A vadregényes Cserhát vonulatain több mesebeli messzelátó is akad, amelyeket mind érdemes útba ejteni, ha szépséges panoráma után áhítozol. A természetre nyíló „mozizáshoz” az egyik legjobb választás a Hollókő és Felsőtold között megbújó Isten tenyere-kilátó. A Szár-hegy délkeleti oldalában emelt panorámapontot az Országos Kéktúra vonalán át is megközelítheted. Kapaszkodj fel a fából ácsolt, hatalmas kézre, dőlj hátra és szemléld meg a Farkaskútvölgyre nyíló elképesztő látképet!
Szár-hegyi panoráma az Isten tenyere-kilátóról
Szálláshelyek Felsőtold környékén>>
10 éve tekint le a tokaji borvidékre Magyarország egyik legegyedibb műalkotása: a 8,5 méter magas, tarcali Áldó Krisztus szobor. Az 50 tonnás műremek Petró Attila cégvezető ötlete alapján valósult meg, aki szobrászművészek bevonásával 5 gránitdarabból készíttette el a ma is látható, hófehér alkotást. Sétálj fel a lépcsősoron vagy az erre kialakított, gyönyörű sétányon, miközben a domboldalt beborító szőlőkre tekintesz! Ha elfáradnál, akkor pedig pihenj meg a padokon, mielőtt közelebbről szemügyre vennéd a Tarcali bányatavat.
Gyönyörű panoráma kárpótol a lépcsősorért az Áldó Krisztus szobortól
Szálláshelyek Tarcalon és környékén>>
1907 óta Tatabánya ikonikus jelképének számít a város feletti mészkősziklaszirten, a Kő-hegyen őrködő Turul-emlékmű. A támadóállásba helyezkedett 8 méter magas bronzmadár fején a magyar koronával, karmai között Árpád kardjával, illetve szárnyainak 15 méteres szárnyfesztávolságával Európa legnagyobb fémből megmunkált madarának minősül. Kezdd meg a kb. 3 km-es sétát a Turul-emlékműnél lévő parkolóból, és ne csak a monumentális szobrot nézd meg, hanem a Szelim-barlangot, illetve a Ranzinger Vince-kilátót is!
Tatabánya ikonikus jelképe a Turul emlékmű
Szálláshelyek Tatabányán és környékén>>
Amerika távoli sivatagából került 2017-ben Válra a híres LOVE-szobor, amelyet az ukrán Alexander Milovnak köszönhetünk. A szőlőtőkékre árnyékot vető, óriási alkotás egy drótból megformázott nőt és férfit ábrázol, amint egymásnak háttal ülnek. A konfliktus helyzet ellenére a bennük élő gyermekek azonban kötődni szeretnének. Napnyugta után a belső gyerekeket fényár borítja be, amitől csak még csodálatosabb és beszédesebb lesz az alkotás.
A szeretet szobor napnyugtakor a legszebb
Pákozdra utazva a történelemben is elmerülhetsz – hála a Don-kanyar Emlékkápolnának és a Katonai Emlékparknak. Itt magasodik azonban a 12 évig készült Miskahuszár szobra is, ami több mint 13 méter magasságával védelmezően őrzi a közeli Velencei-tavat. Méretei miatt a világ legnagyobb huszárszobrának számít, amelynek megalkotásához 100 tonna betont használtak fel. A legendák szerint pontosan azon a helyen áll, ahol egykor Jellasics horvát bán és császári-királyi táborszernagy várakozott az 1848-as pákózdi csatánál – épp ezért felavatását is szeptember 29-én tartották 2017-ben.
A Velencei-tó védelmezője: Miskahuszár
Szálláshelyek Pákozd környékén>>
Dabas legmagasabb pontján emelték az Áldó Jézus szobrot, amelyet bronzból és vörösrézből öntöttek. A több mint 16 méter magas műremeknek azt a helyszínt választották, ahol egy Árpád-kori település nyomaira is ráleltek.
Az Árpád-kori település nyomain őrködik az Áldó Jézus szobor
Szálláshelyek Dabas környékén>>
Eredj a nyomába az elkóborolt óriásoknak! A Mecseki óriáskaland kincskereső játékban 11 települést fedezhetsz fel és 9 db kincsvadászatra indulhatsz. A Kincsesházakban mindent megtalálsz majd, amire szükséged lesz, útközben pedig biztosan összefuthatsz az elkóborolt óriásokkal is… Kikkel?
- A Kőmorzsoló óriással (Püspökszentlászló/Hosszúhetény)
A Mecsekben barangolva néha meglepő útitársakra lehetsz figyelmes. Az egyikkel, a Kőmorzsoló óriással például Püspökszentlászló és Hosszúhetény között találkozhatsz. Baráth Gábor képzőművész akácfából megmunkált alkotásánál a felnőttek és a gyerekek egyaránt szívesen fotózkodnak.
- A Fanyűvő óriással (Bikal)
Szintén Baráth Gáborszobrászművész alkotta meg a 3-4 méter magas Fanyűvő óriás szobát is, ami a Bikali Puchner Élménybirtokkal szemközt kapott helyet. A Hármashegy tetején lakó kolosszus állítólag olyan földöntúli erővel bír, hogy játszi könnyedséggel tépte ki a földből gyökerükkel együtt a fákat.
- A Vasgyúró óriással (Mecseknádasd)
A Zengő-hegy érceit a monda szerint puszta kézzel bányászta ki a mecseknádasdi Vasgyúró óriás, amelyet Dechandt Antal keltett életre. Sőt, úgy tartják, hogy a kolosszus kezei alatt a legkeményebb ércek is megszelídültek.
A Kőmorzsoló óriás szívesen fotózkodik velünk
Szálláshelyek Bikalon és környékén>>