, hogy a Székesegyház várható megnyitása, a jövő Húsvétra való elkészülés is csak a bizakodó remény időpontja. . . (A fotóim többsége 2023 márciusában készült; a két frissebb szeptember végéről való. )
Milyennek találod ezt az értékelést?
Kihagyhatatlan
2023. október 2.a párjával járt itt 55 Márciusban, amikor egy hétköznapon Vácott jártunk, nem tudtuk megnézni belülről is a Püspöki Palotát, mert csak szombaton tartanak vezetett látogatást az épületben. Most viszont meg tudtuk szervezni: leszálltunk a Nyugati pályaudvarról Szobra tartó nosztalgiavonatról, és kényelmesen odaértünk a 11 órakor induló sétára.
A részvételi díj szerény, a vezetett látogatás jól szervezett és a vezető hölgy széles körű tájékoztatást ad a csoportban résztvevőknek. De amíg a találkozásra várva sétálgattunk az épület körül, valami ismerősség érzésünk volt, amire nem volt magyarázatunk. A vezetésen tudtuk meg, hogy ez az épület játszotta a rendkívül népszerű Abigél filmsorozatban a Matula iskolát, legalábbis kívülről a homlokzata. A palota dóm felőli oldalán egy kis parkban áll Migazzi püspök impozáns szobra (erről majd külön írok), mivel az épület több váci, katolikus egyházi épület mellett Migazzi Kristóf érsek-püspök városépítő munkájának emblematikus jelképe. A Püspöki Palota a Váci egyházmegye klasszicizáló barokk stílusú műemléképülete, amelyet gróf Migazzi Kristóf püspök 1768-1775 között építtetett. Ezt méltánylandó a főlépcsőn felfelé haladva először a püspököt láthatjuk nagyméretű, teljes alakos festményen. Aztán a hatalmas épület különböző nagyságú és funkciójú helyiségeit végigjárva igazi kincseket láthatunk, ahogyan azt látogatási ajánlójában írja is Marton Zsolt, jelenlegi váci püspök. De itt már kevesebbszer hangzik el Migazzi neve, sokkal inkább egy kései utód, a jelentős pénzt a berendezésbe fektető gróf Csáky Károlyra emlékeznek és emlékeztetnek a tárgyak (főként az általa nagyon szeretett szép antik órák), aki 1900-tól 1919-ben bekövetkezett haláláig volt váci megyéspüspök. Azóta viszont legalábbis nekünk úgy tűnt nem sok történt a berendezés felújításában: kopott szőnyegek, sérült intarziák, oda nem illő tárgyak rontják az összképet. Bár a vezetőnk mindent megtett, hogy a látogatás rövid ideje alatt minél többet lássunk és megtudjunk a Püspöki Palotáról, az idő mégis csak egy gyors ismerkedésre volt elegendő az épületben és a kertben. De ez alatt is kitűnt, hogy itt nem egy múzeumi használatú halott épületben sétálgatunk, hanem püspöki lakhely és munkahely a palota. Ezt megerősítette az is, hogy míg a díszterem szépségein ámuldoztunk, egyszer csak megjelent és szívélyesen üdvözölt bennünket a főpásztor Marton Zsolt.
Milyennek találod ezt az értékelést?
Kiváló
2023. október 1.a párjával járt itt 55Az ittjártam.hu alapján választottam ezt a helyet.
Eredetileg azt terveztük, hogy ebéd előtt elmegyünk Királyrétre az erdei vasúttal, és visszaérkezve megyünk a Patak-ba, vagyis a Patak Vendéglőbe. Csakhogy mire ideértünk, úgy 2 óra tájban, már nemcsak fáradtak voltunk, hanem az idő is lehűlt, nem volt kedvünk kisvonatozni.
Nyomban betértünk hát a végállomástól, szinte a vonatok végétől pár méterre lévő étterembe. És nyomban meg is lepődtünk: több részre osztott, de egyes részeiben is jókora hely, igazi vendéglő és jóformán tele szombati kirándulókkal, sőt láthatóan ünnepet ülő vendégek is voltak többen. De mert sokan már befejezték, mások éppen fogyasztották az ebédjüket, látható volt, hogy a hely meg tud birkózni a feladattal, a rengeteg vendég kiszolgálásával. És igen! Még csak körbenéztünk, amikor egy nagyon kedves ifjú pincérhölgy máris mellettünk termett, és javasolta a legbelső helyiséget, mondván, hogy az csendesebb, mint a kinti nagyobb termek. Térült-fordult és már az asztalunkon volt a hideg Unicum (nemcsak a pohár, az ital is le volt hűtve, amit sok helyen nem tesznek meg! ). Mire azt elszopogattuk, az ebédünk is megérkezett. Talán csak a sörre vártunk egy hajszálnyit, de mert volt csapolt barna és pilseni is, ez is rendben. És az ételek is teljesen rendben voltak! Szeretem az olyan helyeket, ahol tudják, hogy mit tudnak, és azt jól csinálják! Nem akarnak egy kirándulóhelyen, éhesen beeső nagyszámú vendégnek két pötty fine dining-ételeket felszolgálni. Mi jóllakottan és elégedetten távoztunk. Köszönjük.
4Ételek / Italok
5Kiszolgálás
5Hangulat
5Ár / érték arány
5Tisztaság
Milyennek találod ezt az értékelést?
Érdekes
2023. szeptember 27.a párjával járt itt 45 Szegény-szegény Klebelsberg Kuno: Nevét mostanában kitartóan lejáratják, a galambok pedig a szobrát nem tisztelik! Az ország jeles vallás- és közoktatásügyi miniszterét ábrázoló szobrot 2018-ban avatták fel a Debreceni Egyetem Főépülete előtt a Klebelsberg-nap keretében. (Eddig nem is tudtam, hogy ilyen is van! De minek is?
)
Ekkor már itt állt az épület másik oldalszárnya előtt az általa hajdan felavatott, majd ide-oda szállítgatott Tisza István-szobor, most tehát immár mindketten szoboralakban újra találkoztak, és együtt állnak. Tisza István arcán arisztokratikus komolysággal és szigorral, Klebelsberg Kuno tanító bácsis, jóindulatú félmosollyal.
Milyennek találod ezt az értékelést?
Érdekes
2023. szeptember 27.a párjával járt itt 45 A Debreceni Egyetem 1921-ben vette fel a Tisza István, a korábbi miniszterelnök nevét. Szobrát 1926-ban avatta fel Klebelsberg Kuno, vallás- és közoktatásügyi miniszter a Tudományegyetemi Klinikák központi épülete előtt, ott, ahol most a Professzorok szoborkompozíció áll a Nagyerdei körúton.
Tisza István nevét a Debreceni Egyetem egészen 1949-ig viselte, de hogy a 2. világháború után pontosan mikor és miként került el innen a szobra, arról különböző magyarázatokat találni a neten. Majd csak 2000-ben állították fel ismét, az eredeti helyétől kicsit távolabb (a Debreceni Klinika bejáratától balra, kb. 10-20 méterre), egy meszelt téglakerítés előtt, némiképp méltatlan környezetben. Legutóbb aztán 2016-ban a Debreceni Egyetem főépülete elé helyezték át Kisfaludi Strobl Zsigmond bronzból készült alkotását, nagy ünnepélyességgel és sajtónyilvánosság közepette újraavatva azt. Mi is ehelyütt láttuk most és fotóztuk.
Milyennek találod ezt az értékelést?
Jó
2023. szeptember 25.barátokkal járt itt 45 A Kulturális Örökség Napjai alkalmából sikerült megnéznünk Tiszaroffon a Borbély Kastélyt és kertjét, mivel évente csak ezen a két napon lehet - akkor is csak vezetéssel! - megtekinteni. Tiszaroff birtokosai az 1720-as évektől egészen a 2. világháborúig a Borbély család tagjai voltak.
A kastélyt 1789-ben építette Borbély Sándor földesúr, klasszicizáló késői barokk (copf) stílusban. Annak ellenére, hogy a kastély műemléki védelem alatt áll, mint építészeti örökségünk egy darabjáról biztosan kevesen hallottak, még a megyében is. Arra viszont többen is emlékezhetnek, hiszen élénk sajtóvisszhangot keltett, amikor 2014-ben a Magyar Nemzeti Bank (MNB) megvásárolta a korábbi években négycsillagos kastélyszállóként működő épületet és a hozzá tartozó kertet, hogy a dolgozói ott pihenhessenek, vagy ott tartsanak szakmai továbbképzéseket. Tartósan azonban mégsem bizonyult ez a fajta hasznosítás jó ötletnek, vélhetjük, hiszen 2020-ban az MNB átadta használatra a kastélyt a Magyar Máltai Szeretetszolgálat Egyesületnek. Az Egyesület azonban nem használja az épület műemléki védettségű részeit, azokat a helyiségeket, amelyek a tényleges kastélyszállót jelentették. A szerényebb épületszárnyban és az ugyancsak felújított, korszerűsített kiszolgáló épületekben fogad hátrányos helyzetű településeken élő gyerekeket táborozásra, szervez szakmai továbbképzéseket, konferenciákat. Sőt ukrán menekültek is laktak már itt. A vezetett épületlátogatás során csak az innen-onnan összevásárolt (mert az eredeti bútorzat eltűnt, megsemmisült) antik bútorokkal berendezett műemléki lakosztályokat, és az ezekhez tartozó könyvtárat, szalont stb. látogathattuk meg, de itt fotózni nem szabadott, és mint megtudtuk, ez egybehangzó kérése volt az MNB-nek és az üzemeltető Máltaiaknak. Körbesétálhattuk viszont vezetőnkkel a kastély 3,5 hektáros, rendezett parkját, láttuk a hatalmas - egyikük több mint 200 éves - kocsányos tölgyfákat. Ennyi volt, érdekes volt. De Tiszaroffon van más látnivaló is, érdemes hát benézni a faluba is.
Milyennek találod ezt az értékelést?
323 értékelés / 33 oldalon
Az értékeléseket az Ittjártam.hu felhasználói írták, és nem feltétlenül tükrözik az Ittjártam.hu véleményét.