Bronz 5
értékelés
Ezüst 15
értékelés
Arany 60
értékelés
Rubin 125
értékelés
Smaragd 250
értékelés
Gyémánt 500
értékelés
Gasztrokirály 17 településen
Országjáró 269 városban
járt már
Felfedező 3786 helyen első értékelő
Népszerű író 2495 hasznos szavazat
Aktív tag 12 évnyi aktív tagság
Kitartó fotózó 107542 feltöltött kép
Érdekes
2024. december 25., csoporttal járt itt 45Az ittjártam.hu alapján választottam ezt a helyet.
Petőfi Sándor számos hazai szobrának egyike található Gödöllőn a Főtértől északra futó utca végén, egészen konkrétan a róla nevezett kis Petőfi Sándor téren. A tér másik látnivalója az evangélikus templom, sajnos csak kívülről, mivel ottjártunkkor nem volt nyitva (csak az istentiszteletek idejére nyitják ki, sajnos ez elég jellemző sok vidéki templomnál.
. . ). Petőfi, a nagy vándor, többször is járt Gödöllőn, egyrészt a Grassalkovich-birtokon, másrészt az egykori Gazdasoron, Szombat János házában lakott 1843-ban kb. 3 hétig, majd 1845-ben a Hamvay-kúriában működő fogadóban szállt meg átutazóban Felvidékre. Több verset, s a Robin Hood regény fordítását is itt készítette a városban. Mednyánszky Berta gödöllői nemes hölgy, a Grassalkovich uradalom jószágigazgatójának lánya, a múzsája és reménytelen szerelme volt ebben az időszakban. A költő nevét Gödöllőn nemcsak a tér, de utca és általános iskola is őrzi. A bronz állószobrát 1955-ben állították fel, Turáni Kovács Imre szobrászművész munkája.
Milyennek találod ezt az értékelést?
Kihagyhatatlan
2024. december 25., csoporttal járt itt 55 Az előző értékelő PZsu-hoz hasonlóan mi is Advent idején jártunk legutóbb Gödöllő főterén, előtte meg évekkel ezelőtt sokkal gyakrabban kb. minden évszakban. A Szabadság tér és környéke autómentes sétáló részlege a kisvárosnak, ahol többféle kisebb vendéglátó egység kapott helyet: cukrászda, kávézó, street food bár, illetve a Polgármesteri Hivatal épülete.
Érdekes látnivaló még Kis Balázs szobra és a Világbéke Gong. A gyerekek számára körhinta és kisvonat működik, a néhány standnál főleg helyi kézműves termékeket árusítanak, de persze kürtöskalács és forralt bor is kapható, a színpadon hétvégén minden nap valamilyen műsorral készültek, vasárnaponként pedig adventi gyertyagyújtás volt. A Nosztalgia szendvics és kávé pavilon is kiköltözött a főtéri vásárba az adventi időszakban. Gödöllőn nagyon komolyan veszik az Adventet és a karácsonyi készülődést, hiszen a Főtér csak az egyik adventi helyszínük, és talán a legkevésbé látványos, hiszen ilyenkor a kastélyparkban Fénypark, míg az Alsóparkban korcsolyapálya és a Karácsonyház is megnyitja kapuit.
Milyennek találod ezt az értékelést?
Kiváló
2024. december 25., csoporttal járt itt 55 A Cafe Frei lánc számtalan egységét országszerte évek óta rendszeresen látogatom, mondhatom, hogy nagy rajongójuk voltam, talán valahol még vagyok is. Összességében a varázsuk egy kicsit számomra megkopott, megfakult. Fogalmazhatok úgy is, hogy valamelyest felhígult a színvonal. Nos, ez Gödöllőn abszolút nem igaz!
Itt a helyi Cafe Frei a Főtérnél található, az onnan észak felé induló kis utcában a Fókusz Üzletház épületében, de ne egy fővárosi üzletházra gondoljatok semmiképpen, inkább egy csinos, felújított egykori módos polgári házra. A hely frontembere és tulajdonosa Lóránd, aki - ahogy megtudtuk - immár 6 éve viszi ezt az igen nagy népszerűségnek örvendő helyet a mosolygós fiatal hölgy kollégáival. Ottjártunkkor is telt ház volt, gyakorlatilag a pult megközelítése is nehézségekbe ütközött. Eddig azt gondoltam, hogy a Frei-láncban minden egységben ugyanannyiba kerülnek a kávék (kivéve a repülőtéren), de itt most elbizonytalanodtam, mivel a Classico cappuccino a jól megszokott narancssárga csészében szervírozva a hozzávaló aljjal csak 590 Ft-ba került náluk. Itt azt a régi pozitív élményt kaptam, ami miatt a Frei kávézókat még sok évvel ezelőtt megszerettem. Tetszett az is, hogy sok helyi rendezvénynek, kezdeményezésnek adnak teret, s nemcsak állatbarát hely, de rendszeresen tartanak pl. jótékonysági gyűjtéseket is a kutyáknak, de említhetném a Mikulásvárást vagy a Karácsonyi pulcsis napot is.
4Ételek / Italok
5Kiszolgálás
5Hangulat
4Ár / érték arány
4Tisztaság
Milyennek találod ezt az értékelést?
Érdekes
2024. december 24., csoporttal járt itt 45 A Szeplőtlen Fogadtatást dicsőítő barokk stílusú alkotás a Gödöllői Királyi Kastély közelében, a Szabadság téren. A szobrot a kastélyt építtető Grassalkovich Antal gróf rendelte meg. A talapzatán lévő négy dombormű Szűz Mária életének fontos eseményeit mutatja be a Biblia alapján.
Több városban találhatóak hasonló Mária-oszlopok, amelyek a Habsburg Birodalomhoz kötődnek. Ismert érdekesség, hogy a Habsburg dinasztiában mindenkinek volt Maria keresztneve, függetlenül attól, hogy férfi vagy nő volt-e az illető személy. A Mária oszlopok célja volt egyrészt a hálaadás, másrészt a védelem a különböző csapások, szerencsétlenségek (pl. járványok, éhínség, háborúk) elkerülésére. A talapzaton négy szent szobra látható: Avilai Nagy Szent Teréz, Páduai Szent Antal, Szent Flórián és Szent Rókus. Mária fején tizenkét csillagból álló koronája a virágdíszes oszlop tetején áll legfelül.
Milyennek találod ezt az értékelést?
Érdekes
2024. december 24., csoporttal járt itt 45 A Cserkészfiú szobra Gödöllő központi, parkos részén található, a Művészetek Háza, illetve a Smarni Étterem mögött. A régi "eredeti" Cserkész szobor - trombitát fújó felnőtt férfialak - az 1933-as gödöllői Cserkész Világtalálkozó 10. évfordulójának alkalmából készült, amelyet 1943-ban avattak fel, és 1948-ig a testőrlaktanya előtt állt.
A kommunizmus előretörése azonban elsodorta és felszámolta az egész országos cserkészmozgalmat, és a szobrot ledöntötték. Csak évtizedekkel később, a rendszerváltozást követően éledhetett újjá a hazai cserkészmozgalom, és ekkor vetődött fel ismét a szoborállítás gondolata, amelyet 1994-ben állítottak fel a régi talapzaton közadakozásból, de egy új szobor formájában, mivel a régi szobor nem került sajnos elő. Amit most láthatunk, az Kisfaludi Strobl Zsigmond 50 cm-es kisplasztikájának életnagyságúra való elnagyítása, bal kezében egy botot tartó cserkészfiú, jobb kezében magasra emeli a jellegzetes cserkészkalapját. A talapzat négy oldalán a cserkészmozgalommal kapcsolatos domborműveket helyeztek el: Robert és Olave Lord Baden Powell, a nemzetközi cserkészmozgalom alapítói, Halászné Várady Ildikó középiskolai tanár, a Magyar Leánycserkész Szövetség újjáalapító elnöke, Lindenmeyer Antónia, a Pax Ting szervezője; gróf Teleki Pál főcserkész, a gödöllői jamboree szervezője.
Milyennek találod ezt az értékelést?
Kihagyhatatlan
2024. december 24., csoporttal járt itt 55 Gödöllőn járva talán ez a szobor tetszett nekem legjobban, szóval 5 pontosra értékelem. A szobor a szintén a lengyel zeneszerző zseni nevét viselő Frédéric Chopin Zeneiskola épülete előtt található, a kastély felé menő főút mellett. Margó Ede szobrászművész alkotása 1929-ben készült, eredetileg egy budapesti pályázatra, ám művével nem aratott osztatlan sikert.
1939-től pár évig Kőbányán állították fel a Szent László téren. Sok hányattatás után, évtizedekkel később, 1983-ban került Gödöllőre, de még nem pontosan erre a helyszínre, hanem a zeneiskola udvarára, ahonnan csak 2010-ben helyezték át ide az épület bejárata elé. Így sokkal többen láthatják, az utcán erre sétálók is. "A bronzból készült, szimbolikus, szecessziós stílusú alkotás a zongorázásba merülve ábrázolja az utolsó hangot leütő lengyel zeneszerzőt, aki előtt egy a romantikus zene hatására extázisba esett szerelmes táncospár látható". A szobor talapzatán Chopin neve olvasható. Az alkotás egyszerre állít emléket a zeneszerzőnek, illetve érzékelteti a zene hatását. Egyidejűleg benne van a dinamizmus, a szenvedély, az érzések és a művészetek.
Milyennek találod ezt az értékelést?
Érdekes
2024. december 24., csoporttal járt itt 45 Gödöllői kirándulásunk során az útba eső szobrokat is fotóztam, ezek egyike volt Grassalkovich Antal, a családon belül I. Antal szobra, amely a város központi magjában, az ún. Alsóparkban található. Itt most minden adventi hangulatban úszik, korcsolyapálya, illetve a Karácsonyház is itt kapott helyet a parkban.
A szobrot 2013-ban avatták fel, amiről akkoriban úgy számolt be a Gödöllői Hírek helyi online újság, hogy ezzel régi adósságát teljesítette a város. A XVIII. században élt gróf nevéhez kötődik a kastély építése, de Gödöllő mezővárosi rangba emelése is. A Gödöllői Királyi Kastély a gróf - aki az egyik leggazdagabb főnemes volt korában - megbízása alapján Mayerhoffer András osztrák építész tervei szerint 1735-ben kezdődött el. Az egész alakos bronzszobor a Nemzeti Kulturális Alap és az önkormányzat támogatásával jött létre, Bíró János gödöllői szobrászművész alkotása a kastély főbejáratával szemben kapott helyet. Az alkotás azt a pillanatot örökíti meg, amikor a gróf a kastély tervrajzait nézegeti, az éppen zajló építkezés munkálatait ellenőrzi. Vagy esetleg a már elkészült épületet összehasonlítja a kezében lévő tervrajzzal.
Milyennek találod ezt az értékelést?
Érdekes
2024. december 24., csoporttal járt itt 45 Ha valaki a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemre, azaz MATE-ra megy (leánykori neve: Szent István Egyetem, azaz SZIE), szinte elkerülhetetlen, hogy ne fusson bele Kálmán herceg lovasszobrába, hiszen a főépület előtti parkos részen magasodik. Igaz, most éppen nagyszabású felújítások zajlanak az egyetemen, így nem is sikerült olyan fotót készíteni, amiben nem látszanának a munkagépek, és a földmunkák.
Az egyetem főbejáratát és előtte a "VIP" parkolót nem is lehet most emiatt használni, hanem oldalról van a bejárás az épületbe. A bronzból készült lovasszobrot 1931-ben állították fel ide az akkori premontrei rendház főépülete előtt, Róna József szobrász készítette. Árpád-házi Kálmán herceg II. András királyunk fia volt, aki 6 éves korában már Halics királya lett (1213-1219 között). Mivel Halicsból a sorozatos felkelések miatt menekülnie kellett, utána a szepességi grófságot kapta meg király apjától. Itt került kapcsolatba a jászói monostorukat építő premontrei szerzetesekkel, akiket egész életében bőkezűen támogatott. 1226-ban lett horvát bán, majd fordulatos élete a muhi csatában szerzett halálos sérülései következtében ért véget 1241-ben. A gödöllői intézetet részben a Kálmán hercegtől kapott birtokok jövedelméből tudták megalapítani. A szobor talapzatának két oldalán a muhi csatában elesett Ugrin kalocsai érsek és Montreáli Jakab, templomos lovagrendi nagymester képe látható.
Milyennek találod ezt az értékelést?
Kiváló
2024. december 21., kollégákkal járt itt 55Az ittjártam.hu alapján választottam ezt a helyet.
A Frei kávézólánc Allee Bevásárlóközpontban lévő egysége a nyitástól kezdve a Libri Könyvesbolt területén belül működött, de talán idén, pontosan nem tudom, mikor, átköltöztek egy sokkal nagyobb alapterületű önálló helyszínre, immár nem a könyvek közé zárva.
A belső kávézó részleg hozza a szokásos Frei miliőt, sok mély szín, állatos-növényes dekorációk, puha kárpitos ülőhelyek. A külső részben van egy különleges kialakítású kör alapterületű teraszuk, amely úgy néz ki, mintha egy hatalmas henger alakú lámpaburában üldögélnének a vendégek. A rendelés és a fizetés a pultnál történik, utána sorszám alapján adják a kávét. A hónap kávéja azonnal felkeltette a figyelmemet, amely Amerika déli államainak gyarmati időit idézte meg, New Orleans Bananas Foster néven (1190 Ft). Egy vaníliás-banános desszertkávéról van szó, amelybe egy gombóc fagylalt is került, valamint vastag tejszínhab is a tetejére. Sőt, még fahéjszórással is rábolondítottunk. Kötelező szervizdíj nincs, de kártyás fizetéskor a terminálon ki lehet választani, hogy szeretnél-e adni, s ha igen, mennyit (5-10-15-20% közül lehet választani egy gombnyomással). A tömény, kiadós, ámde roppant finom kávé után egyéb desszertre már nem volt igényem, pedig elég sok sütemény sorakozott fel a pultban.
5Ételek / Italok
5Kiszolgálás
4Hangulat
4Ár / érték arány
4Tisztaság
Milyennek találod ezt az értékelést?
Kiváló
2024. december 21., kollégákkal járt itt 55Az ittjártam.hu alapján választottam ezt a helyet.
Az Allee Bevásárlóközpont gasztronómiai feltérképezése során az olasz hangulatú Caffe Vergnano sem maradhatott ki. A plázában van jó pár másik kávézó is (Frei, Scruton, Roy, Amber's), ezek között a Vergnano képviseli a klasszikus, tradicionális olasz kávézó vonalat, de cseppet sem mondanám a helyet régimódinak.
A Vergnano kávét több helyütt kóstoltam már a városban, van még ezen kívül pár márka kávézójuk Budapesten. A pultnál kell rendelni és fizetni, nincs asztalszerviz és természetesen lehet elvitelre is kérni a kávét. Van kitéve egy kis pult a saját ízesítésre, "bekeverésre". A kávén kívül érdekesség a gyümölcssaláta (1150 Ft), valamint néhány, részben olaszos stílusú sütemény, pl. pisztácia és csokoládé torta, erdei gyümölcsös mascarpone pite, omlós rácsos szilvatorta (1450 Ft/szelet), valamint a szokásos kávézó péksütik, úm. muffin, croissant, ezen belül talán a vegán narancsos croissant (850 Ft), amit érdekesebbnek találtam. A benti ülőhelyeken kívül a folyosó másik oldalán további asztalaik vannak a teraszrészen. Tetszett, hogy az egyik asztalt úgy alakították ki, hogy egy élő fát ölel körbe. A cappuccino 990 Ft-ba került. Finom volt. Barátságos személyzet.
5Ételek / Italok
4Kiszolgálás
5Hangulat
4Ár / érték arány
5Tisztaság
Milyennek találod ezt az értékelést?
6870 értékelés / 687 oldalon
Az értékeléseket az Ittjártam.hu felhasználói írták, és nem feltétlenül tükrözik az Ittjártam.hu véleményét.
265 település / 27 oldalon