Kolodko miniszobrok nyomában Budapesten

2022.09.26 | 9 perc

Ha nyitott szemmel jártok a városban, akkor számtalan helyen bukkanhattok rá Kolodko Mihály miniszobraira. Az Ungváron született, anyai ágon magyar származású művész 2017-ben kezdett el tevékenykedni Magyarországon. Már több városban is megtalálhatók a miniszobrok, azonban mi most azt mutatjuk meg nektek, hogy Budapesten hol futhattok beléjük.

Főkukac miniszobor

Cím: 1011 Budapest, Bem rkp., a Halász utcai megálló környékén

A nagy ho-ho-horgász című rajzfilmosorozat főszereplője, a Főkukac a Halász utcai megállónál figyeli a túlpartot. A sorozat a művész egyik gyermekkori kedvence volt, érdekesség, hogy egy ugyanilyen miniszobor található Ungváron is, az Ung folyó partján.

Kolodko miniszobrok nyomában Budapesten - Főkukac/ Kép: ittjartam.hu, ZigZagKolodko miniszobrok nyomában Budapesten - Főkukac/ Kép: ittjartam.hu, ZigZag

Bűvös kocka miniszobor

Cím:1011 Budapest, Bem rkp., a Batthyány tér mellett a Vám utca vonalában

Kolodko Mihály a Batthyány tér egyik lépcsőjének oldalára helyezte el a Rubik Ernő világhírű találmányát, a Rubik-kockát ábrázoló miniszobrot. A logikai játékot feltalálásakor Bűvös kockaként tartották számon és csak később nevezték át.

Kolodko miniszobrok nyomában Budapesten - Bűvös kocka/ Kép: ittjartam.hu, ZigZagKolodko miniszobrok nyomában Budapesten - Bűvös kocka/ Kép: ittjartam.hu, ZigZag

Szomorú tank miniszobor

Cím: 1011 Budapest, Batthyány tér, a Kossuth-híd emlékkő mellett

A Rubik-kockán kívül egy másik darab is található a művész alkotásaiból a Batthyány téri villamosmegálló közelében, mely az 1956-os forradalom emlékének állít emléket. A lekonyult csövű bronz tank a túlpart felé tekint, azonban érdekesség, hogy ez nem az első belőle, ugyanis azt ellopták.

Kolodko miniszobrok nyomában Budapesten - Szomorú tank/ Kép: ittjartam.hu, ZigZagKolodko miniszobrok nyomában Budapesten - Szomorú tank/ Kép: ittjartam.hu, ZigZag

Mekk Elek miniszobor

Cím: 1024 Budapest, Széll Kálmán tér, a metró kijáratánál

Az ügyetlen kecske ezermester miniszobra a Széll Kálmán téri metrókijárattól balra egy Moszkva tér feliratú táblát tart a kezében, ezzel emlékeztetve a járókelőket a tér régi nevére. A figurát gyakran öltöztetik az emberek, viselt már sálat, mikulássapkát és maszkot is.

Kolodko miniszobrok nyomában Budapesten - Mekk Elek/ Kép: ittjartam.hu, ZigZagKolodko miniszobrok nyomában Budapesten - Mekk Elek/ Kép: ittjartam.hu, ZigZag

Ne menj sehova! A cikk az ajánló után folytatódik.
Fedezd fel Budapest legjobb éttermeit! 10 új hely a fővárosban, amit érdemes kipróbálni
Gasztrorajongóknak kifejezetten ajánljuk a következő 10 helyet Budapest legjobb éttermei közül, hiszen változatosan színesítik a főváros kulináris élményeit. Találtok köztük kifinomult nemzetközi konyhát képviselőt, de aki az autentikus keleti ízeket kedveli, az sem fog csalódni.

Egyszer volt Budán kutyavásár miniszobor

Cím: 1015 Budapest, Batthyány utca 26.

Az I. kerületi Hattyú és Batthyány utca találkozásánál található alkotás nem csak egy darabból áll, tulajdonképpen egy egész kutyafalkát találunk itt, akik különböző fajtájúak. Van köztük puli és vizsla is, Kolodko Mihály az "Egyszer volt Budán kutyavásár" címet adta a miniszobroknak.

Kolodko miniszobrok nyomában Budapesten - Egyszer volt Budán kutyavásár/ Kép: ittjartam.hu, UgorKolodko miniszobrok nyomában Budapesten - Egyszer volt Budán kutyavásár/ Kép: ittjartam.hu, Ugor

Liberty - Ferenc József miniszobor

Cím: 1093 Budapest, Szabadság híd

A Szabadság híd Fővám térhez közeli részénél üldögél egy függőágyban az Osztrák–Magyar Monarchia fejét ábrázoló miniszobor, a híd korlátjára rögzítve. I. Ferenc József díszkalapját levetve ringatózik, a híd régen az ő nevét viselte. A függőágy sem véletlen, 2016-ban lett ismert a szabihidazás fogalma, amikor a villamossínek felújítása miatt a gyalogosok átvehették az uralmat a híd felett, azóta pedig több alkalommal lezárták már az autós forgalom előtt, hogy szabadon lehessen rajta sétálgatni, kerékpározni, üldögélni.

Kolodko miniszobrok nyomában Budapesten - Ferenc József/ Kép: ittjartam.hu, ZigZagKolodko miniszobrok nyomában Budapesten - Ferenc József/ Kép: ittjartam.hu, ZigZag

Breki miniszobor

Cím: 1054 Budapest, Szabadság tér, a Hütte kávézóval szemben

Az 1970-es években futó Muppet Show sztárjának állít emléket a Szabadság téren üldögélő Breki. A bábfigura okkal került pont erre a helyszínre, ugyanis az egykori Magyar Televízió székháza mellett várja a látogatókat, mintha éppen végzett volna a sorozat forgatásával. Érdekesség, hogy a kárpátaljai Perecsényben található testvére.

Kolodko miniszobrok nyomában Budapesten - Breki/ Kép: ittjartam.hu, ZigZagKolodko miniszobrok nyomában Budapesten - Breki/ Kép: ittjartam.hu, ZigZag

Mr. Bean mackója miniszobor

Cím: 1051 Budapest, Harmincad utca 6., az egykori Brit Nagykövetség oldalán

Mr. Bean mackója az egykori Brit Nagykövetség oldalán néz le a járókelőkre, akik 70 évet töltöttek az épületben, azóta üresen áll. Kolodko Mihály nem véletlenül ezt a helyet választotta a mackónak, ugyanis a Rowan Atkinson által megformált világhírű Mr. Bean nemzeti kincsnek számít Angliában, az angolok egy legkedveltebb színésze.

Kolodko miniszobrok nyomában Budapesten - Mr. Bean mackója/ Kép: ittjartam.hu, ZigZagKolodko miniszobrok nyomában Budapesten - Mr. Bean mackója/ Kép: ittjartam.hu, ZigZag

Romantikus szállások Budapest környékén
Bármelyik hétvége kiváló ürügy arra, hogy kinézzetek egy romantikus szállást Budapest környékén, ahol kettesben eltölthettek néhány napot. Összegyűjtöttünk nektek 5 olyan helyet, ahova elvonulhattok, hogy a külvilágot kizárva csak egymásra kelljen figyelnetek!

Búvár és a kulcs miniszobor

Cím: 1074 Budapest, Dohány utca 53., a New York Palota közelében

A New York Palota épülete mögött, egy tűzcsap tetején szemléli a járókelőket a búvár, aki egy kulcsot tart a kezében. A miniszobor által őrzött kulcs nem más, mint a kávéház kulcsa, hiszen a legenda szerint a nyitás napján Molnár Ferenc a Dunába dobta azt, azért hogy mindig nyitva álljon a vendégek előtt.

Kolodko miniszobrok nyomában Budapesten - Búvár és a kulcs/ Kép: ittjartam.hu, ZigZagKolodko miniszobrok nyomában Budapesten - Búvár és a kulcs/ Kép: ittjartam.hu, ZigZag

Kockásfülű nyúl miniszobor

Cím: 1014 Budapest, Szent György tér, a Budavári Sikló felső állomásánál

Az édes Kockásfülű nyúl miniszobra a Budavári Sikló felső állomásától kémleli a Dunát és a Lánchidat. Az 1970-80-as évek híres mesefigurája minden járókelő arcára mosolyt varázsol és nosztalgikus hangulatot teremt.

Kolodko miniszobrok nyomában Budapesten - Kockásfülű nyúl/ Kép: ittjartam.hu, UgorKolodko miniszobrok nyomában Budapesten - Kockásfülű nyúl/ Kép: ittjartam.hu, Ugor

Szurikáta miniszobor

Cím: 1083 Budapest, Bókay János utca 53-54., a Semmelweis Egyetem I. számú Gyermekklinikájának kerítésén

Kolodko Mihály ezen alkotása a cukorbeteg gyermekekért került a Gyermekklinika kerítéséhez. A gyermekkori diabétesz korai felismerésének fontosságára, illetve az inzulin felfedezésének századik évfordulójára hívja fel a figyelmet a miniszobor. A kis állat nem véletlen, hiszen a miniszobrot a Szurikáta Alapítvány a Diabéteszes Gyermekekért ihlette.

Kolodko miniszobrok nyomában Budapesten - Szurikáta/ Kép: ittjartam.hu, UgorKolodko miniszobrok nyomában Budapesten - Szurikáta/ Kép: ittjartam.hu, Ugor

Ne menj sehova! A cikk az ajánló után folytatódik.
5+1 csillagporos kirándulás meteorit simogatással és sasszemű távcsövekkel - csillagvizsgálók Magyarországon
Ez alkalommal elkalauzolunk benneteket Magyarország nagyszerű csillagvizsgálóiba! Kövessétek a kanyargó Tejutat, érintsétek meg a Holdról érkező meteoritokat vagy egy különleges VR túrán fedezzétek fel a Mars kanyonjait! A futurisztikus kiállításoktól, óriási távcsövektől és szuper előadásotoktól pedig tuti csillagokat láttok majd!

Dreher sörkocsi miniszobor

Cím: 1106 Budapest, Jászberényi út 11.

Egy mészkőhídon áll a Dreher Sörgyár előtt Kolodko Mihály játékos műve, mely egy söröskocsit ábrázol két dreheres lóval. Az inspiráció a szobor mögött természetesen a sörgyár és annak története volt, melyet a felújított sörmúzeum újranyitásakor avattak fel.

Kolodko miniszobrok nyomában Budapesten - Dreher sörkocsi/ Kép: ittjartam.hu, UgorKolodko miniszobrok nyomában Budapesten - Dreher sörkocsi/ Kép: ittjartam.hu, Ugor

Aranka néni és Béla bácsi miniszobor

Cím: 1026 Budapest, Kelemen László utca 15.

Aranka néni és Béla bácsi egy Pasaréti virágárus pár voltak, akik évtizedeken át tették szebbé és örömtelivé a környékbeliek napjait. A miniszobor róluk emlékszik meg és az egykori virágos bódé helyén található.

Kolodko miniszobrok nyomában Budapesten - Aranka néni és Béla bácsi/ Kép: ittjartam.hu, UgorKolodko miniszobrok nyomában Budapesten - Aranka néni és Béla bácsi/ Kép: ittjartam.hu, Ugor

In vino veritas miniszobor

Cím: 1036 Budapest, Pacsirtamező utca, Aquincumi katonai amfiteátrum

Óbudán, az aquincumi katonai amfiteátrumban található Kolodko ezen alkotása, mely egy római legionáriust ábrázol egy apró boroskancsóval a kezében. A bor feltehetőleg már elfogyott, hiszen a katona nem tudott megállni a lábán. A művész az In vino veritas nevet adta a szobornak, melynek jelentése "borban az igazság".

Kolodko miniszobrok nyomában Budapesten - In vino veritas Kép: ittjartam.hu, ZigZagKolodko miniszobrok nyomában Budapesten - In vino veritas Kép: ittjartam.hu, ZigZag

Ne menj sehova! A cikk az ajánló után folytatódik.
5 vadregényes Kéktúra útvonal a legszebb helyszínekkel – szurdokvölgyektől a kilátóteraszokig
Sárkány lakta barlang, mesebeli szurdokvölgy, valamint figyelemre méltó panorámák szegélyezik Magyarország talán legismertebb és egyik legkedveltebb turistaútját, az Országos Kéktúrát. Nézzétek meg, nekünk melyik az 5 kedvenc szakaszunk!
Érdekes volt ez a cikk? Ha igen, iratkozz fel, hogy ne maradj le a többiről se!
További cikkek
Kalandozzatok velünk a kies Észak-Magyarország csodaszép helyszíneihez! Célba vesszük a Parádfürdő látnivalóit, az Ilona-völgyi-vízesést, a legendás Rákóczi-fát, valamint a mutatós Cifra Istálló és Kocsimúzeumot, de itt még nem állunk meg. Helyette felderítjük a mesés környéket is, mely fényűző kastélyt, bámulatos várat, sudár kilátót és csúcskövet is tartogat.
5 érdekes szobor Budapesten, amit megéri felkeresni. A képzőművészet egyik legismertebb ága a szobrászat és hazánkban megszámlálhatatlan lenyűgöző alkotást van lehetőségünk közelebbről is szemügyre venni. Összeszedtünk nektek 5 olyan budapesti művet, amihez szerintünk érdemes ellátogatni legalább egyszer.
Előző
Következő
Kapcsolódó
Ajánlott cikkek
Különleges budapesti tematikus vendéglátóhelyek: Harry Potter varázsvilágától a dzsungel mélyéig
2022.03.17 | 7 perc | Gasztronómia
Legyetek megrögzött Harry Potter-rajongók, utazásra ácsingózó kalandorok vagy vérbeli Amerika-fanok, a következő úti tippjeinknek ti sem tudtok majd ellenállni! Ezúttal ugyanis Budapest legkülönlegesebb tematikus éttermeit és kávézóit gyűjtöttük csokorba.
Mozdulj ki a fővárosból! – 10 lenyűgöző látnivaló és kirándulóhely Budapest környékén
Fővárosunk vitán felül egyedülálló, azonban ha már felfedeztük Budapest csodáit érdemes, akkor egy kicsit távolabb is merészkednünk a városi forgatagtól. Lélegzetelállító kirándulóutak, kastélyok és múzeumok várnak, ha autóba vagy vonatra pattanva a városon túli régiókat is jobban megismernénk.
A 10 legkülönlegesebb tematikus szálloda Magyarországon, ha egyedi élményre vágytok
2022.03.07 | 8 perc | Szállások | Hová utazzak?
Egy minden igényt kielégítő hotelben találunk kényelmes szobákat, finom ételekkel és italokkal csábító éttermet, esetleg medencékkel és szaunákkal felszerelt wellnessrészleget. Ha pedig ennél is többre vágyunk, akkor irány az ország egyik különleges tematikus szállodája. Középkor, tudomány, romantika, keleti hangulat, vagy egy csipet Afrika - bármelyik témát is érzitek magatokhoz a legközelebb, ebben a cikkben biztos megtaláljátok a hozzá tartozó szállást.
Tündérek lábnyomai és vad sziklavilág: 8 kivételesen szép látnivaló és kirándulóhely Magyarországon
Ismered a vízmosta Tündér lépcsőt? A Bél-kő vadregényes szikláit? Vagy az erdőben rejtőző, titokzatos Pálos kolostorromot? Ezek a csodákat tartogató kirándulóhelyszínek egytől egyig fantasztikus, hangulatos túrákat ígérnek tavaszra. Fedezd fel valamennyit!
Ismerd meg a Káli-medence legszebb látnivalóit!
A Zánka és Ábrahámhegy között elterülő csodás panorámás tájat számtalan bűbájos település, rom, kilátó tarkítja, melyeket végig járva nem csak a térség szépségében gyönyörködhetünk, de megtapasztalhatjuk a természet érintetlenségét, felfedezhetjük a történelem nyomait, de mindezek mellett élvezhetjük a Káli-medence marasztaló vendégszeretetét is.