Bronz 5
értékelés
Ezüst 15
értékelés
Arany 60
értékelés
Rubin 125
értékelés
Smaragd 250
értékelés
Gyémánt 500
értékelés
Gasztrokirály 119 településen
Országjáró 393 városban
járt már
Felfedező 2798 helyen első értékelő
Népszerű író 1400 hasznos szavazat
Aktív tag 13 évnyi aktív tagság
Kitartó fotózó 32178 feltöltött kép
Kihagyhatatlan
2023. augusztus 8.barátokkal járt itt 55 A többi műalkotástól kissé távolabb helyezték el a 2019 júliusában leleplezett Kárpátok őre szobrot a csókakői Nagy-Magyarország téren. Az eredeti alkotást, Szeszák Ferenc művét 1915. augusztus 18-án Kolozsváron emelték, ám azt az I. világháború után Erdélybe bevonuló román katonák felgyújtották.
Azóta több másolata is készült, 2002-ben Szilvásváradon, 2010-ben Budakalászon, 2013-ban pedig az erdélyi Csíkcsomortánon. A csókakői emlékmű csapatmunka eredménye: a figurát Demeter József erdélyi fafaragó készítette, a talapzatot Molnár József és Polányi Dániel kőművesek kivitelezték. Lőrincz Ottó kovácsmester is segédkezett a munkálatokban, ám az egészet - szó szerint - nem hozhatták volna tető alá Csöngedi Roland nélkül: az ácsmester készítette el a szobor fölé emelt tetőt, mely remélhetőleg megvédi majd a fából faragott strázsálót az időjárás viszontagságaitól.
Milyennek találod ezt az értékelést?
Kihagyhatatlan
2023. augusztus 8.barátokkal járt itt 55 Kellemes meglepetés volt útban Csókakő vára felé felfedezni a Nagy Magyarország teret, melynek létezéséről nem tudtam. Minden településen létre kellene hozni hasonlót. Utánaolvasva megtudtam hogy a tér első műalkotását, Máhr Ferenc szobrászművész és Révay Gyula fafaragómester közös művét 2007.
augusztus 31-én avatták fel az akkor még csak bányaudvarként vagy váraljaként emlegetett területen, melynek a csókakői képviselőtestület 2012 áprilisában adta a jelenlegi nevét. Az alkotás egy talpazat jelleggel készített mészkő alapon rögzített Nagy-Magyarország térkép, melyen József Attila Nem, nem, soha! című versének részlete olvasható, valamint egy mívesen faragott, Nagy-Magyarország térképpel, illetve a koronás Szűz Mária domborművével kombinált fakereszt együttese.
Milyennek találod ezt az értékelést?
Kihagyhatatlan
2023. augusztus 8.barátokkal járt itt 55 Csókakőről első ízben a csókakői kolbászleves kapcsán hallottam, majd Mór környékén autózva lettem figyelmes a várra. Volt időnk, így megálltunk a parkolóba. Mielőtt felmentünk volna a várba, körülnéztünk a szívmelengető Nagy-Magyarország téren is. A várnak utánaolvastam kicsit, megtudtam hogy a tatárjárás után épült ide a stratégiailag rendkívül fontos út ellenőrzésére.
Ez az út a híres Fehérvárra menő hadi út, a tihanyi apátság alapítólevelében szerepelt legelső magyar nyelvű írott emlékünk. A vár létezéséről egy 1299-ben kelt irat számol be először. Az 1241-42. évi tatárjárás hozott alapvető változást a magyar várrendszerben, a korszerűtlen, fa szerkezetű, rosszul védhető várak helyett számos kővárat építettek. A térség a 13. században a második legjelentősebb hatalmi központ volt, Székesfehérvár után. Csókakő a Csák nemzetség fennhatósága alá került, amit 1326-ban más uradalmakért cserébe Károly Róbert király szerzett meg tőlük. Később a vár Rozgonyiak tulajdonába került, akik a XV. század folyamán mintegy háromszorosára bővítették a várat, a felsővár köré megépítették az alsóvárat. A vár három oldalát meredek sziklafal védi, ezeket mesterséges sziklaárokkal is elhatároltak. A 16. században védelmi jelentőségét elvesztette, mert a török hódítók hatalmas túlerejével szemben már kicsinek számított az erődítmény. Csókakő 1687 őszén szabadult fel, ám a későbbiekben már nem volt hadászati jelentősége. A vár pusztulása nem a Habsburg várromboláshoz köthető, itt csupán az enyészet dolgozott. A vár 1691-től üresen állt. 1953-ban műemlékké nyilvánították, majd 1960-ban új feltárási és helyreállítási munkálatok kezdődtek, melyek három évvel később félbe maradtak. Csókakő vára életveszélyessé vált, ezen csak az 1995-ben megalapított Csókakői Várbarátok Társasága változtatott. 2014 tavaszára a vár nagy része teljesen újjáépült, a fal körbeért a vár körül, elkészült az újjáépített kaputoronyhoz vezető felvonó híddal, rostéllyal, kapuszárnyakkal, valamint a toronyhoz kapcsolódó délnyugati várfalszakasz pártázattal, fa gyilokjáró folyosóval és feljáróval. A várból csodás kilátás nyílik a Móri-árok völgyteknőjére és a Keleti-Bakonyra. A vár ingyenesen látogatható.
Milyennek találod ezt az értékelést?
Kiváló
2023. augusztus 8.barátokkal járt itt 55 A magyar sörfőzés minőségelvű megújulásának kezdetét az első kézműves sörfesztiválhoz, a 2010-ben megrendezett Főzdefeszthez szokták kötni.
A kétezer tízes évek középére alakult ki az a tagoltság, amit a témát mindeddig a legrészletesebben bemutató, Bihari Zoltán által jegyzett Miénk ez a sör című kiadvány is követ: a multinacionális gigacégek tulajdonába került egykori sörgyáraink mellett vannak a hagyományos vonalat képviselő magyar kisüzemi főzdék, apátsági főzdék és kraft főzdék. Utóbbiak képviselik a legmagasabb minőséget, az állandó kísérletezést, kreativitást, vibrációt és izgalmat. Székesfehérváron a város szívében működő Beeráló, ahová tavaly augusztusban két ízben is betértem, tartja nagy számban e főzdék söreit. A beltér nem változott, hangulatos, igényes. A dekoráció megnyerő, egyedi látványosságot jelentő korsószéfet is működtetnek a törzsvendégek számára. A belső udvarban kellemes teraszt alakítottak ki. Mind a nyolc sörcsapon kiemelkedő minőségű sör folyik, odafigyelnek az újdonságokra, rajta tartják ujjukat a magyar sörvilág ütőerén. Több, mint félszáz prémium dobozos és üveges sörből is válogathatunk. Mi Brew Your Mind söröket ittunk, kedvencünk a NEIPA irányzat, s annak az említett szekszárdi főzde a legnagyobb belsőmagyarországi mestere.
5Ételek / Italok
5Kiszolgálás
5Hangulat
4Ár / érték arány
5Tisztaság
Milyennek találod ezt az értékelést?
Kihagyhatatlan
2023. augusztus 8.barátokkal járt itt 55 A fehérvárcsurgói Károlyi-kastély a 19. században, klasszicista és eklektikus stílusban épült Fehérvárcsurgón, Fejér vármegyében. Az épületegyüttest a Károlyi családból származó Károlyi György építtette 1844 és 1951 között, tervezője Henrich Koch és Ybl Miklós építészek voltak.
A kastély egyemeletes klasszicista épület, középrizalitos, timpanonnal ellátott, oldalán emelkedik 30 méter magasságú tornya, négy sarkán 1-1 fióktornyocskával, közöttük húzódó balusztráddal. A kastélyudvarban franciakertet alakítottak ki. Az uradalom utolsó birtokosa Károlyi István volt. A második világháborút követően a kastélyt és a birtokot kártalanítás nélkül államosították, 1979-ben leromlott állapota miatt kiürítették. 1995-ben a kastély a Műemlékek Állami Gondnoksága (MÁG) kezelésébe került. 1997-ben a Párizsban élő Károlyi György által létrehozott Károlyi József Alapítvány és a MÁG együttműködési szerződést kötött a kastély közös felújítására és hasznosítására. Jelenleg a 23 szobás szállodaként funkcionáló kastélyban kulturális találkozóközpont is működik, mely az Európai Kulturális Találkozóközpontok Hálózatának tagja. A kastély egész évben nyitva áll a látogatók számára, állandó és időszaki kiállításokat lehet megtekinteni. Állandó programok között szerepel a márciusban megrendezésre kerülő, változatos témákat érintő nemzetközi konferencia. Fejtő Ferenc, Franciaországban élő író halála előtt a fehérvárcsurgói Károlyi-kastélynak adományozta több ezer kötetből álló könyvtárát, köztük saját műveit is. A kastélyban került elhelyezésre Vajay Szabolcs elismert történész, a genealógia és heraldika kutatójának a könyvhagyatéka. Magyar és európai családtörténetre vonatkozó alapdokumentumok mellett levéltári jellegű anyagok (levelezés, jegyzetek, kéziratok stb. ) a kastély díszkönyvtárában találhatóak meg. A 40 hektáros park arborétum jellegű. Több, mint 150 éves fenyők, hársak, tölgyek és gesztenyék találhatók itt, valamint tó, sétányok és hidak. A szálloda több különleges szolgáltatást is nyújt. A Károlyi Gasztro-Műhely néven főzőiskolát működtetnek, Őskori halomsírok a fehérvárcsurgói grófi vadasparkban címmel állandó régészeti kiállítás nyílt néhány éve, piknik kosár is igényelhető, melynek tartalmát a park egy meghitt zugában fogyaszthatják el a vendégek. Ottjártunk idején zártkörű rendezvény volt, így nem tudtuk a konyhát kipróbálni. De így is érdemes volt itt megállni, a kastély és a park maradandó élményt nyújt.
Milyennek találod ezt az értékelést?
Kiváló
2023. augusztus 8.egyedül járt itt 55 Várpalota legszélesebb italválasztékát kínáló söröző a Böllér nevet viseli. A névadás ne tévesszen meg senkit, itt az ital a fő profil, nem a sertéspecsenye. Aki megéhezik, ehet lepényeket, melegszendvicset vagy válogathat a pizzák közül. A kopottas cégtábla érdekes ellentétben áll az ápolt kerttel és a retro stílusban, gonddal kialakított, rendezett, akváriumos belsővel.
Az italválaszték legerősebb pontja a sör. Elsősorban a felsőkategóriás nagyüzemi import sörökre alapoznak, a magyar színeket multisörök képviselik a Tiltott Csíki Sörmanufaktúra főzetei s a Zirci apátsági főzde két söre mellett. Tartanak több angol, belga és cseh sörkülönlegességet. A nagy tételben gyártott német minőségi sörök közül is belistáztak néhányat. A töményválaszték példamutató módon pálinkasúlypontos, tíz főzde több, mint félszáz pálinkája közül válogathatunk. A ginek, vodkák, whiskyk, konyakok és likőrök között is találunk érdekességeket. Szilva és barack pálinkaparfüm is használható, az 2022-es árlap szerint háromszor fújhatunk magunkra belőlük 200 forintért. A kiszolgálás kedves, udvarias, segítőkész, az italok témájában az ifjú hölgy kevéssé volt tájékozott. Az árak meglepően kedvezőek.
5Ételek / Italok
4Kiszolgálás
4Hangulat
5Ár / érték arány
5Tisztaság
Milyennek találod ezt az értékelést?
Jó
2023. augusztus 8.egyedül járt itt 45 A Thury vár oldalával szemben működik a város népszerű street food egysége, a Várfaló. A konyharészleget csak egy pult választja el a vendégtértől, de a jó elszívórendszernek köszönhetően ez cseppet sem zavaró, sőt, inkább komfortérzetet ad, hogy láthatjuk miként készül el az általunk rendelt fogás.
A pult oldalán kedvcsinálóként a kínálat fontosabb alapanyagainak és fogásainak nevét írták fel különféle színekkel, a csirkétől a bazsalikomon, mozzarellán át a dürümig vagy pizzáig. Mesterségesen koptatott fehér asztalokon fémvödröcskében kap helyet a szalvétába tekert igényes étkészlet. A választék alapját a középeurópai stílusú pizzák, kebabok és saláták képezik. A kínált ételek között különlegességnek számít a holland eredetű, Magyarországon szinte ismeretlen kapsalon. Ennek alapját hasábburgonya és gyroshús képezi, amire gouda sajtot olvasztanak, majd erre kerül a salátazöldség és a tetszőleges -öntet. A Bortársaság portfóliójához tartozó minőségi borok és cecei kézműves főzetek mellett tartanak nagyipari söröket és üdítőket is. Segafredo kávét főznek. Egy Margherita pizzát meg egy kapsalont ettünk, mindkettő hozta a magyar közönségelvárásoknak megfelelő minőségi szintet. A kiszolgálás kedves udvarias, az árak kifejezetten kedvezőek.
4Ételek / Italok
4Kiszolgálás
4Hangulat
4Ár / érték arány
4Tisztaság
Milyennek találod ezt az értékelést?
Jó
2023. augusztus 7.barátokkal járt itt 45 A Porky nevű street food hely szomszédos az azonos tulajdonban levő Poke Originallal teraszuk lényegében közös. Rokonszenves antitézis. Az egyik a könnyed hawaii stílust képviseli, s a reformétkezés híveit szólítja meg (hadd tegyem hozzá, hogy van egy japán vonaluk, kínálnak bowlok mellett rameneket is), a másik igazi food porn, jó értelemben véve.
A Porkyból csípős tépett sertéshúsos szendvicset kértünk, jó volt a hús, bátor és markáns fűszerezés. Sört sajnos csak műanyagpohárban adnak. Ha valamit be kellene tiltani a környezetvédelemre hivatkozva, a minőségi vendéglátás védelmében, akkor az a műanyagpohár. Tisztes 4 pont.
4Ételek / Italok
4Kiszolgálás
4Hangulat
4Ár / érték arány
4Tisztaság
Milyennek találod ezt az értékelést?
Jó
2023. augusztus 7.barátokkal járt itt 45 Kistarcsán a gasztroturné kezdetén elsőként a Bazsalikom Nápolyi Pizzériát (https://www. facebook. com/Bazsalikompizzeria/) látogattuk meg, ez volt az egyetlen olyan egység, mely már tavaly szerepelt a célpontlistámon, mivel már a megnyitást követő évben, 2022-ben bekerült a Dining Guide étteremkalauz alternatív vendéglátással foglalkozó részébe.
Remek pizzát sütnek, eredetvédett olasz toppingokkal. Margheritát és Tartuffot kóstoltunk, utóbbin vargányás mascarpone, coppa (tipikus olasz felvágott, mely sertéstarjából készült), fior di latte, pecorino romano, gomba, petrezselyem, szarvasgomba-olaj és fenyőmag kapott helyet. Mindkettő ütötte a mércét, a szarvasgombásból nem dőlt a szintetikus aroma, mint sok helyen. A tiramisuval is meg voltunk elégedve, bár a cukrot visszább lehetett volna fogni benne egy kicsit. Az árak kedvezőbbek, mint a fővárosi rokonegységekben, a pizzák 2100 forinttól indulnak s a gourmet-pizzák sem kerülnek 3600 forintnál többe. Sajnos csak Birra Moretti sört tartanak, ami a maga nagyipari multi-kategóriáján belül is gyengécske. Erős négy pont.
4Ételek / Italok
5Kiszolgálás
4Hangulat
4Ár / érték arány
5Tisztaság
Milyennek találod ezt az értékelést?
Jó
2023. augusztus 7.egyedül járt itt 45 A Kedvenc bisztró népszerű magyar fogásokat kínál, naponta van kétfogásos kedvező árú ebédmenüjük is. Ottjártam idején padlizsánkrémlevest adtak rántott hagymakarikával, pirított kaláccsal, valamint mandulabundás sajtnyársat almalekvárral burgonyapürével. Mindez 2090 forintért.
A padlizsánkrémleves kicsit bizarrul szól, de nem ezért nem rendeltem menüt, hanem azért, mert előző este már kiszúrtam, hogy tartanak pacalt is. A bográcsosnak nevezett pacalpörköltben volt nem kevés főtt füstölt csülökkocka is. Nem kedvencem ez a variáns, ha csülköt tesznek bele, inkább a nyersre szavazok. Mindazonáltal nem volt rossz. Ellentétben a nagyon gyenge minőségű kenyérrel és a nem meggyőző kovászos uborkával. Az italválaszték kommersz, érdektelen, a kiszolgálás udvarias. A kedvező árú (2390 ft) pacal tisztes mivoltának köszönhetően megadom nekik a négy pontot.
4Ételek / Italok
4Kiszolgálás
4Hangulat
4Ár / érték arány
4Tisztaság
Milyennek találod ezt az értékelést?
4338 értékelés / 434 oldalon
Az értékeléseket az Ittjártam.hu felhasználói írták, és nem feltétlenül tükrözik az Ittjártam.hu véleményét.
383 település / 39 oldalon