Érdekes
2023. július 12., csoporttal járt itt 45 Meglehetősen pajzán alkotást találtunk városnéző sétánk során a régi megyeháza melletti kis kertecskében: Dionüszosz, a bor és a mámor görög mitológiai istensége ül egy boroshordón, szemben vele, mondhatni, intim közelségben egy nő. Kezükben szőlőfürt, lopótök és boros kupa.
Szekszárdon azonban, ahol a bor a minden, a magán és a közösségi boldogulás alapja régóta, ott nem kell meglepődni egy ilyen szobron. Bár bevallom, mi azért kicsit meglepődtünk. Idegenvezetőnktől megtudtuk, hogy ez a bronzhordó valós hordóként is használatos időnként, hiszen nagyobb ünnepekkor, neves alkalmakkor, de akár egy esküvőn vagy turistacsoportok megrendelésére is, a vidék legjobb borai folynak a kútból. De vigyázat: azt is megtudtuk, hogy a hordón borozgató pár női tagja azért visel álarcot, de nem az arcán, hanem hátul a fején, mert a borozgatás hatására lehull rólunk az álarc, és valós arcunkat mutatjuk.
Milyennek találod ezt az értékelést?
Jó
2023. július 10.a párjával járt itt 45Az ittjártam.hu alapján választottam ezt a helyet.
Kunmadarasra és környékére készültünk kirándulni, így fedeztem fel itt, hogy már Madarason is van egy figyelemre és kipróbálásra érdemes étkezde. Ezért hát úgy szerveztük az utunkat, hogy az ebédidő ennél a helynél érjen bennünket. Hogy mások is, többen így gondolták, rögtön látszott a sok autóból, amely a Ferdinánd előtt parkolt vasárnap ebédkor.
Meg is ijedtünk, hogy nem lesz hely, vagy ha igen, sokat kell majd várni az ételre. Egyik sem következett be:
Az utcára nyíló teraszon találtunk egy szabad asztalt, és bár az ilyen célra nem a legjobb polikarbonát tető ontotta ránk a Nap fényét és melegét, ezt a szomszéd asztal hölgyvendégeinek javaslatára és segítségével megoldottuk, betolva az asztalt a falhoz. A rendkívül rokonszenves, gyors, jó stílusú pincérkisasszony hamar hozta az életmentő söröket, de sajnos az ital nem volt elég hideg, emiatt gyorsan tovább is melegedett. A párom kötöttgaluska levest rendelt, amit mi nagyon jól ismerünk, szeretünk. Én is megkóstoltam. Nem volt rossz, de a fűszerezése kicsit gyengére sikerült, a tészta görcsök pedig már kezdtek szétázni. Főfogásként mindketten pecsenyekacsa májjal készült ételt kértünk. Tudjuk persze, hogy ez nem hízott libamáj, hogy elég száraz alapanyag, de reméltük, a szakács tud valamit, amivel ezt enyhíti. Nos, sajnos nem tud, ráadásul a rántott májszeleteket pankó morzsába forgatta, ami csak még szárazabbá tette a májat. De azért nem volt ez menthetetlen, sőt mentettük is: a maradékokat haza hoztuk. És hát a Ferdinánd! A Nagykunság emblematikus házi sütije! Már előző naptól fogva vártunk rá, vártuk az élményt. Kiderült, hogy ugye vasárnap van, nagy a kereslet, nem tudnak eleget készíteni belőle, már nincs. De van Ferdinándból készült mákos guba! Az ember azt hinné, egy vidéki kelt tésztás specialitás nehéz, nyögvenyelős. Hát nem! Pillekönnyű finomság érkezett vaníliasodóban úszva. Ez utóbbit mi ugyan nem nagyon szeretjük, jó lett volna, ha ezt előre tudjuk, kértünk volna a gubához inkább valamilyen dzsemet. Na, majd legközelebb! Mert jövünk még, az biztos! És előre szólunk, hogy: Ferdinánd rendel!
4Ételek / Italok
5Kiszolgálás
5Hangulat
4Ár / érték arány
5Tisztaság
Milyennek találod ezt az értékelést?
Érdekes
2023. július 8.a párjával járt itt 45 Prométheusz park, amely sétakert a Prométheusz-szoborcsoportról kapta az elnevezését. olvashatjuk egy városi ismertetőben. Kétségtelen, parkjellege is van a területnek, de ahol megközelíthetjük a fém óriást, az inkább gyep, az is kopott helyenként. Háttérként pedig egy lakótelepi betontömb szolgál. . .
Az viszont már messziről is egyértelmű, még ha nem is hallottunk korábban róla, hogy Varga Imre szobrászművész alkotásáról van szó. A stílusa, a hatásossága összetéveszthetetlen. Aztán, ha utánaolvasunk, igencsak bornírt, ám a korra nagyon is jellemző történetet ismerhetünk meg a mű sorsáról: Az alkotás 1965-ben lett bemutatva a Műcsarnokban, de a szobor igen nagy port kavart, elutasítva modernségét, újszerű ábrázolásmódját és anyaghasználatát, súlyos kritikákkal illették. Ezért bár Veszprémnek készült, a város nem volt hajlandó elfogadni, így az eredeti szobrot egy holland múzeum vásárolta meg. Prométheusz 13 év múlva kapott csak helyet itthon, Szekszárd Szent István terén, már keselyűkkel kibővítve. Bár, ha jól olvasom, a távolabb várakozó keselyű kőalapjára a BAGOLY-szót grafittizte valaki. Talán nem ismerte az ókori görög regét:
A mitológiai titán, Prométheusz az istenek hegyéről ellopta az emberek számára a tüzet, ezért az istenek a Kaukázus egyik sziklájához láncolták, ahol a máját marcangolta egy saskeselyű. A mája ugyan mindennap vissza nőt, de a büntetés szörnyű szenvedéssel járt. Ezt a történetet ábrázolja a szoborcsoport: egy hatalmas kövön áll az acél Prométheusz a feje felett lobogó tüzet tartva, az egyik keselyű egy sziklán üldögél és vár, míg a másik éppen felé repül.
Milyennek találod ezt az értékelést?
Érdekes
2023. július 8., csoporttal járt itt 45 Szekszárd város szíve, leginkább lenyűgöző tere és épületegyüttese a Béla király tér, annak ellenére, hogy a legkülönfélébb építészeti stílusok keverednek itt. A hatást nyilván fokozza a terület lejtőssége, ami különös rálátást ad itt az épületeknek, szobroknak.
A kis emelkedő tetején áll, mintegy megkoronázva a teret, a látványt, a Belvárosi, Urunk Mennybemenetele római katolikus templom. Ez az 1800-as évek elején épült késő barokk, egyes leírások szerint kifejezetten copf stílusú templom, Közép-Európa legnagyobb egyhajós temploma. Kívülről az elhelyezkedés, az építészeti stílus és a gondos felújítás eredményeként majdhogynem könnyednek látszik az épület, na de belül! Ott igencsak nyomasztó ez a közép-európai viszonylatban egyedülállóan nagy templombelső, különösen, hogy a festése és a festményei még mindehhez erősen sötét tónusúak is. Szerencsénk volt, mert az idegenvezetőnk be tudott vinni bennünket, de alig vártam, hogy kijöjjünk!
Milyennek találod ezt az értékelést?
Átlagos
2023. július 8.a párjával járt itt 35 Gyakran járunk Szolnokon, de ezt a szobrot még nem láttuk, nem fedeztük fel. Most sétálgattunk kicsit a rózsakertben bár virág éppen nem sok volt és észrevettünk egy robosztus, nem is igen a környezetbe illő férfialakot. Hátulról. Megkerültük hát, hogy kiderüljön, kit ábrázol.
Volt is meglepetés, hogy Gróf Szapáry Gyula Magyarország hajdan rövid ideig miniszterelnöke, e vidéken jeles személy áll a talapzaton. Szapáry Gyula a róla fennmaradt képek szerint nem volt szép ember, a kor férfidivatja szerint csizmát is hordott, na de ez a 2 méteres bronzszobor-alak? ! Sokkal inkább egy tagbaszakadt, bumfordi vidéki kisnemest látunk benne, nem egy igazi arisztokratát, többszörös minisztert, majd miniszterelnököt! És hát a szobor elhelyezése is kifogásolható! Szolnok megyében saját múltunk fontos szereplője is a Szapáry család és személyesen Szapáry Gyula (a megye országgyűlési képviselője, főispánja), nem véletlenül a (vár)megyeszékhely egyik legrégibb, legfontosabb utcája viseli a Szapáry nevet. Megérdemelte volna hát, hogy államférfiként és a környék jótevőjeként valahol a város hivatali, közigazgatási központjában kapjon helyet a szobra. De legalább van ez a szobra! Nem tudok másikról az országban. A régi fotók tanúsága szerint az úgymond eredeti, 1940-ben más adatok szerint 1942-ben - felavatott Szapáry-szobor is itt lehetett, míg 1944. augusztus 20-án(! ) egy bombatámadásban meg nem sérült. Ez a szobor, amelyet 2013-ban állított a város Szapáry tiszteletére a talapzaton elhelyezett ismertető táblácska szerint Simon Ferenc szobrászművész kisplasztikája alapján készült; felnagyította és kivitelezte Pogány Gábor Benő szobrászművész, mindketten Szolnokhoz kötődő alkotók.
Milyennek találod ezt az értékelést?
Kihagyhatatlan
2023. július 3.a párjával járt itt 55 A legtöbb magyar vidéki zsinagóga osztozott az elpusztított hitközségek sorsában: üresen vagy méltatlan funkciót betöltve állt évtizedekig. Több épület az utolsó pillanatban menekült meg a végpusztulástól írja Szende András az Architextúra blogon. Azért idézem itt ezt, mert pontosan leírja azt a folyamatot, amelynek részese volt az egykori Szolnoki Zsinagóga épülete is:
A 2.
világháborút követően egy ideig a deportált zsidók lakásaiban maradt bútorok raktározására használták. Idővel állaga teljesen megromlott; a megfogyatkozott, elszegényedett hitközség képtelen volt helyreállítására. A múlt század hatvanas éveiben a város megvette a templomot, és hozzákezdett rekonstrukciójához. Igényesen felújítva szerencsésen új funkciót kapott: a Damjanich János Múzeumhoz tartozóan művészeti kiállításoknak és rendezvényeknek otthont adó galéria lett. A szolnoki zsinagógát Baumhorn Lipót tervezte, akit méltatói elsősorban zsinagógaépítő tevékenysége alapján tartják a legnagyobbak között számon, nem véletlenül, hiszen élete során 19 zsinagógát tervezett s épített a történelmi Magyarország területén, ezen kívül 7 átalakítása, bővítése viseli még keze nyomát. Az építész mellszobra 2004 óta a zsinagóga épülete előtt áll, mely a Szolnoki Művésztelep jeles szobrásza, Simon Ferenc alkotása. Úgy tudni, hogy gazdag munkássága ellenére ez az egyetlen Baumhorn-szobor az országban. Az 1898-99. folyamán felépült szolnoki zsinagóga éppúgy magán viseli alkotója itáliai tanulmányútján látott dómok gótikus elemeit (lásd főként a rózsaablakokat), mint mestere, Lechner Ödön hatását (kupolája feltűnően emlékeztet az Iparművészeti Múzeuméra! ), és másutt látott megoldásokat. Az összességében mór stílusú épületen ezek a különböző építészeti elemek ízlésesen kapcsolódnak össze eklektikus zsinagógává. A belső tér letisztult szépsége őrzi az eredeti funkció szerinti tagolást: a földszinti nagy teret a női karzat veszi körül. Baumhorn az egyházi építészetben az öntöttvas felhasználásának egyik úttörője volt, ezáltal nyílt lehetősége nagy belső terek kialakítására. Szolnoki templomában a női karzatot karcsú öntöttvas oszlopok tartják, melyeket dekoratív elemként is alkalmazott, s a kupola súlya is vasszerkezeten nyugszik.
Milyennek találod ezt az értékelést?
Jó
2023. június 29.a párjával járt itt 45 A sok drágán megfizetet csalódás miatt egy ideje nem eszünk cukrászdai fagylaltot. Most Kalocsán a sétáló utcában kerestünk a nagy melegben mégis fagyizót, de ott olyan nem akadt, ahol kényelmesen ki lehet ülni, teraszozni. Az egyik helyen viszont készségesen elmagyarázták, miként találjuk meg a tulajdonképpen pár lépésre lévő Szalontai Cukrászdát.
Nem első tapasztalásunk, hogy vidéki településeken az idegen, a turista nehezen talál meg ilyen helyeket, mert kitáblázott útbaigazítás nincs, hiszen a helyiek úgyis tudják. . . De mi megleltük egy furcsa, belső udvarhoz hasonlatos, némiképp gondozatlan városi szegletben a Szalontait. Nem volt könnyű, mert az épület felső szintjére vezető lépcső mindkét oldalról takarja, de az eligazításban az is elhangzott, hogy: A fehér lépcső mögött. És tényleg. És tényleg, bár inkább ebédidőhöz közeledtünk, jócskán volt a hideg finomságot élvező vendég a teraszon. Megnéztük a széles kínálatot: sajnos igazi csoki fagyi nem volt (éppen készül mondták), de tudtunk választani. Volt például a ritkán kapható kedvencem, a Velencei álom kandírozott narancshéjdarabkákkal, a párom szeretett puncsfagyijában mazsolaszemek is voltak stb. És az illő ízük is megvolt, nemcsak töményen édesek voltak. De még a fagyik állaga is jó volt: nem folyt szét, míg az asztalhoz értünk, nem sértették fel a szánkat az éles jégdarabkák. Szóval, biztos lehet még jobbat is készíteni, de nekünk itt most kezdett visszatérni a fagyi-imádatunk. Köszönjük!
4Ételek / Italok
5Kiszolgálás
4Hangulat
5Ár / érték arány
4Tisztaság
Milyennek találod ezt az értékelést?
Érdekes
2023. június 28.a párjával járt itt 45 Maga a katolicizmus, maga a tömény barokk, ami ezen a téren látható. Nekem nem kedvencem ez a nyomasztóan túlburjánzó stílus és amit képvisel, amit úgymond közvetíteni kíván. De elfogadom értéknek az alkotói, művészi teljesítményt, amely létrehozza ezeket a műveket.
Itt most egy nagyszabású téren, annak minden elemére kiterjedő felújítás után, némiképp még közben, láthatjuk az alapos restaurálással újjávarázsolt Szentháromság-oszlopot immár áthelyezve, új helyén az Érseki Palota előtt, de mondhatjuk inkább, hogy a nagy tér ezen részének középpontjában. Szentek alakjai, bibliai jelenetek és más alakzatok láthatók az oszlopon, sőt a templom, a tér másik oldalán álló Nagyboldogasszony székesegyház építését is megörökítette rajta az alkotó. Hosszan lehet hát nézegetni, amíg az 1780-as évek végén készült alkotás minden részletét felfedezzük.
Milyennek találod ezt az értékelést?
Gyenge
2023. június 28.barátokkal járt itt 25 A nyári melegben, városnézéstől elpilledve rogytunk le a hangulatos hely teraszán, remélve, hogy egy sörözőben van némi sörválaszték, még ha a napernyők a Sopronit hirdették is. Volt. . . ! A csapolt világos Sopronin kívül dobozos Heineken. . . Mi nem ilyen szegényes, kommersz kínálatra számítottunk, de a szomjúság nagy úr.
Megfordult még a fejünkben, hogy itt ebédelnénk, hiszen olyan szép lenézni innen az árnyas fás Garay térre, de a szomszédos asztaloknál ebédelő családok neveletlen fiúgyermekei unalmukban bejátszották a teraszt, illetve olyan gusztustalanul tömték magukba az ételt (mondhatni kézzel-lábbal faltak), hogy inkább megittuk a gyenge sört és távoztunk. Találtunk jobb helyet!
3Ételek / Italok
3Kiszolgálás
4Hangulat
4Ár / érték arány
4Tisztaság
Milyennek találod ezt az értékelést?
Kihagyhatatlan
2023. június 27.barátokkal járt itt 55 Még sosem voltunk a Gemenci erdőben, így nagy várakozással készültünk a kisvasutas kirándulásra. A Gemenci Állami Erdei Vasút, népszerű, köznapi nevén: a Gemenci kisvasút ilyenkor nyáron hétvégente és ünnepnapokon naponta hat vonatpárral közlekedik, ezekből három-három füstös, gőzmozdonnyal vontatott nosztalgia szerelvény.
Nekünk is egy ilyet sikerült elérnünk Pörbölyön délelőtt 10 órai indulással. Tényleg siker volt az elindulásunk, mert kis társaságunk szinte az utolsó pillanatban érkezett a kiinduló állomásra, így szükségünk volt a pénztáros gyorsaságára és az indító jóindulatára, hogy rajta legyünk a vonaton. Köszönet érte! Aztán elindultunk csühögve, és majdhogynem gyermeki módon visongtunk örömünkben, miközben az egyre sűrűbb erdőben haladva egyre sűrűbb füst csapott az arcunkba a mozdonyból. Ami azért is jó volt, mert távoltartotta a hozzánk bezúdulni akaró szúnyogfelhőket. Útközben elhaladtunk az ún. vadmegfigyelő mellett, amelynek egyik részében különböző korosztályú vaddisznók szaladgáltak bekerített életterük lecsupaszított, poros földjén. Az utasok közül néhányan ilyen-olyan, de nem az állatoknak való ételdarabkákat dobáltak nekik. . . Nem volt ennyire szomorú a gímszarvas családot látni, mert ők magas fűben, aljnövényzetben legelésztek, biztos távolságban a sínektől, a dobálóktól. Később, már bentebb az erdőben láttunk egy magányosan, ám szabadon bóklászó vaddisznó süldőt. Észre sem vett bennünket, rá sem hederített a betolakodókra. Mi meg is elégednénk ezzel, vagyis, hogy bízzuk a természet véletlenjére, lát-e a kisvonatozó közönség vaddisznót, szarvast az erdőben. Ne zárjunk őket kerítések közé mutogatni. Az ártéri erdő hatalmas fái, sűrű elegyes erdeje ilyenkor, nyár elején harsogóan zöld, ahogy halad a vonat, mintha bársonyosan zöld élőfal mellett utaznánk. Aztán megérkeztünk a nagy kerek erdő közepébe, vagyis a kisvonat Malomtelelő elnevezésű végállomására, ahol 20 percünk volt a sétára, nézelődésre, és aki akart, a közeli kilátóra is felmászhatott. És már indultunk is vissza.
Milyennek találod ezt az értékelést?
323 értékelés / 33 oldalon
Az értékeléseket az Ittjártam.hu felhasználói írták, és nem feltétlenül tükrözik az Ittjártam.hu véleményét.