Bronz 5
értékelés
Ezüst 15
értékelés
Arany 60
értékelés
Rubin 125
értékelés
Smaragd 250
értékelés
Gyémánt 500
értékelés
Gasztrokirály 17 településen
Országjáró 270 városban
járt már
Felfedező 3791 helyen első értékelő
Népszerű író 2495 hasznos szavazat
Aktív tag 12 évnyi aktív tagság
Kitartó fotózó 108246 feltöltött kép
Érdekes
2022. március 24.egyedül járt itt 45 Kolodko Mihály eme miniszobra a 2-es villamos vonalán, az Eötvös tér megálló közelében található a Dunakorzón. Egy lufikutyát ábrázol, aki a valóságosnak tűnő csontját bűvöli. A kis műalkotás elfér egy emberi tenyérben. Elég nehéz észrevenni, kicsit eldugott helyre került, az egyik tartókorlát mellé.
Feltételezhető hogy ezzel az alkotással Jeff Koons Balloon Dog-jának tisztelgett a szobrászművész. Ami miatt nekem annyira nem tetszetős, hogy egy kupac kutyagumihoz hasonlatos, bár lehet, hogy éppen ez volt a cél (? ) 2019. májusban került kiállításra.
Milyennek találod ezt az értékelést?
Kihagyhatatlan
2022. március 24.egyedül járt itt 55 A Kockásfülű nyúl Kolodko Mihály miniszobra a Budai Várban található, a sikló felső végállomása előtti kilátóhelyen, a kőpárkányon. A nyuszi egy hatalmas távcsővel kémleli a szemben lévő pesti oldalt, talán éppen a Lánchidat nézi. A rajzfilmfigura óriási fülei egészen leérnek a kőre.
A rajzfilmben a füleit arra használta, hogy propellert tudott belőle varázsolni, amivel így repülni is tudott. 2018. novemberben került ide a kis szobrocska, ez is bronzból készült, nagyon kedves.
Milyennek találod ezt az értékelést?
Kihagyhatatlan
2022. március 24.barátokkal járt itt 55 Kolodko Mihály egyik újabb keletű miniszobra a Szabadság híd egyik kovácsoltvas elemében került trükkösen elhelyezésre. Ferenc József császár egy függőágyban üldögél, melyet 2 lakattal rögzítettek a híd-elemhez. Talán a császár is jól érezné magát ebben a szép környezetben, balján kicsit oldalra nézve a Gellért-hegy, alatta a Duna időszakosan elhaladó hajókkal, háta mögött a budai oldal, vele szemben Pest.
Egyébként nem is olyan könnyű észrevenni ezt a kis szobrot, mert nagyon belesimul a híd mintázatába. 2021. májusban került ki az alkotás a hídra, így a covid miatti lezárások ideje alatt legalább volt valami értelmes program, amit lehetett csinálni, így először akkor néztük meg a hídon Ferencz Józsefet. Legutóbb meg talán egy hónapja jártam itt, szerencsére még megvolt! Egyébiránt a helyszínválasztás nyilván nem véletlen, hiszen a híd eredetileg, egészen 1946-ig a császár nevét viselte. A Kolodko szobrok nagy részét igencsak kedvelem, ez is nagyon jól sikerült szerintem.
Milyennek találod ezt az értékelést?
Kihagyhatatlan
2022. március 24.egyedül járt itt 55 Az egyik kedvenc budapesti szobrom, ki ne ismerné? A Városligetben a Vajdahunyad várában, pontosan a Mezőgazdasági Múzeum bejáratával szemben ül békésen, nagyon szép zöld környezetben. Ligeti Miklós csodálatos szobra 1903 óta áll vagyis ül itt. A szobor kb. 2 méter magas, vagyis az életnagyságnál nagyobb, talán emiatt is kelt ilyen monumentális, lenyűgöző hatást.
Fokozza a misztikus benyomást, hogy a kapucni alatt nincs arca a szobornak. Ez is szerencsehozó szobornak számít, a tollhegyet kell simogatni. A turisták egyik kedvenc fotó és selfie témája a városban. Ha erre járok a környéken, mindig erre jövök, hogy egy pillantást vethessek a szoborra is. Reggel/délelőtt nagyon szépen világítják meg a napsugarak, talán ilyenkor a legjobb fotózni.
Milyennek találod ezt az értékelést?
Kihagyhatatlan
2022. március 24.barátokkal járt itt 55 A Főkukac volt az első budapesti miniszobra Kolodko Mihály kárpátaljai származású szobrászművésznek, amely 2016-ban került ide a Bem rakpart kőtámaszfalára. Bronzból készült tenyérnyi kis alkotás, amely a Nagy Ho-ho-horgász rajzfilm népszerű szereplőjét ábrázolja.
Azt olvastam, hogy az "eredeti", szóval az első Főkukac szobor Ungváron található az Ung folyó partján, és ott a horgászok szerencsehozójaként tartják számon. Egyébként itt a környéken van még több kis szobrocskája is elrejtve, szóval a Bem rakparton továbbsétálva még találhatunk más érdekességet is. A szobrászművésszel készült interjúban hallottam, hogy a szobrok biztos rögzítése nagy kihívást jelent az alkotó számára, mert a lazán rögzített szobroknak hamar lábuk kél. A most látható kukac sem az eredeti verzió, mert azt ellopták sajnos, de szerencsére pótolta Kolodko Mihály. Nagyon népszerű ez a figura is az emberek körében, télen előfordul, hogy kis kötött sapkát és sálat tesznek rá, nehogy megfázzon.
Milyennek találod ezt az értékelést?
Érdekes
2022. március 24.egyedül járt itt 45 Kolodko Mihály újabb kis alkotása az 5. kerületben, a Falk Miksa utca elején, a Kieselbach Galéria bejáratánál található, az ugyancsak felkeresésre érdemes Colombo szobor mögött. A szobrocska 2018-ban került ide, ha jól tudom, ez nem kerületi megrendelésre, hanem gerilla-hadművelet keretében.
A közelben volt egy másik kis Kolodko szobor itt a közelben, méghozzá a Lisa Simpson a Simpson család rajzfilmből, de azt sajnos ellopták, és nem lett azóta sem pótolva, pedig az is nagyon mókás volt, mert Lisa egy villanypóznára volt kikötözve. Úgy mondja a városi legenda, hogy valakinek végre sikerült Lisát kiszabadítania. Azért én ezúton is jelezném itt is a művész úr felé, hogy elég sokan várjuk vissza továbbra is Lisát. . . Szóval a mókusra visszatérve, hanyatt fekve holtan fekszik egy kis mészkődarabon, jobb kezében revolvert tart, persze egyáltalán nem biztos, hogy öngyilkos lett, talán a gyilkos így próbálta álcázni a bűntettet, hogy később helyezte a már kimúlt mókus kezében a gyilkos fegyvert. Méretre nincs egy arasznyi. Bronzból készült. Március 15-én kis kokárdát is kapott.
Milyennek találod ezt az értékelést?
Kihagyhatatlan
2022. március 24.egyedül járt itt 55 Ha elindul az ember a 2-es villamos vonalán Jászai Mari téri végállomástól a Duna-parton délnek, jó pár érdekes szoborral lehet találkozni. Mivel én történetesen erre járok minden nap dolgozni évek óta (mínusz covid miatti home office hetei), ezért tényleg napi szinten látom őket.
Colombót és a kutyáját a Falk Miksa utca elején rendszerint kétszer is, reggel és délután. Fekete Géza Dezső szobrát 2014 márciusában avatták fel. A híres nyomozó életnagyságú bronzszobra mellett hűséges basset hound kutyája látható. Colombo hadnagy természetesen az elnyűtt ballonkabátjában és szivarral a kezében álldogál, amint éppen egy rejtélyes bűnügyet próbál megoldani. A helyszínválasztás nem véletlen. A filmsorozatban Colombo nyomozót alakító Peter Falk amerikai színész magyar zsidó felmenőkkel rendelkezett, azonban az a városi legenda nem igaz, miszerint Falk Miksa dédunokája lett volna (azonban anyai ágon az egyik dédnagyanyja Magyarországon született). Ez is a kifejezetten népszerű, sokat fotózott szobrok közé tartozik a városban. Természetesen ezt a kutyust is érdemes megsimogatni, ha szerencsések akarunk lenni. Ebben nemcsak én hiszek, hiszen a kutyus feje és orra már egészen kifényesedett. Colombo háta mögött egy másik izgalmas, ám aprócska szobor is található, a halott mókus (Kolodko alkotás), talán ezen a különös bűnügyön dolgozik most a nyomozó? ?
Milyennek találod ezt az értékelést?
Érdekes
2022. március 24., kollégákkal járt itt 45 A Vigadó tér előtt a Dunakorzón, pontosan a 2-es villamos megállójában található ez a szobor, amely igen népszerű az erre elhaladó turisták, városnézők, sétálók körében, ahogy a képeken is látszik, a kutyusával labdázó diáklányt ábrázolja. Egyébiránt a lány mellett körben ülőhelyek is vannak, s bár ide tűz a nap, de ilyenformán pihenőhelynek is alkalmas.
Raffay Dávid szobrászművész 2007-es alkotása (ezt eddig nem is tudtam, csak rákerestem a neten). Az alkotás bronzból készült, életnagyságú méretezésű, valósághű, realista alkotás. A kutyus fejét meg kell simogatni, ez állítólag szerencsét hoz. Nemcsak ennél a kutyánál, de minden kutya szoborra igaznak mondják ezt a szokást. Megtaláltam a szoboravatásra készül beszédet, az utolsó bekezdést beillesztem, hátha másnak is érdekes:
"Raffay Dávid az állat és az ember kapcsolatában, de a szobrászatban is az időtlenség, a keresetlenség, a szó legtisztább értelmében megfogalmazható ártatlanság, ha úgy tetszik: egy új ősiség felmutatója, az átlátható helyzetek művésze. Szobrászata eredendő szobrászat, innen és túl is az ábrázoláson. Teljes elfordulás a felület játékaitól és a plasztika felületességétől. Csak annyira foglalkoztatja a felszín, hogy a dolgok mélyére hatolhasson. Látványelvű és mégsem fűrészporos realista mert a tételes valóságban rejlő költészetet, a helyzetben rejlő drámát firtatja. Egyénisége, finom érzékenysége hajtja, tehetsége emeli ki közegéből, s teszi, hogy ne feledkezhessék meg rólunk. " Írta és elmondta: Antall István; Budapest, 2007. április 24, kedd, 14 óra.
Milyennek találod ezt az értékelést?
Kihagyhatatlan
2022. március 24.egyedül járt itt 55 A kőbányai Jászberényi út elején lévő Dreher Sörgyárnál két Kolodko miniszobor is található, de ezek egyike a gyárterületen belül található, így ezúttal sajnos nem tudtam bemenni megnézni. Az igazán elkötelezettek akkor láthatják, ha bejelentkeznek egy sörgyári szervezett túrára, sörkóstoló + gyárlátogatás keretében, meg persze akik ott dolgoznak a sörgyárban, ők láthatják minden nap.
A "titkos" szobor Dreher Antal gyáralapítót ábrázolja sétapálcával a kezében, egy söröshordón állva a gyár udvarán. A művész 2020 nyarán állította ki ezeket a szobrocskákat ide. A másik szobrocska viszont a kerítésen kívül, a külső parkoló előtt található, ezt sikerült is megnézni és a fotókon megörökíteni. Két lovacska egy valódi mészkőhídon húzza a Dreher söröshordókat szállító kocsit. Ezek a szobrok már nem gerillaművelet keretében készültek és kerültek kiállításra, mint az első budapesti alkotások, hanem a Sörgyár felkérésére, amit a művész nagy örömmel elfogadott.
Milyennek találod ezt az értékelést?
Kihagyhatatlan
2022. március 24.egyedül járt itt 55Az ittjártam.hu alapján választottam ezt a helyet.
Örömteli meglepődöttséggel tapasztaltam, hogy az éttermek, szállodák és múzeumok mellett/után egyre nagyobb számban szobrok, emlékművek is felkerültek az adatbázisba. A miniszobrok iránt érdeklődők nagy kedvencei hazánkban Kolodko Mihály ungvári születésű ukrán-magyar szobrászművész alkotásai, aki a főváros több pontján, sőt az utóbbi években már pár vidéki helyszínen is elhelyezte aprócska bronzból készült szobrait.
Követői külön csoportot hoztak létre a világhálón és most már blog beszámolók és térkép segítségével kutathatjuk fel mi is a kis figurákat. A baráti körömben többen is rajongói vagyunk a miniszobroknak és Kolodkónak, így amikor hírét vesszük, hogy ismét készült egy újabb alkotás, amint időnk engedi, megyünk is megnézni. Szenes Hanna szobrocskája a róla elnevezett Szenes Hanna park kerítésénél található a VII. kerületben, a Jósika és a Rózsa utca találkozásánál. Ez a szobor 2 éve, 2020. márciusban került ide kiállításra, a covid időszakában meg is néztem már egyszer, de most a múlt héten újra erre jártam, így készült pár újabb fotó is. Szenes Hanna (akit eredetileg Anikónak hívtak még itthon) a zsidótörvények miatt emigrált Palesztinába, először belépett a Haganába, majd csatlakozott a brit hadsereghez, akik ejtőernyősnek képezték ki. Küldetésük - a zsidók deportálásának megakadályozása - nem járt sikerrel, elfogták és még a háború vége előtt kivégezték, mindössze 23 évesen. Hősies helytállásáért Izraelben nemzeti hősként tisztelik. Humán értelmiségi családból származott,
Tegnap olvastam, hogy a híres fejszámoló zseni Pataki Ferenc tizenéves szerelme volt Hanna, de aztán elváltak útjaik. A kis szobron azt ábrázolta a művész, amint Magyarország mészkőből faragott sziluettje felett ejtőernyős ruhában, sapkában éppen ugrásra készül. (egyébként nem ide, hanem az egykori Jugoszlávia területére ugrottak a sikertelen bevetés során). Bár szomorú emléket idéz, de mégis kedves, szívet melengető ez a szobor, csakúgy, mint Kolodkó Mihály összes kis alkotása. A parkban egy emlékkövet is állítottak Hanna tiszteletére.
Milyennek találod ezt az értékelést?
6879 értékelés / 688 oldalon
Az értékeléseket az Ittjártam.hu felhasználói írták, és nem feltétlenül tükrözik az Ittjártam.hu véleményét.
266 település / 27 oldalon