A kijelzett darabszámba és átlagba beszámítjuk partneroldalunkon, a Szállásvadász.hu oldalon leadott értékeléseket is. Ott lehetőség van szöveg nélkül is értékelni. Az ilyen (kizárólag pontozásos) értékelések nem kerülnek megjelenítésre.
A Magyar Nemzeti Galéria a magyarországi képzőművészetet dokumentáló és bemutató legnagyobb közgyűjtemény, mely 1957 óta működik önálló múzeumként. Jelenleg a Budavári Palota ad otthont a múzeumnak 1975 óta. 2012 februárja óta a Magyar Nemzeti Galéria beleolvad a Szépművészeti Múzeum szervezetébe.
Tovább olvasom >>
A múzeumban az alábbi gyűjteményeket lehet megtekinteni: -Régi Magyar Gyűjtemény (1800 előtti magyarországi műtárgyak)-19-20. századi Festészeti Gyűjtemény-1800 utáni Nemzetközi Gyűjtemény-Szobor Gyűjtemény és Éremtár-Grafikai Gyűjtemény-Jelenkori Magyar Gyűjtemény Állandó kiállítások:-Gótikus művészet Magyarországon 1300-1500-Késő gótikus szárnyasoltárok-19. századi művészet-Delacroix-tól Vasarely-ig. Válogatás a Szépművészeti Múzeum 1800 utáni Nemzetközi Gyűjteményéből-Változatok a realizmusra - Munkácsytól Mednyánszkyig-Aktszobrok a századfordulóról-Modern Idők-Lépésváltás
A kijelzett darabszámba és átlagba beszámítjuk partneroldalunkon, a Szállásvadász.hu oldalon leadott értékeléseket is. Ott lehetőség van szöveg nélkül is értékelni. Az ilyen (kizárólag pontozásos) értékelések nem kerülnek megjelenítésre.
Igen, tudom, mindent tudok. . . ! Mégis és mégsem: Sosem szerettem felmenni bármilyen nagyszerű kiállításért sem a Magyar Nemzeti Galériába a Budavári Palotába. Ez külön program, rákészülődés, merthogy a közlekedés sem könnyű ide, ma meg már időnként a pár száz méteres gyaloglás is megerőltető számomra.
Kiváltképpen, mert most nagyrészt tényleg építkezési terület jellegű, amin át kell botorkálni a Dísz tértől, közben a nemzetközi turistahaddal és a hőséggel is megküzdve. De persze ez sem tarthatott vissza attól, hogy vidéki lakomból felutazzak a fővárosba megnézni a Gulácsy-kiállítást. Kuriózum, ritkaság, egzotikus és egzaltált szépség, ami a termekben fogadja a látogatót. Jó lett volna, jó lenne szakvezetéssel megnézni a tárlatot, de ez végképp nem fér bele a programszervezésünkbe. Viszont itt is nagyszerű, tartalmas ismertetők szólnak a falakon a művészről, életútjáról és egyedileg a művekről. Nem először tapasztalom ezt mostanában, és nagyon örülök neki. Évtizedekig azzal sanyargatták a kiállítások közönségét, hogy csak a legszükségesebbeket írták ki a tárgyismertetőkre, ezzel szorítva bennünket a roppant drága katalógusok megvételére. Még van éppen egy hónap felmenni és megnézni Gulácsy Lajos, ahogyan magát nevezte: NaConxypan hercegének életmű-kiállítását. Felejthetetlen élmény! És hiába, hogy az épület előtti téren annyi a turista, mint égen a csillag, közülük csak kevesen mennek be a kiállításokat megnézni. Odabent tényleg csak azok vannak, akiket érdekelnek a kiállított értékek, persze ők sincsenek kevesen.
Kihagyhatatlan 2022. január 23.a párjával járt itt
55
A mai nap itt talált megint, most éppen Szinyei Merse Pál remekeit csodálhatjuk, és vele egy néhány Rippl-Rónaiit, Fereczy Károlyt is többek között. . . szóval vár, Nemzeti Galéria, maradjon is itt, én így és itt szeretem, és akkor csak megállunk Budapest felett a dombon és csodájuk a Lilaruhás nőt, a Majálist, a pipacsokat a réten vagy a pacsirtát. . . mi kell még egy jó vasárnap délutánhoz?
Évek óta az egyik legnépszerűbb fővárosi múzeum a Budavári Palota épületében, amely 1975 óta található ezen a helyszínen. Az állandó kiállítás korszakok szerinti tematikában a gótikus művészettel indul az 1300-as évektől kezdődően, főként egyházi faszobrok, táblaképek és szárnyasoltárok láthatóak.
A lapidáriumban főként reneszánsz szobrok és töredékek láthatóak, de korábbi középkori leletek is akadnak, továbbá a 19. és 20. századi szobrok és festmények kaptak helyet, egészen az 1945 utáni időszakig. Külön termet szenteltek Munkácsy Mihály művészetének. A késő reneszánsz és barokk gyűjtemény idén nyár óta már nem látható itt, mivel azt át fogják költöztetni a felújított Szépművészeti Múzeumba. Tapasztalatom alapján a legtöbben nem az állandó kiállítás miatt, hanem a népszerű időszakos kiállítások okán keresik fel, jelenleg Frida Kahlo kiállítása vonz sok ezer hazai és külföldi látogatót. A felnőtt belépő 1800 Ft, ami kizárólag az állandó részre érvényes. Az időszakos kiállításokra 3000 Ft körül szokott lenni a belépő. Érdemes elővételben interneten jegyet venni.
Frida Kahlo „divatba jött”, és ezt nem lekezelő megállapításnak szánom. Láthattunk róla filmet, színdarabot, nemrég egy receptkönyve is megjelent. Most végre az eredeti alkotásai is eljutottak hozzánk. A kiállításra tanácsos a neten jegyet váltani, ha el akarjuk kerülni a hosszas sorban állást.
Az anyag igen tartalmas, sok benne az ismertető szöveg, de érdemes minden betűt elolvasni, mert ezekben olyan apró részletekre, rejtett tartalmakra, utalásokra hívják fel a figyelmet, amiket magunktól észre sem vennénk. Pl. mert nem vagyunk járatosak az ősi mexikói kultúrában, vagy nem ismerhetjük a művész azon magánéleti problémáit, amik egy-egy kép festését inspirálták, nem vennénk észre az apró célzásokat. Ha be is jutunk soron kívül, bent sokan vannak, a képeket és a kísérő szöveget hosszasan böngészi mindenki, így a kiállítás végignézése eléggé időigényes. Pihenésképpen leülhetünk a nagy kivetítő elé, és hallgathatjuk Frida szerelmesleveleinek felolvasását, amiket férjéhez írt. Az előre látható nagy érdeklődésre való tekintettel a múzeum shop készülhetett volna magyar nyelvű albummal, pl. a Taschen remek kiadványából beszerezhetett volna egy nagyobb tételt.
Kihagyhatatlan 2018. augusztus 4.a párjával járt itt
55
Gondolom, a legtöbb embernek a Magyar Nemzeti Galéria nem egy és ugyanaz, hanem rendre az időszakos kiállítások miatt is megy oda. Így voltunk már többször például Múzeumok Éjszakáján Munkácsyt ámulni, vagy máskor Ferenczy Károlyt, Rippl-Rónait, vagy például Modiglianit. Most az aktuális ok Frida Kahlo volt, amiért felzarándokoltuk a Budai Várba.
Felmenni a oda nekünk egy félnapos program. De megéri, megunhatatlan! Nyár derekán, kánikulai verőfényben jólesik a hűvös, besötétített termekben a séta. Frida Kahlo története, képei meg egyszerre megdöbbentőek és felemelőek is! Ráadásul ez egy hely, ahol szinte biztos lehetsz benne, hogy a megfelelő, értő közönséggel együtt veszel részt egy kulturális kiránduláson. Remélem, hogy a Galéria a Várban marad. Máskor is szeretnék a festészet egy-egy ünnepén részt venni egy ilyen, hozzá méltó helyen!
Az értékeléseket az Ittjártam.hu felhasználói írták, és nem feltétlenül tükrözik az Ittjártam.hu véleményét. Az átlag számításánál figyelembe vettünk 1 darab olyan értékelést is, melyet szöveg nélkül, csak pontozással adtak le partneroldalukon, a szallasvadasz.hu-n.
Ön a tulajdonos, üzemeltető?
Használja a manager regisztrációt, ha szeretne válaszolni az értékelésekre, képeket feltölteni, adatokat módosítani! Szívesen értesítjük arról is, ha új vélemény érkezik.