A kijelzett darabszámba és átlagba beszámítjuk partneroldalunkon, a Szállásvadász.hu oldalon leadott értékeléseket is. Ott lehetőség van szöveg nélkül is értékelni. Az ilyen (kizárólag pontozásos) értékelések nem kerülnek megjelenítésre.
A több mint 600 éves erődítmény a középkori Magyar Királyság egyetlen épen maradt gótikus síkvidéki téglavára, ami a helyben rendelkezésre álló agyag adta téglákból épült. A 16. század második felében Gyula, Eger és Szigetvár mellett az ország három legerősebb végvárának egyike volt.
Tovább olvasom >>
A vár 1566-ban került török kézre, a magyar hadtörténetben példátlanul hosszú ideig, 62 napon át tartotta a hatalmas török sereggel szemben mindössze 2000 várvédő. A vár 24 kiállító teremmel várja a látogatókat: a földszinten található a várbörtön, az éléstár, a sütőház, a kovács- és a fazekasműhely, a borozó-galéria és a kápolna. Az emeleten várúrnői, várúri és várnagyi lakosztályok, várúri hivatali szoba, szandzsákbég fogadószobája, fegyvertár, alabárdos terem és lovagterem található. A vármúzeum bemutatja, hogyan rendezkedett be a várúr és a várúrnő, miben különbözött a török szandzsákbég hivatali szobája a magyar várúrétól, vagy milyen fegyverekkel harcoltak az elmúlt évszázadokban. A vár újraszentelt kápolnája keresztelők, esküvők; míg lovagterme fogadások, konferenciák megrendezésére is alkalmas.
A kijelzett darabszámba és átlagba beszámítjuk partneroldalunkon, a Szállásvadász.hu oldalon leadott értékeléseket is. Ott lehetőség van szöveg nélkül is értékelni. Az ilyen (kizárólag pontozásos) értékelések nem kerülnek megjelenítésre.
Kihagyhatatlan 2024. augusztus 6.családjával járt itt
55
Nagyon tetszett a vár, a családommal először jártam itt. Egy csodásan felújított, karbantartott kis erőd, melyben olyan szenzációs idegenvezetést kaptunk, hogy a közel másfél óra pillanatok alatt eltelt.
Ezúton mondunk köszönetet annak a kicsit már idősebb, szemüveges úrnak, aki körbevitt bennünket, mert nagyon sok érdekes történetet mesélt, a teljes időtartam alatt fenttartotta a figyelmünket, minden helyiségben pontosan annyi információt mondott, amennyit be tudtunk fogadni, hatalmas tudással bírt és végtelenül kedves, intelligens volt. Sok helyen megfordultunk már, de kevés ilyen szenzációs idegenvezetővel találkoztunk. Igazi élmény volt, hálásak vagyunk.
Kihagyhatatlan 2023. szeptember 27.barátokkal járt itt
55
Amikor a belépőt vettük a várba felhívták a figyelmünket, hogy mikor lesz csoportos idegenvezetés, s megvártuk az időpontot. Egy kedves, nagytudású idegenvezető kalauzolta a csoportot, (mint előre előre elmondta, csak az emeleti szinten). megtudtuk a vár és város történetét, érdekességeket mesélt.
Amikor végignéztük az emeleti kiállítótermeket, megkérdezte, hogy lekísérjen e bennünket a börtön részbe is. Az összes földszinti kiállítótermet is bemutatta, közel 2 órában, ami kiváló, érdekfeszítő volt.
Kihagyhatatlan 2023. június 25.gyerekekkel járt itt
55
A gyulai várat gyerekkorom óta szerettem volna személyesen is megnézni, hiszen az egyik kedvenc csokoládénk csomagolásán is látható volt. Gyerekkoromban ez nem jött össze, felnőttként viszont már volt alkalmam többször is megfordulni Gyulán, munkaügyben és családi kirándulás keretében is.
Ha valamit, akkor a Várat szerintem kötelező megnézni a határközeli békési városban, bár való igaz, kívülről szerintem sokkal impozánsabb, mint amit belül láthatunk. Nagyon hangulatossá teszi az is, hogy víz veszi körbe a várfalakat. A belső udvar nagy részét a várszínpad és annak kellékei uralják, emellett felújítási munkák, renoválások is zajlottak ottjártunkkor. A Gyulai Vár az egykori Magyar Királyság egyetlen épen maradt gótikus síkvidéki erődítménye. A vár története a XV. század elejére nyúlik vissza. Eger és Szigetvár mellett az ország három legerősebb végvárának egyike volt a török időkben a XVI. században. Kerecsényi László várkapitány és mindössze 2000 fős csapata 63 napig tartotta a várat a jelentős török túlerővel szemben, ezután a vár funkciója gyakorlatilag megszűnt a monumentális épületnek. A várban 24 tematikus kiállítótermet alakítottak ki, melyek közül nekem a kovácsműhely tetszett legjobban. Mi olyan családi jegyet vásároltunk, amellyel a Vár mellett az Almássy kastélyt és a kiállítótornyot is meg lehetett látogatni.
Felemás érzéseim vannak. Látszik, hogy foglalkoznak vele, valahogy nagyobbnak képzeltem és az udvari színpad miatt nagyon zsúfolt hatást kelt. A solymásbemutató nagyon érdekes volt, de gyerekkel biztosan hosszú, mert több mint 30 perc volt az előadás a pár perces röptetés előtt.
Kihagyhatatlan 2020. október 11.gyerekekkel járt itt
55
Kétszer jártam életemben Gyulán, s mind a kétszer el is látogattam a gyulai várba. A 2. alkalomra idén nyáron családi nyaralásunk keretében került sor. Az Almásy-kastély után jöttünk át ebbe a várba, mivel kombinált jegyet váltottunk a két épületbe. A vár kívülről nagyon impozáns, gyerekkorunkból emlékezetes, hogy a szerencsi csokiszeleten ez a vár is szerepelt.
A gyulai vár az egykori Magyar Királyság alföldi vidékeinek egyetlen, épen megmaradt síkvidéki gótikus téglavára, a Fehér-Kőrös ívében. Gyulát és környékét 1403-ban adományozta Luxemburgi Zsigmond király Maróti János macsói bánnak. A Marótiak kihalásával a terület Hunyadi Mátyás királyunk tulajdonába került, aki fiának, Corvin Jánosnak adományozta. Utána a 16. század elején Frangepán Beatrix, Corvin János felesége, Mátyás király menye birtoka lett, ami akkoriban elég egyedi dolognak bizonyult, mármint, hogy egy asszony legyen a vár birtokosa. Mivel a térség kőben igen szegényes, a vár a Körösök adta agyagból kiégetett téglából épült. A vizesárokkal védett, erődített vár a 16. század második felében Eger és Szigetvár mellett az ország három legerősebb végvárának egyike volt, azaz kiemelt védelmi jelentőséggel bírt. 1566-ban került török kézre, 63 napos (! ! ) elkeseredett küzdelem után Kerecsényi László várkapitány vezetésével feladták a magyar várvédők a várat, a kapitányt a törökök később kivégezték. A vár kívülről jó állapotban van, nagyon szép fekvésű. A belső részben az elmúlt években a nemzeti várprogram keretében megkezdődött a felújítás. A belső udvarban nyári szabadtéri színház működik. Összesen 24 kiállítóterme van a várnak, várbörtön, éléskamra, kovácsműhely, fazekasműhely, kápolna, várúri lakosztályok, török szoba, fegyvertár, lovagterem is látható.
Csodálom, hogy még senki nem írt róla, pedig a gyulai éttermekben sokan jártak, az írások szerint. A gyulai vár fura egy építmény. Az ember nem ilyen várakat szokott találni országszerte, nem ilyen épet, nem ilyen kicsit, és nem ilyen fura helyen állót. De mindennek megvan a maga legendája, itt is legyőzött 1000 magyar vitéz 6000 törököt.
(Mint ahogy mindenhol) A vár szép állapotban van, többszintes, lépcsős labirintus és sok kiállítóterme is van. Találni itt konyhát, kovácsműhelyt, elegánsabb termet, kínzótermet, zárkát, kalodát, fegyvereket, ahogy szinte minden várban. Ez az Alföld, a toronyba felmászni nem akkor élmény, mint másutt, de azért, ha már itt van az ember, megteszi ezt is. Az épület uralja a várost, meglátogatni szinte kötelező egy gyulai tartózkodás alkalmával.
Az értékeléseket az Ittjártam.hu felhasználói írták, és nem feltétlenül tükrözik az Ittjártam.hu véleményét. Az átlag számításánál figyelembe vettünk 294 darab olyan értékelést is, melyet szöveg nélkül, csak pontozással adtak le partneroldalukon, a szallasvadasz.hu-n.
Ön a tulajdonos, üzemeltető?
Használja a manager regisztrációt, ha szeretne válaszolni az értékelésekre, képeket feltölteni, adatokat módosítani! Szívesen értesítjük arról is, ha új vélemény érkezik.