Bronz 5
értékelés
Ezüst 15
értékelés
Arany 60
értékelés
Rubin 125
értékelés
Smaragd 250
értékelés
Gyémánt 500
értékelés
Gasztrokirály 4 településen
Országjáró 491 városban
járt már
Felfedező 1475 helyen első értékelő
Népszerű író 316 hasznos szavazat
Aktív tag 9 évnyi aktív tagság
Kitartó fotózó 25765 feltöltött kép
Népszerű író még 185 hasznos szavazat kell
Érdekes
2023. március 12.egyedül járt itt 45 Ha ott mászkálsz, nem jössz rá első ránézésre, hogy mi ez: valami ősmagyar vagy őskun nagyon heroikus és keményen vágtázik, és közben kardot fog gyeplő helyett, valami esetleg derenghet, hogy talán véres kard és megint toboroznak valakiket valaki ellen, szóval verbunkot jár az a ló, nem is vágtat.
Ez az emlékmű úgy kezdődött, hogy Tápai Antal, a szobrász, nagyon szerette volna ezt a lovasszobrot IV. Béla futárja címszó alatt elsütni valahogy Szegeden. de a városatyák meg nem szerették volna. Telt-múlt az idő, aztán Kisújszállásra lett ez, de hiába a tatárjáráskori harcos igyekezete, a lovas inkább az első világháborús áldozatok emlékművét díszíti. Mindegy az, hősies ez is, meg az is, vesztettünk itt is, meg ott is, gondolhatták, aztán így összeragadtak a korok. Még az is eszembe jutott, hogy a ló azért vág ilyen kétségbeesett képet talán, mert a lovas nem fogja azt az éles, nehéz kardot, hanem csak úgy tartja a tenyerén, bármelyik pillanatban kieshet a kezéből, aztán rá az ártatlan növényevő nyakára. . .
Milyennek találod ezt az értékelést?
Érdekes
2023. március 12.egyedül járt itt 45 Ezek a kunbabák is Györfi Sándor "fiai", a stílus maga az ember, és miután már több helyen láttam a babáit, kezdem felismerni őket. Majdnem ugyanolyanok, mint az összes többi, és itt is valami kerek tárgyat fognak a hasuk előtt a kezükben, de ez itt nem tűnik csészének.
A Horváth lovastanya kapuőrei ők, mellettük pár méterrel egy színes lovashuszár szobor is van, megadták a módját. A babák anyaga un. szemcsés beton, és nem csak a lovastanyára vigyáznak, hanem a mögöttük lévő kun világfára is, ha már itt állnak. Érdemes megnézni őket!
Milyennek találod ezt az értékelést?
Átlagos
2023. március 12.egyedül járt itt 35 Kunmadarason két világháború volt, külön emlékművekkel, ők nem volták össze, ahogy sok helyen szokás. Az első világháborús hős délcegen és keményen áll a városháza előtti virágos parkban, a második világháborús szegénylegény már nem annyira snájdig, ő az út túloldalán van egy picikét elhanyagolt park szélén, nagyon fázik, a fagy kígyója sziszeg, és kilátástalanul néz a semmibe.
S ha ez nem volna neki még elég, mellette két kisebb oszlop, melyek azt hirdetik, hogy polgári áldozatai is voltak ennek a katasztrófának, a másik oldalon meg a hortobágyi kitelepítettek nyomorát is ennek a szegény katonának kell hordoznia, ha már elment abba a ronda világháborúba és elszenvedte azt.
Milyennek találod ezt az értékelést?
Átlagos
2023. március 12.egyedül járt itt 35 Ugyebár a kiskunfélegyházi templomokat szelektálja így a nép a tornyaik száma alapján. A kéttornyú (kétcsövű) az újabb, és e létesítmény mellé került a Szent Család szobor is, mely tudomásom szerint egy valóságos földi halandó, a vallásilag megszállott K. Szabó Imréné Kiss Márta asszony adománya.
Ez még nem tenné különössé a művet, és töprengtem is azon, hogy mi benne a furcsa. . . Például érdekes, hogy a szobrok derűsek. Többször megnéztem a képet, amit csináltam róluk, és bizony, minimum Mária meg a gyerek is inkább mintha mosolyogna, talán ez a szokatlan, a szentek állandóan szigorú, keserves vagy szenvedő arcokat vágnak, így szoktuk meg őket. Ez abból is látszik, hogy mekkora szenzáció, hogy Csarodán van a mosolygós szentek temploma, ahol kivételesen derűs emberi gesztus van a festmények arcán és ez mennyire ritkaság, hangsúlyozták ott. De ez a szobor is inkább mosolygós! De van még valami. Hogy olyan kis gyerekes az egész. Aztán rájöttem, mitől, hát a testarányok miatt. Viszonyítva nagyobb a fejük a testükhöz képest, mint egy átlag felnőttnek szokás és ez inkább a kisgyerekekre jellemző. De legalább egy emberibb szobor ez is, még a repkedő fej sem ront rajta semmit, ami a talpuk alatt csapong.
Milyennek találod ezt az értékelést?
Átlagos
2023. március 12.a párjával járt itt 35 Ez a falu, mely alapvetően inkább német lakosságból állt, szokatlanul nagy áldozatot hozott az első világháború nevű eszetlenségben. 76 férfi halt meg innen ezért, és ez kiemelkedik a környék falvai közül arányaiban. Persze, hát van valami Pilátus mossa a kezét szöveg is az emlékművön, mármint, hogy a "ránk kényszerített" világháború volt ám ez.
. . hát igen. A mesében az úgy volt, hogy az itteniek csak úgy bányászgattak a bányában, mint a 7 törpe, hogy hejhó, hejhó, és nem tehetnek semmiről. Összefogdosták őket és elvitték, mint a tenyészállatokat a vágóhídra. Aztán most itt énekel a turul az emlékművön, mint egy kis csalogány, micsoda nagy hősök, hej, micsoda nagy hősök. . . Magyarország meg nem tehet semmiről, ott sem volt, alibije van, ezt az izét csak ránk kényszerítették. De érdekes, hogy mindig a rossz izét kényszerítették ránk. De akkor miért is vagyunk ilyen kócsagtollasan fenemód büszkék erre az egykori dologra? Ok, döntsd el te magad. Sajnálom ezeket a németeket, akik magyar turullal a hajtókájukon haltak meg koronákért, trónokért, a parazita senkikért.
Milyennek találod ezt az értékelést?
Átlagos
2023. március 12.egyedül járt itt 35Van, ahol nem nagy, birodalmi turulok szállnak, fényességes dicsőségünket hirdetve, csak egy letört oszlop árválkodik, jelezvén, hogy ez itt nemzet kettétöretésének eseménye, saját kollektív ökörségéből. Szomor ugyan kis falu, de nem vonta össze a világháborús halottakat egyhalomba, mint más nagyobb települések, külön emlékezik meg a két világégés helyi szerencsétlenjeiről. Az emlékmű a helyi templom előtt található.
Milyennek találod ezt az értékelést?
Átlagos
2023. március 12.egyedül járt itt 35 Törökbálint, hasonlóképpen sok Pest megyei faluhoz, svábokkal újratelepített falu. Ezek a derék emberek az országos pusztulás után a semmiből alkottak újra valamit. A bejövetelük emlékére van egy kis park, az un.
Sváb tér, ott találjuk, ahol Budaörs felől bejövünk a faluba és elérkeznénk a körforgalomhoz, ahol nagy, zöld terek nyílnak, és ott van ez a nem túl impozáns kő is, rajta egy felirat magyar és német nyelven, a nemzetiségi önkormányzat helyezte ide, de a domborművön látszik még a híres-nevezetes Ulmer Schachtel is, az a tipikus fahajó, ami ami annak idején ezerszám hozta ide Németföldről az országot újra benépesítőket.
Milyennek találod ezt az értékelést?
Kihagyhatatlan
2023. március 12.a párjával járt itt 55 Tudtuk, hogy ez van valahol, csak meg kell keresni. Nem könnyű, figyelni kell a kitáblázott irányra. Nézzük, mi az a mesekerámia? Kis utcácskában dombnak fel, aztán megvan. Azt írja a tábla, csengessünk. . . csengettünk is, de aztán elszégyelltem magam, mert láttam a beljebb, az ajtóba kitett táblát, hogy zárva, és csak március közepétől nyit.
Pirulva próbáltunk eliszkolni, de kijött a hölgy és kedvesen azt mondta, hogy na nem baj, ha már itt vannak, térüljenek beljebb! (Mondom, csupa kedves ember lakik Nagybörzsönyben! ) Sűrű elnézéskéregetések mellett be is mentünk. Ez a drága nő, aki maga volt Palisca Mária korongos keramikus, saját maga szerint fazekas, és több helyen élt már az országban, mióta elindult Hódmezővásárhelyről hódítani, aztán itt kötött ki. Mesékben él, mesékben gondolkodik. azokat álmodja szobrocskákba. A ház félig-meddig egy múzeum, de műhely is, meg elárusítóhely is, és sok minden van, ami csak látható, de sok minden kapható is. Ismert és ismeretlen mesék figurái lepik el a polcokat. Királyok, állatkák, a répakihúzó család, öreg néne őzikéje, Hófehérke, meg még számtalan más. Megnézhettük a korongozó asztalt is, a forgó masinériát, meg a kiégető kemencét is, hát, csudajó élmény! A hölgy személyisége sokat hozzátesz az itt tartózkodáshoz. Egyébként a belépés ingyenes, szívesen mutatja, meg ajándéktárgyat is vehetsz, hiszen ezért van, de nem kötelező, viszont mi is vettünk valamit emlékbe, természetesen! Ajánlom is szeretettel bárkinek, olyan látogatás ez a hegyek között, ami feldobja a napod!
Milyennek találod ezt az értékelést?
Kihagyhatatlan
2023. március 12.a párjával járt itt 55 Van nap, amikor akkora szerencséd van, hogy mint a bibliai sztorikban, egymásnak adnak kézről kézre a jótündérek. A kis szerethető kedvencünk végigvitt minket a Szent István templomom, majd a bányásztemplomon is, de, hogy ne hagyja magára halandó pártfogoltjait, átadott minket egy másik kedves lánynak, aki viszont a tájházért meg az állatsimogatóért serénykedik.
Jött is, ahogy csak bírt,, biciklivel a szélviharban. Nyitotta az ajtókat. Erről a házhól többféle információ van, egyes cikkek szerint a bányagazda háza. (Pont szemben áll a bányásztemplommal) Az is van kiírva a falára. De a bájos lányka szerint nem igazán az, ez valószínűleg az oskolamester háza volt, hiszen itt volt az iskola is. Amúgy egyértelműen, anyagai szerint ez egy német nemzetiségi tájház, múzeum. Bent, a gyűjtemény tárgyai között nem igazán láttam bányászatra utaló tárgyi jelet, ha csak egy kulacsot nem, ami bányászjelvénnyel lett kifaragva. Ami itt külön specialitás vagy érdekesség a tájházak többségéhez viszonyítva, hogy például egyedi módon, a tisztaszobában az ajtó mögött volt egy beépített szekrény a falban, ami azért ritka különlegesség. Ruhák voltak benne. Azután van egy másik máshol a falba épített kis rekesz, üvegajtóval nyitható kis falitéka, ahol Bibliát és pálinkát is szoktak tartani együtt, gondolom gyógyír a testnek és léleknek. Megtanultunk, illetve átismételtünk pár dolgot a szokásokról, a ház szerkezetről, meg egyes szokatlan szerszámokról is, de hát ezt mind-mind úgysem lehetne leírni ilyen röviden, nyilván oda kell mennünk és megismerünk, megtapasztalnunk a dolgokat. Nem is érteném, hogy bárki miért is lenne minderre kíváncsi.
Milyennek találod ezt az értékelést?
Érdekes
2023. március 12.a párjával járt itt 45 Kevés vízimalom van az országban, de ha van valahol, akkor azt csak megnézi az ember, nem igaz? Nem egy mindennapi mutatvány. Emlékszem is, a zalaszántóit, túristvándit láttam belülről is, a tapolcait meg mindenki megnézi kivülről a Malom-tónál. Az orfűi malommúzeumban is van.
Szóval, mivel nagyon kedves emberek lakják Nagybörzsönyt, itt is megérkeztünk, telefonálni akartunk a címre, de egy nőegylet már ott sertepertélt a kapu előtt, és mondták, hogy ők már hívták, nemsokára jön is az ember. És jött! Beengedett minket, voltunk vagy nyolcan, és akkora előadást tartott, merő lelkesedésből, jóindulatból, hogy azt hittem, soha nem lesz vége! És nem panaszképpen, mert tényleg érdekes volt, szellemes, nem tolakodó, rengeteg praktikus információt közölt, de egy idő után, miután nem mozdultunk a helyiségből, és már mióta ott álltunk, hirtelen inkább fizettem és mentem. Mert rövid a nap, azok a nők, akik ott voltak velünk többnapra jöttek és egy vendégházban laktak, mi meg csak pár órát voltunk a településen és mást is szerettünk volna megnézni. De így is megtudtam egy csomó dolgot az ősök művészetéről, szerszámairól, praktikus gondolkodásáról, a malom működéséről. a klímaváltozásról, annak következményeiről, a vizeinkről, a víz erejéről, a kőbányáinkról, mindenről! Csudaklassz ezt belülről látni, a molnár ott lakott egész családjával, a malom épületében, 5 méterre a munkahelyétől. És épen maradt, ez a malom akár működhetne is, ha lenne hozzá víz!
Milyennek találod ezt az értékelést?
2362 értékelés / 237 oldalon
Az értékeléseket az Ittjártam.hu felhasználói írták, és nem feltétlenül tükrözik az Ittjártam.hu véleményét.
505 település / 51 oldalon