Amint beérünk a Margit híd irányából a szigetre, az első látnivalók a Centenáriumi Emlékmű, melyet egészen pontosan a Zenélő szökőkút előtt láthatunk. A csavart formát mutató, kettéhasadt termést formázó bronz szobor Kiss István szobrászművész alkotása, melyet 1972-ben készített Pest-Buda és Óbuda egyesítésének 100. évfordulójának emlékére. Nemcsak a szobor történelmi eseményeket feldolgozó domborművei érdekesek, de az emlékmű körüli virágágyás is szemet gyönyörködtető.
Centenáriumi Emlékmű
Az 1962-ben épített Zenélő szökőkút 2013-ban felújításon esett át, azóta a mintegy 400 köbméter vizet tartalmazó, 35 méter átmérőjű medencével rendelkező kút többféle zenei összeállítással és látványos fény-, és vízjátékkal szórakoztatja a szigetre érkezőket. Májustól októberig óránként zenés-vizes show-val, esti lézervetítéssel várja a látogatókat: a vízsugarak 10 méter magasba törnek fel, esténként 250 led lámpa borítja színes fényekbe a játékos vízsugarakat, melyet multimédiás lézershow tesz még különlegesebbé.
Zenélő szökőkút
A Hajós Alfréd Sportuszoda 1930-as megnyitásakor Európa legnagyobb fedett úszócsarnokának számított a maga 33 méter hosszú és 18 méter széles úszómedencéjével. Kevesen tudják, de Hajós Alfréd nemcsak 1896-os olimpiai sikerei miatt lehetett az uszoda névadója, de az épület egészének tervezése is hozzá kapcsolódik. 1937-ben külső medencével és műugró létesítménnyel egészült ki a komplexum, így tökéletes edzőközponttá vált a vizes élsport képviselői számára.
A Palatinus Gyógy-és Strandfürdő is méltán népszerű volt már az 1921-es nyitásakor. Már csak archív felvételeken látszik, de ebben az időben egy kosaras, dunai medencéje működött, mely lehetővé tette, hogy a Dunában is biztonsággal megmártózhassanak a fürdőzők. Ma 5000 nm-es szabadtéri strandmedencével, és a 2017-es felújításnak köszönhetően egy alagsori wellnessrészleggel várja a strandolókat. Ez utóbbiban gyógyvizes medence, gyerekmedence és többféle szauna kapott helyet.
Fotó: Palatinus Gyógy-, Strand - és Hullámfürdő Hivatalos Facebook-oldal
Ennek kiváló teret ad a Margitszigeti Szabadtéri Színház, mely 1938 óta várja látogatóit. A közel 3000 férőhelyes színház nyaranta az egyik legkedveltebb szabadtéri színház, melynek óriási csábereje a saját kikötő, amihez menetrendszerinti hajójáratok szállítják az utasokat.
Az 1911-ben épült Víztorony az ország legöregebb és legnagyobb víztornyának címét nyerhetné el, és bár ma már nem vizet tárolnak benne, az 57 méter magas épület ma is központi szerepet tölt be a Margitsziget életében. Egyfajta igazodási pontként is kiváló, de 152 lépcső megtétele után egy 360 fokos budapesti körpanorámájában lehet részünk, mely egyedülálló turisztikai látványosságnak is megfelel. A toronytest kiállítótérként működik, évről-évre számos tárlatnak, színházi előadásnak ad helyet. 2010-ig ebben az épületben palackozták az ásványvizet, majd többéves kihasználatlanság után 2020-ban új funkciót kapott a Vidor Ervin tervei alapján épített bauhaus jellegű épület. Ma a Kristály Színtér kulturális közösségi színtereként számos koncertnek, színdarabnak és kiállításnak ad otthont.
Víztorony és Szabadtéri Színház a Margit-szigeten
A Szent Mihály kápolna a Margit-sziget egyik legrégebbi építménye, a sziget északi részén található, kissé elbújva a fák között. A 12. században épült román stílusban, eredetileg a premontrei szerzetesek használták. A kápolna különlegessége, hogy itt található Budapest legrégebbi harangja, amelyet 1450 körül öntöttek. Bár maga az épület romos, szépen rendben tartott, csendes környezete miatt kiválóan alkalmas egy kis megállóra séta közben. Igazi történelmi gyöngyszem a nyüzsgő főváros szívében!
Szent Mihály kápolna
A hasonló kőfalak, az azonos természetes környezet és a sétálóutak közelsége miatt könnyű összekeverni őket. A két kolostorrom helyileg közel van egymáshoz, de történelmileg és építészetileg különbözőek.
A Ferences kolostor romjai a sziget déli részén, özel az Árpád-hídhoz, a főút melletti fák takarásában található. Az egykor 48 méter hosszú és 14 méter széles templomból ma már csak a gótikus templomhomlokzat, az egyik oldal maradványa, a kolostori temető és a temetőkápolna őrzi IV. Béla király által 1270 körül építettet kolostor emlékeit. Az eredetileg Szent Klárának szentelt egyhajós templom fala, karzati ajtónyílásai, gótikus ablakkeretei és a temető sírhelyei jól kivehetők.
Népszerű látnivaló a Margit-szigeten: Ferences kolostor romjai, jobb oldalán a modern, téglából épített kápolnaépület részlete
A Középkori Domonkos rendi kolostorromot északabbra, a színház irányába keressük. IV. Béla lánya, Margit és 12 társa számára hozott létre kolostort, melyet 1252-ben vettek birtokukba az apácák. A török hódoltság idején a kolostor kiürült, innentől tekinthető romnak, mely ma szabadon látogatható. A romkert fő elemei a templom, az apácakolostor, a gótikus stílusú, nyolcszögletű kis pavilon, ami Szent Margit tiszteletére emelt emlékhely, és Szent Margit vörös márvány sírja. A sír a templom szentélyében, fallal körülvéve óvta a 1270-ben meghalt szent földi maradványait.
Középkori domonkosrendi kolostor és királyi udvarház
Az 1950 óta létező, vadaskertnek is nevezett állatbemutató egyik részén a dámvadak karámja kapott helyet. Itt szarvasokat, nyuszikat, dámvadakat tekinthettünk meg. A másik felében vizimadarak, és egyéb színes madárfajok, mint récék, selyemtyúkok, baglyok várják a látogatókat. A kert központi részében egy pónilovaknak való istálló található. A kert meghatározott nyitvatartási időben részben látogatható, más esetekben csak a kerítésen kívülről tekinthetjük meg az állatokat.
Kisállatkert a Margit-szigeten
Ilyen az 1810-es években telepített rózsakert is. A Rózsakert és környéke jelentős felújításon esett át, így megújult növényállomány, felújított padok és pergolák fogadják a rózsákat szerető közönséget.
A sziget számos platánjának története is József nádor korszakáig nyúlik vissza. A Hétvezér Platán, mely a Palatinus fürdő bejáratánál áll, lassan betölti 80. évét. Lombkoronája 300 négyzetmétert árnyékol, ágai hatalmasra nőttek. Hogy hosszú életet élhessen, az utóbbi években szükség volt a lombok visszametszésére, és újabb dinamikus rögzítésekre, ezekkel garantálva, hogy ellenálljon az időjárási viszontagságoknak.
A sziget északi része egy különleges oázisnak ad helyet. Itt találhatjuk a Szikla- és Japánkertet, amit 1970-ben hoztak létre. A kis csatornákkal összekötött vízgyűjtők nemcsak a többszázéves növényeknek biztosítanak otthont, de számos állat lakja: aranyhalak, teknősbékák, vadkacsák élvezik ezt a csendes helyet. A tó közepén Csikász Imre alkotását, a budapesti kishableány bronz szobrot láthatjuk.
Ezen a részen áll a Bodor-kút, amit Zenélő kútként is ismerhetünk. Hű mása Bodor Péter székely ezermester 1820-22-ben Marosvásárhelyen épített, de 1911-ben lebontott kútjának, melyből minden egész órakor térzene csendül fel.
Bodor-kút (Zenélő kút) - Kis hableány szobor - Rózsakert
A Margit-sziget fái között meghúzódva, a Víztoronytól a Grand Hotelig tartó sétányon közel 40 szobor áll. Ez a Művészsétány, mely oly nagyságoknak emel emléket, mint Csokonai, Balassi Bálint, Liszt Ferenc, Arany János, Bartók Béla, Kodály Zoltán, vagy épp József Attila. 2020-ra a szoborgyűjtemény elérte a 39 darabot.
A Művészsétány közel 40 szobra között megtalálod Vörösmarty Mihály, Izsó Miklós, Balassi Bálint és Janus Pannonius mellszobrát is
Bringóhintózás: Többféle bringóhintó közül választhatnak a látogatók, például három-, hat- és kilencszemélyes, elektromos, valamint gyermek- és óvodás változatok is elérhetők. Ez egy vidám, családi program, amivel kényelmesen bejárható a sziget, miközben testmozgás is történik. A bringóhintó kölcsönzés a Bringóvárnál történik, a 26-os busz „Halastó-Szállodák” megállójánál, nyitva minden nap 8:00-tól sötétedésig, este világítással is.
Gran Tour Gokart: Ez a bringóhintó továbbfejlesztett változata, akár 4 személy részére, naptetős kivitelben, biztonsági övvel az első üléseken, így kisgyermekekkel is biztonságos. A gokartokkal a Margitsziget zegzugos részeit is felfedezhetik a családok vagy baráti társaságok. Az árak 30 perctől több órás bérlésig változnak, például 1 óra 7.900 Ft körül van.
A Margit-sziget jobb oldalán, a zenélő szökőkút után található, és a sziget egyik legnépszerűbb vendéglátóhelyeinek gyűjtőhelye. Éttermek, pubok, bárok sorakoznak, amelyek széles étel- és italkínálattal várják a látogatókat. A Gasztro Sétány ideális helyszín baráti összejövetelekhez, családi programokhoz vagy romantikus estékhez egyaránt, ahol mindenki megtalálhatja a neki megfelelő kikapcsolódást.
Az ételkínálat rendkívül változatos: megtalálhatóak lángosok, hamburgerek, pizzák, a’la carte fogások, valamint vegetáriánus és vegán ételek is, így mindenki igényeit kielégíti. A Gasztro Sétány 2025-ben áprilistól októberig, minden nap nyitva tart, így egész szezonban élvezhető a kínálat.
A Gasztro Sétány rendszeresen ad otthont különféle eseményeknek, például az őszi Oktoberfesthez hasonló sörünnepnek is, amely 2025-ben szeptember végén és október elején kerül megrendezésre
A sétány végén egy családbarát trambulinpark található, ahol a gyerekek játszhatnak, pihenhetnek, valamint egy egyedülálló kertmozi is működik, ahol óriáskivetítőn vetítenek klasszikus filmeket, így a Gasztro Sétány nemcsak gasztronómiai, hanem szórakoztató élményeket is nyújt.
A Paulaner Sörkert területén található, a Margit híd felőli bejárathoz közel, a zenélő szökőkút mellett. A filmeket óriás LED-kivetítőn, szabadtéren, a csillagos ég alatt nézheted. A műsorban klasszikusok, családi filmek, vígjátékok és közönségkedvencek egyaránt szerepelnek. A vetítések jellemzően péntek-szombat esténként, naplementekor (20:00–21:00 között) kezdődnek, de hétvégén akár több film is műsorra kerülhet. A kertmozi élménye fogyasztás fejében ingyenes, azaz nincs külön mozijegy, de a helyek érkezési sorrendben foglalhatók el, ezért érdemes időben érkezni. A Paulaner Sörkert és Kertmozi több mint 3000 m²-es területen, akár 600 fő befogadására alkalmas.
Futókör és kerékpárutak: A sziget körüli futópálya (rekortán borítású) és kerékpárutak ingyenesen használhatók, ideálisak futáshoz, kocogáshoz vagy kerékpározáshoz.
Szabadtéri fitneszparkok: Több helyen találhatók ingyenesen használható szabadtéri kondi- és erősítőgépek, amelyek a sziget zöld környezetében biztosítanak mozgási lehetőséget.
Sportgarden közösségi sportpark: A Margitszigeten lévő Sportgardenben ingyenesen használható ping-pong asztalok, teqball, mini kosárlabdapálya és egyéb sporteszközök várják a látogatókat. Hétvégenként különleges programok is vannak, amelyek szintén ingyenesek lehetnek.
Ingyenes csoportos edzések: Például a Fittklub rendszeresen tart ingyenes csoportos edzéseket a Margitszigeten, ahol bárki csatlakozhat, előzetes regisztráció nélkül.
Séta és nordic walking: A sziget széles, jól karbantartott sétányai ingyenesen használhatók sétára, gyaloglásra vagy nordic walkingra, amely szintén kedvelt sportolási forma a szigeten.