A mosonmagyaróvári Hansági Múzeum 1982-ben a város legrégibb műemléképületével - az ún. Cselley-házzal - bővült. Itt kapott helyet a a múzeum könyvtára valamint a Római-kori kőtár és a Gyurkovich-gyűjtemény.
Nyitva tartás:K-V 10-18KiállításokGyurkovics Tibor emlékszobaAz emlékszoba Gyurkovics Tibor íróasztala köré rendezett tárgyakkal, dokumentumokkal nyújt bepillantást a költő mindennapjaiba.
Tovább olvasom >>
Látható az író karosszéke, írógépe, táskarádiója, lyukas asztali órája, kéziratai, kézlenyomata, halotti maszkja, születésnapi vörösréz könyve. Az asztalon lévő telefonkagyló felemelésekor pedig megszólal Gyurkovics Tibor üzenetrögzítője. Az asztal felett Gyurkovics portrék láthatók, valamint a dédapa, Gyurkovics Károly, biedermeier festő Gyurkovics András generálist ábrázoló akvarellje. Gyurkovich Tibor-gyűjteményGyurkovich Tibor nyitottságára jellemző, hogy nem zárkózott el a tetszését elnyerő, ám kevésbé ismert vagy éppen ismeretlen alkotók művészeti produktumainak begyűjtésétől sem. Ennek az úttörő feladatnak, elhivatottságnak vállalása és az ezzel járó áldozatos kutatómunkának eredménye lett az, hogy a magyar művészeti szakmai- és köztudatba bevonulhatott Sterio Károly, a XIX. században tevékenykedő festőművész neve. 18-19. századi iparművészeti kiállításA Cselley-ház a Gyurkovich gyűjtemény mellett iparművészeti kiállításnak is otthont ad. A XVII. és XVIII. századi bútorok között láthatunk itt felvidéki főnemesi család megrendelésére készült födeles ágyat, valamint későreneszánsz kori kelengyeládát is. A barokk bútorművesség magas színvonalát dicsérik a teremben található, gazdagon díszített intarziás írószekrények, a komódok és a ruhásszekrények is. A Hansági Múzeum könyvtáraA múzeum büszkesége a régi könyvek, hungarikák néhány száz darabos, országosan is regisztrált gyűjteménye. Olyan könyvritkaságok találhatók itt, mint Bél Mátyás Notitia Hungariae novae historico-geographia c. monográfiájának mind az öt kötete a XVIII. század első feléből. Ezt Zichy Jenő gróf, a megye főispánja ajándékozta az egyletnek 1892-ben. Római kori kőtárA római kőtárban elsősorban az I. századból származó sírköveket láthatunk, melyek a korábban Moson megyéhez tartozó Bruckújfalu (Királyhida), Nezsider és Körtvélyes határában kerültek elő.